Jakie są zalety kitu pszczelego i miodu?

Mleczko pszczele fot. Adobe Stock
Kit pszczeli jest określany mianem „propolis”, co oznacza „przedmurze miasta” – to określenie obrazuje zalety kitu, który stanowi barierę ochronną broniącą ustrój przed bakteriami, grzybami i wirusami. Miód natomiast składa się w 77% z węglowodanów, które są m.in. źródłem energii dla organizmu.
/ 14.02.2011 13:05
Mleczko pszczele fot. Adobe Stock

Miód – źródło węglowodanów

Miód pszczeli jest najbardziej znanym produktem – ludzie używają go już od czasów starożytnych (Grecja, Egipt, Rzym, Daleki Wschód). Składa się głównie z węglowodanów stanowiących średnio 77% miodu. Są to przede wszystkim cukry proste (dominuje glukoza i fruktoza), które w łatwy sposób przyswajane są przez organizm człowieka.

Zobacz też: Apiterapia, czyli leki z pszczelej apteki

Co znajdziemy w miodzie?

Glukoza stanowi bezpośrednie źródło energii dla mózgu i mięśnia sercowego, natomiast fruktoza odkładana jest w postaci materiału zapasowego – glikogenu – aktywowanego podczas wysiłku organizmu.

Kolejne składniki to kwasy organiczne, które odpowiadają za smak i aromat miodu, oraz flawony (np. rutyna) uszczelniające naczynia krwionośne. Inne składniki to hormony, biopierwiastki, elektrolity i enzymy oraz niewielkie ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Zobacz też: Dlaczego warto spróbować apiterapii?

Kit pszczeli, czyli o barierze antybakteryjnej

Kolejnym znaczącym produktem jest kit pszczeli.

Jego światowa nazwa „propolis” pochodzi od greckiej nazwy znaczącej „przedmurze miasta”. Jest to związane z pewnym ciekawym zachowaniem pszczół, które budują często barierę propolisową przed wejściem do ula. Zapobiega ona wnoszeniu do ula zarazków, spełniając podobną funkcję do mat dezynfekcyjnych w zakładach spożywczych.

Propolis składa się z ponad 300 substancji, z pośród których najważniejsze to:

  • kwasy fenolowe,
  • flawonoidy,
  • kumaryny,
  • sterole,
  • związki terpenowe,
  • witaminy,
  • biopierwiastki,
  • aminokwasy.

Posiada on silne działanie antybakteryjne, antygrzybiczne i antywirusowe. Złożony skład i synergiczne działanie zawartych w propolisie substancji nie pozwala mikroorganizmom uodparniać się na ten produkt.

Jest to (oprócz wyjątkowej skuteczności) wielka zaleta propolisu, w przeciwieństwie do antybiotyków na które drobnoustroje potrafią się szybko uodpornić.

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA