leczenie moczem fot. Adobe Stock

Leczenie moczem (urynoterapia) – zastosowanie i przeciwwskazania

Lecznicze właściwości moczu od dawna były doceniane w terapii wielu dolegliwości: trądziku, chorób stawów, nerek, nadciśnieniu, ran i oparzeń, a nawet nowotworów. Leczenie moczem tradycyjnie jest stosowane miejscowo lub ogólnie poprzez wypicie własnego moczu.
/ 24.03.2021 16:27
leczenie moczem fot. Adobe Stock

Leczenie moczem (uryną), inaczej urynoterapia, to metoda medycyny niekonwencjonalnej, której zalety są uznawane są od wieków. Obecnie wiele osób wątpi w skuteczność takiej kuracji. Brakuje też naukowych dowodów na potwierdzenie jej skuteczności. Jednak metoda ta ma nadal również zwolenników.

Na czym polega leczenie moczem?

Dawniej mocz uważany był za jedno z najlepszych lekarstw - odkażano nim rany, leczono przeróżne dolegliwości: astmę, użądlenia owadów, ból zębów, raka, choroby pęcherza, cukrzycę, gorączkę, zgorzel, choroby nerek i serca. Niektóre źródła nawet dzisiaj podają, że urynoterapia pomaga w leczeniu nowotworów. 

Urynoterpię spopularyzował brytyjski neurolog dr John Armstrong, który przetestował zalety tej metody leczenia na sobie. Działo się to na początku XX. wieku. Gdy zauważył, że kuracja moczem w połączeniu z postem przynosi oczekiwane efekty, zaczął polecać ją innym. 

Przeczytaj też: Ayahuasca (ajałaska) – przygotowanie, zalety zdrowotne i skutki uboczne

Jak działa urynoterapia?

W czym tkwi sekret leczenia moczem? Istnieją dwie teorie, tłumaczące lecznicze właściwości uryny. Jedna z nich wyjaśnia, że zawarte w niej substancje ponownie wprowadzone do organizmu wykazują właściwości uzdrawiające. Inna mówi, że spożycie moczu powoduje, że organizm zaczyna bronić się przed działaniem toksyn, a zatem wzrasta jego odporność.

Leczenie moczem – zastosowanie

Nie ma jednego sposobu stosowania urynoterapii. Mocz można zaaplikować zewnętrznie poprzez wcieranie go w rany, zmiany skórne i otarcia. Inną metodą jest wypicie moczu. Co właściwie zawiera? W moczu znajdują się: woda (ok. 95%), mocznik, chlorki, sód, potas, kreatynina oraz inne związki organiczne i nieorganiczne.

Lista schorzeń, w leczeniu których, według zwolenników tej metody, pomóc może mocz, jest długa. Wśród wskazań do stosowania urynoterapii wymienia się:

 • nadciśnienie,
 • trądzik,
 • raka jelita grubego,
 • hemoroidy,
 • choroby skóry, 
 • reumatyzm,
 • migrenę,
 • choroby macicy,
 • choroby stawów,
 • wszelkie otarcia i skaleczenia,
 • łupież,
 • choroby skóry,
 • odciski,
 • grzybicę.

Zdaniem dr. Armstronga, wcieranie moczu w okolicach śledziony łagodzi jej ból. Wśród zalet tej terapii wymienia się także korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd. Zarówno Armstrong, jak i Tybetańczycy donosili, że poniekąd dzięki urynoterapii długo cieszyli się witalnością i zdrowiem. Po zastosowaniu tej kuracji czuli się znacznie młodsi i szczęśliwsi. 

Przeczytaj też: Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?

Leczenie moczem – przeciwwskazania

Podobnie jak inne metody leczenia, również leczenie moczem, ma pewne ograniczenia w stosowaniu. Urynoterapia jest odradzana:

 • w trakcie przyjmowania leków (może zwiększyć ich stężenie w organizmie, ponieważ są częściowo wydalane z moczem),
 • osobom z rakiem, które leczą się onkologicznie.

Należy pamiętać, że oprócz toksyn i pozostałości leków, w moczu mogą się znaleźć także bakterie, które wprowadzone ponownie do organizmu lub na ranę, mogą zaszkodzić.

Źródło: „Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny” Elżbiety Cybulskiej, wyd. spółka DPJ – Gdynia, 1991
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.04.2011.

Więcej artykułów:
Jak prawidłowo oddać mocz do badania? Wyjaśnia specjalista urolog
Krew w moczu - przyczyny, o czym świadczy, co robić przy krwiomoczu
Badanie moczu: wyniki + opis 15 parametrów badania ogólnego moczu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!