Okłady z soli na zatoki. Jak je stosować i jaki rodzaj soli wybrać?
Okłady z soli na zatoki to popularny domowy sposób na dolegliwości związane z zatokami. Do ich przygotowania wystarczy zwykła sól kuchenna i fragment materiału, ale możesz też sięgnąć po bogatszą w minerały sól. Jak stosować sól na zatoki, ile razy dziennie i na co uważać?

Okłady z soli należą do najbardziej polecanych domowych sposobów na zatoki. Sprawdzą się na różne problemy z zatokami. Kłopoty zaczynają się, gdy drogi oddechowe przestają prawidłowo funkcjonować, np. z powodu przeziębienia. Wirusy podrażniają błonę śluzową pokrywającą wnętrze nosa i zatok. Zaczyna ona wówczas produkować wydzielinę zatrzymującą zarazki. W ten sposób organizm próbuje je zablokować, tak by nie wniknęły w głąb układu oddechowego. Obrzęknięta błona śluzowa zaczyna jednak utrudniać swobodny przepływ powietrza do zatok.
Jeśli masz zatkany nos i nie możesz swobodnie oddychać, to sygnał, że ujście zatok zamyka się, a produkowana przez błonę śluzową wydzielina nie może z nich wypłynąć. Wypełnia i rozpiera zatoki, co wywołuje ból głowy, a po jakimś czasie dochodzi w niej do rozwoju bakterii. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba przerwać ten proces. Jest na to rada. Wystarczy, że masz w domu zwykłą sól, a możesz już zacząć działać!
Okłady z soli na zatoki - na co pomagają?
Okłady z soli mają szeroki zakres korzystnych właściwości przy problemach z zatokami.
- Ciepła sól rozluźnia zalegającą wydzielinę, zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi ból. Działa rozkurczowo.
- Okłady z soli poprawiają krążenie, a dzięki temu również dostarczanie ważnych elementów układu odpornościowego do miejsca, gdzie rozwinęła się choroba.
- Podgrzana sól może również zmniejszać obrzęk błony śluzowej zatok i nosa, a dzięki temu jej stosowanie w formie kompresu ułatwia oddychanie.
- Sól zawiera składniki mineralne, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie zatok.
- Okłady z soli pomagają się zrelaksować, odprężyć i złagodzić ból głowy, który często towarzyszy chorym zatokom.
Jeśli po kilku dniach (3-5) samodzielnego leczenia, nie widzisz poprawy lub wydzielina z nosa zmieniła się z przezroczystej na ropną, pojawiła się gorączka, ból głowy w okolicach nasady nosa, skroni, czoła, potylicy (czasami bolą nawet twarz i zęby), koniecznie idź do lekarza.
Czytaj także:
Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki z ropy? Oto kilka porad
Zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie. Co na ból zatok?
Ból zęba może oznaczać bakteryjne zapalenie zatok. Poznaj objawy i sposoby leczenia
1 z 4

Jak robić okłady z soli na zatoki?
- Sól powinna być ciepła, dlatego podgrzej ją na suchej patelni albo w piekarniku.
- Przełóż gorącą sól do materiału, np. bawełnianej czapki albo ścierki.
- Połóż się i przykładaj okład w okolice nasady nosa (na czoło).
- Uważaj: sól nie może być zbyt gorąca. Cały zabieg powinien być przyjemny, a nie prowadzić do poparzeń.
- Okład z soli na zatoki trzymaj około 20 minut.
2 z 4

Jak często robić okłady z soli na zatoki?
Okłady z soli na zatoki można stosować kilka razy dziennie w przypadku problemów zdrowotnych. Dolegliwości powinny ustąpić w ciągu tygodnia. Jeżeli tak się nie dzieje, zgłoś się do lekarza.
3 z 4

Jaką sól do okładów na zatoki wybrać?
Okład można zrobić ze zwykłej gruboziarnistej soli kuchennej, ale jeszcze lepiej zastosować specjalną – sól jodowo-bromową (do kupienia w aptece, możesz wykorzystać leczniczą sól bocheńską). Uwalniające się z kompresu związki jodu i bromu przyspieszą proces oczyszczania nosa.
4 z 4

Inne sposoby stosowania soli na zatoki
Inhalacje z solą na zatoki
Inhalacje to jeden z najlepszych domowych sposobów na chore zatoki. Zmniejszają ból głowy, mają właściwości przeciwbólowe, oczyszczają drogi oddechowe i nawilżają. By wzmocnić leczniczy efekt, dodaj soli albo napar z ziół.
Jak to zrobić?
- Wlej do miski ok. litr gorącej wody i wsyp 2-3 łyżki soli oraz łyżkę ziół szałwii, tymianku lub rumianki.
- Przykryj głowę ściereczką i pochyl się nad miską.
- Wdychaj parę wodną przez ok. 5 min albo do momentu, gdy woda ostygnie.
- Powtarzaj 2-3 razy dziennie przez 7 dni.
Płukanie zatok rozrzedzi katar
Sól można wykorzystać również do płukania zatok. To zabieg bardzo prosty i naprawdę skuteczny. Pozwala na dokładne oczyszczenie zatok z zalegającej w nich wydzieliny (a to w niej właśnie rozwijają się bakterie).
Jak to zrobić?
- Wsyp pół łyżeczki soli do 250 ml ciepłej, przegotowanej wody, wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia.
- Do irygacji zatok możesz użyć specjalnego naczynia do tego przeznaczonego (rodzaj małego dzbanka). Możesz też kupić gotowy zestaw do płukania zatok.
- Oddychając przez usta wpuść pod ciśnieniem wodę do jednej dziurki nosa a potem do drugiej. Powtarzaj 2 razy dziennie, pamiętając jednak, by przez dwie godziny po zabiegu nie wychodzić na dwór, jeśli temperatura otoczenia wynosi poniżej 10-14°C.