Okłady z soli na zatoki. Jak je stosować i jaki rodzaj soli wybrać?

Okłady z soli na zatoki to popularny domowy sposób na dolegliwości związane z zatokami. Do ich przygotowania wystarczy zwykła sól kuchenna i fragment materiału, ale możesz też sięgnąć po bogatszą w minerały sól. Jak stosować sól na zatoki, ile razy dziennie i na co uważać?
Marzena Bartoszuk / 08.11.2024 17:20

Okłady z soli należą do najbardziej polecanych domowych sposobów na zatoki. Sprawdzą się na różne problemy z zatokami. Kłopoty zaczynają się, gdy drogi oddechowe przestają prawidłowo funkcjonować, np. z powodu przeziębienia. Wirusy podrażniają błonę śluzową pokrywającą wnętrze nosa i zatok. Zaczyna ona wówczas produkować wydzielinę zatrzymującą zarazki. W ten sposób organizm próbuje je zablokować, tak by nie wniknęły w głąb układu oddechowego. Obrzęknięta błona śluzowa zaczyna jednak utrudniać swobodny przepływ powietrza do zatok.

Jeśli masz zatkany nos i nie możesz swobodnie oddychać, to sygnał, że ujście zatok zamyka się, a produkowana przez błonę śluzową wydzielina nie może z nich wypłynąć. Wypełnia i rozpiera zatoki, co wywołuje ból głowy, a po jakimś czasie dochodzi w niej do rozwoju bakterii. Żeby do tego nie dopuścić, trzeba przerwać ten proces. Jest na to rada. Wystarczy, że masz w domu zwykłą sól, a możesz już zacząć działać!

Okłady z soli na zatoki - na co pomagają?

Okłady z soli mają szeroki zakres korzystnych właściwości przy problemach z zatokami.

  • Ciepła sól rozluźnia zalegającą wydzielinę, zmniejsza napięcie mięśni i łagodzi ból. Działa rozkurczowo.
  • Okłady z soli poprawiają krążenie, a dzięki temu również dostarczanie ważnych elementów układu odpornościowego do miejsca, gdzie rozwinęła się choroba.
  • Podgrzana sól może również zmniejszać obrzęk błony śluzowej zatok i nosa, a dzięki temu jej stosowanie w formie kompresu ułatwia oddychanie.
  • Sól zawiera składniki mineralne, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie zatok. 
  • Okłady z soli pomagają się zrelaksować, odprężyć i złagodzić ból głowy, który często towarzyszy chorym zatokom. 

Jeśli po kilku dniach (3-5) samodzielnego leczenia, nie widzisz poprawy lub wydzielina z nosa zmieniła się z przezroczystej na ropną, pojawiła się gorączka, ból głowy w okolicach nasady nosa, skroni, czoła, potylicy (czasami bolą nawet twarz i zęby), koniecznie idź do lekarza.

Czytaj także:
Jak szybko i skutecznie oczyścić zatoki z ropy? Oto kilka porad
Zapalenie zatok – przyczyny, objawy i leczenie. Co na ból zatok?
Ból zęba może oznaczać bakteryjne zapalenie zatok. Poznaj objawy i sposoby leczenia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA