Leczenie moczem (uryną), inaczej urynoterapia, to metoda medycyny niekonwencjonalnej, której zalety są uznawane są od wieków. Obecnie wiele osób wątpi w skuteczność takiej kuracji. Brakuje też naukowych dowodów na potwierdzenie jej skuteczności. Jednak metoda ta ma nadal również zwolenników.
Na czym polega leczenie moczem?
Dawniej mocz uważany był za jedno z najlepszych lekarstw - odkażano nim rany, leczono przeróżne dolegliwości: astmę, użądlenia owadów, ból zębów, raka, choroby pęcherza, cukrzycę, gorączkę, zgorzel, choroby nerek i serca. Niektóre źródła nawet dzisiaj podają, że urynoterapia pomaga w leczeniu nowotworów.
Urynoterpię spopularyzował brytyjski neurolog dr John Armstrong, który przetestował zalety tej metody leczenia na sobie. Działo się to na początku XX. wieku. Gdy zauważył, że kuracja moczem w połączeniu z postem przynosi oczekiwane efekty, zaczął polecać ją innym.
Przeczytaj też: Ayahuasca (ajałaska) – przygotowanie, zalety zdrowotne i skutki uboczne
Jak działa urynoterapia?
W czym tkwi sekret leczenia moczem? Istnieją dwie teorie, tłumaczące lecznicze właściwości uryny. Jedna z nich wyjaśnia, że zawarte w niej substancje ponownie wprowadzone do organizmu wykazują właściwości uzdrawiające. Inna mówi, że spożycie moczu powoduje, że organizm zaczyna bronić się przed działaniem toksyn, a zatem wzrasta jego odporność.
Leczenie moczem – zastosowanie
Nie ma jednego sposobu stosowania urynoterapii. Mocz można zaaplikować zewnętrznie poprzez wcieranie go w rany, zmiany skórne i otarcia. Inną metodą jest wypicie moczu. Co właściwie zawiera? W moczu znajdują się: woda (ok. 95%), mocznik, chlorki, sód, potas, kreatynina oraz inne związki organiczne i nieorganiczne.
Lista schorzeń, w leczeniu których, według zwolenników tej metody, pomóc może mocz, jest długa. Wśród wskazań do stosowania urynoterapii wymienia się:
- nadciśnienie,
- trądzik,
- raka jelita grubego,
- hemoroidy,
- choroby skóry,
- reumatyzm,
- migrenę,
- choroby macicy,
- choroby stawów,
- wszelkie otarcia i skaleczenia,
- łupież,
- choroby skóry,
- odciski,
- grzybicę.
Zdaniem dr. Armstronga, wcieranie moczu w okolicach śledziony łagodzi jej ból. Wśród zalet tej terapii wymienia się także korzystny wpływ na samopoczucie i wygląd. Zarówno Armstrong, jak i Tybetańczycy donosili, że poniekąd dzięki urynoterapii długo cieszyli się witalnością i zdrowiem. Po zastosowaniu tej kuracji czuli się znacznie młodsi i szczęśliwsi.
Przeczytaj też: Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?
Leczenie moczem – przeciwwskazania
Podobnie jak inne metody leczenia, również leczenie moczem, ma pewne ograniczenia w stosowaniu. Urynoterapia jest odradzana:
- w trakcie przyjmowania leków (może zwiększyć ich stężenie w organizmie, ponieważ są częściowo wydalane z moczem),
- osobom z rakiem, które leczą się onkologicznie.
Należy pamiętać, że oprócz toksyn i pozostałości leków, w moczu mogą się znaleźć także bakterie, które wprowadzone ponownie do organizmu lub na ranę, mogą zaszkodzić.
Źródło: „Tajemnice niekonwencjonalnej medycyny” Elżbiety Cybulskiej, wyd. spółka DPJ – Gdynia, 1991
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.04.2011.
Więcej artykułów:
Jak prawidłowo oddać mocz do badania? Wyjaśnia specjalista urolog
Krew w moczu - przyczyny, o czym świadczy, co robić przy krwiomoczu
Badanie moczu: wyniki + opis 15 parametrów badania ogólnego moczu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!