Jak prawidłowo oddać mocz do badania? Wyjaśnia specjalista urolog

mocz do badania fot. Adobe Stock
Aby oddać mocz do badania we właściwy sposób, należy przede wszystkim zrobić to rano i po uprzednim obmyciu okolic ujścia cewki moczowej. O przygotowanie do badania zapytaliśmy dr. n. med. Piotra Kaczmarka, specjalistę urologii z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.
Marta Słupska / 17.02.2021 12:53
mocz do badania fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Jak przygotować mocz do badania?
  2. Jak pobrać mocz do badania od małego dziecka?
  3. Kiedy oddać mocz do badania?
  4. Jak często oddawać mocz do badania?
  5. Kto może dać nam skierowanie na badanie moczu?

Jak przygotować mocz do badania?

Jeśli chcemy oddać mocz do badania, przede wszystkim powinniśmy zakupić w aptece odpowiedni pojemniczek (lub woreczek w przypadku niemowląt). Pojemnik jest sprzedawany w dwóch wersjach: sterylnej (do posiewu moczu) lub niesterylnej (może być użyty do badania ogólnego moczu). 

Mocz do badania należy oddać rano, po obmyciu okolic ujścia cewki moczowejNie wolno stosować środków odkażających (wody utlenionej, spirytusu itp.), ponieważ mogą fałszować wyniki testu. Najlepiej pobrać próbkę z pierwszej porannej porcji, pomijając początkowy strumień. W czasie oddawania moczu należy podstawić i napełnić pojemnik zakupiony w aptece do maksymalnie 3/4 pojemności.

Zakręcony i podpisany danymi pacjenta pojemnik zanosimy bezpośrednio do laboratorium lub przechowujemy w chłodnym miejscu, aby nie dopuścić do namnażania bakterii.

Czytaj też: Albumina – wskazania do badania, normy, cena

Jak pobrać mocz do badania od małego dziecka?

W przypadku niemowląt, aby pobrać mocz do badania, stosuje się jałowe woreczki zakupione w aptece (inne dla dziewczynek i chłopców). Po umyciu okolicy cewki i osuszeniu jednorazowym ręcznikiem papierowym, przykleja się woreczek do skóry w okolicy cewki. Najlepiej to zrobić rano, jeszcze zanim dziecko odda mocz po przebudzeniu. Próbkę w woreczku oddaje się do badania. 

Jeśli nie mamy woreczka, można pobrać mocz od dziecka do pojemnika. Należy najpierw umyć okolicę cewki i osuszyć ręcznikiem papierowym, a następnie podać dziecku napój lub pokarm z piersi, bez zakładania pieluszki. Pierwsze krople moczu najlepiej pominąć i zebrać do pojemniczka tzw. środkowy strumień. 

Czytaj też: Krew w moczu

Kiedy oddać mocz do badania?

Badanie moczu należy wykonać w przypadku dolegliwości bólowych, pieczenia, szczypania podczas oddawania moczu, procesów zapalnych, nowotworowych, a także innych chorób: kamicy czy niewydolności nerek.

Badanie moczu wykonujemy nie tylko w przypadku chorób układu moczowo-płciowego, ale również jako wskaźnik dla diagnostyki chorób układowych, takich jak np. cukrzyca czy różnego rodzaju procesów zapalnych. Na przykład białkomocz może być objawem wymienionych chorób, ale także szpiczaka czy ziarnicy złośliwej.

Należy tę diagnostykę traktować zatem bardzo poważnie. Tym bardziej, że badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. 

Jak często oddawać mocz do badania?

Jeśli osoba nie zgłasza żadnych dolegliwości, to badanie moczu wykonuje się kontrolnie raz w roku. 

Sprawdź też: Czas protrombinowy (PT, INR), czyli ocena krzepnięcia

Kto może dać nam skierowanie na badanie moczu?

Skierowanie na badanie moczu daje lekarz każdej specjalizacji – zarówno lekarz rodzinny, jak i specjalista. Często skierowanie na badanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu, natomiast dopiero dalszą diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz urolog.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.03.2018.

Więcej o badaniach diagnostycznych:
Morfologia krwi: interpretacja wyników badań - 22 parametry (normy i opis)
OB (odczyn Biernackiego) – norma, podwyższone i wysokie wyniki OB
Jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego? Przyczyny i metody leczenia
Cholesterol normy wiekowe: cholesterol całkowity, HDL, LDL i trójglicerydy
Troponina sercowa - normy oraz rola w diagnostyce zawału
Krew utajona w kale - alarmujący objaw
Badanie WR (odczyn Wassermanna) – co to jest, jak interpretować wynik?
Poziom cukru (glukozy) - badanie, interpretacja, norma cukru we krwi
Glukoza na czczo - badanie, interpretacje, normy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA