Według naukowców łagodzi ból i obrzęk stawów. Jak stosować liść laurowy na stawy?

liść laurowy na stawy fot. Adobe Stock, mescioglu
Liście laurowe stosowane na stawy łagodzą ból, zmniejszają obrzęk i stan zapalny. Można ich używać w formie okładów, wywaru do picia, nalewki lub olejku do wcierania. Liście laurowe na stawy są bezpieczne dla zdrowia, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach podczas stosowania. Niektórym kuracja może zaszkodzić.
/ 13.01.2025 15:47
liść laurowy na stawy fot. Adobe Stock, mescioglu

Liście laurowe, czyli liście wawrzynu lub liście bobkowe, są stosowane powszechnie jako przyprawa kulinarna. Wawrzyn jest rośliną dzisiaj nieco zapomnianą, kiedyś znacznie bardziej popularną. Można ją uprawiać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Laur jest to wieczniezielony krzew lub drzewo, które może osiągać nawet do 8 m wysokości. Liście laurowe chociaż są znane głównie jako przyprawa, są wykorzystywane również w ziołolecznictwie, np. w chorobach stawów.

Spis treści:

  1. Liść laurowy na stawy – właściwości i zastosowanie
  2. Liść laurowy na stawy – jak stosować?
  3. Liść laurowy na stawy – okłady
  4. Liść laurowy na stawy – wywar
  5. Moczenie nóg w liściu laurowym na stawy
  6. Liść laurowy – bezpieczeństwo stosowania
  7. Na co pomaga liść laurowy?

Liść laurowy na stawy – właściwości lecznicze i zastosowanie

Liście laurowe są surowcem stosowanym leczniczo i profilaktycznie. Zawierają:

  • garbniki,
  • flawonoidy,
  • alkaloidy.
  • linalol,
  • antocyjany,
  • eugenol,
  • chawikol metylowy.

Jednym z głównych zastosowań liścia laurowego są choroby stawów, w tym reumatyzm oraz dna moczanowaZ liścia laurowego można przyrządzić nalewkę do wcierania w skórę, wywar do picia oraz okłady, które będą pomocne przy obrzękach i bólu stawów. Jedno z badań przeprowadzone w Indonezji dowiodło, że picie wywaru z liści laurowych lub ciepłe okłady z ugotowanych liści laurowych skutecznie niwelują ból stawów przy dnie moczanowej i mogą być z powodzeniem stosowane. Liście laurowe mogą też pomóc w złagodzeniu bólu mięśni.  

Liść laurowy działa korzystnie na stawy, ponieważ zawiera związki działające przeciwzapalnie (w tym laktony seskwiterpenowe), które są pomocne w zmniejszeniu stanu zapalnego i obrzęku, a także o działaniu przeciwbólowym. Ponadto w składzie liści laurowych znajdują się substancje, które pozwalają wchłonąć się aktywnym związkom. 

Liście laurowe mają wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, działają:

  • przeciwbakteryjnie,
  • ściągająco,
  • przeciwutleniająco,
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwbólowo,
  • przeciwgrzybiczo,
  • przeciwwirusowo,
  • napotnie,
  • moczopędnie,
  • uspokajająco,
  • ułatwiają gojenie się ran,
  • stymulują układ odpornościowy.

Jak stosować liść laurowy na stawy?

Liście laurowe to tradycyjny środek na problemy ze stawami o udowodnionej skuteczności. Liście laurowe na stawy stosuje się w różnych postaciach, np. jako wywar do picia, napary, nalewka albo okłady. Z oleju laurowego, który jest pozyskiwany z owoców wawrzynu, sporządza się maści rozgrzewające i przeciwbólowe oraz poprawiające mikrokrążenie, które są stosowane na stawy. Olejek laurowy można wykorzystać do masażu bolących obszarów ciała. 

Liść laurowy na stawy – okłady

Okłady z liści naukowych mogą pomóc w łagodzeniu bólu, zmniejszaniu obrzęku stawów oraz poprawie ich ruchomości. Aby przygotować okłady z liścia laurowego na stawy, należy zagotować liście laurowe w niewielkiej ilości wody, a następnie odcedzić je, lekko wystudzić i obłożyć nimi chore stawy. Można też namoczyć czystą gazę lub szmatkę w wywarze, który pozostał z gotowania liści, a następnie położyć okład na bolący staw, owinąć folią do żywności, ręcznikiem i zostawić na 20-30 minut. Zabieg należy powtarzać 2 razy dziennie przez kilka dni.

Wywar z liść laurowych na kolana i inne stawy

Innym sposobem na zastosowanie liścia laurowego na stawy jest picie wywaru. Płyn wspiera zdrowie stawów, może łagodzić stan zapalny, ból, zmniejszać obrzęki. 

Przepis na wywar z liści laurowych na stawy:

  1. Zalej 6 g pokruszonych liści laurowych 1,5 szklanki wrzącej wody.
  2. Gotuj płyn przez 5 minut.
  3. Ostudź i popijaj w ciągu całego dnia małymi łykami. Dla smaku możesz dodać odrobinę cytryny i miodu.
  4. Nie wolno wypijać dużej ilości wywaru z liści laurowych w krótkim czasie.

Uwaga: Cała kuracja wywarem z liści laurowych nie powinna trwać dłużej niż 3 dni. Stosowana dłużej może szkodzić, m.in. obciążając nerki. Zabieg można powtarzać co miesiąc w razie potrzeby. 

Moczenie nóg w liściu laurowym na stawy

Innym sposobem wykorzystania liści laurowych na stawy jest moczenie nóg w wywarze. Taki zabieg może łagodzić ból stawów w obrębie kończyn dolnych. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i odprężającym liście laurowe redukują obrzęk i uczucie zmęczenia stóp. Oto jak stosować liście laurowe do moczenia nóg:

  1. Przygotuj wywar: około 10 liści laurowych (mogą być suszone lub świeże) zagotuj w 2 litrach wody i gotuj jeszcze przez 10 minut na małym ogniu.
  2. Odstaw wywar, aby lekko przestygł.
  3. Następnie wlej wywar do miski i zanurz stopy tak, aby woda przykrywała kostki. Woda powinna być ciepła, ale nie powinna parzyć.
  4. Mocz nogi przez około 20-30 minut.
  5. Po zabiegu osusz delikatnie stopy ręcznikiem i nałóż na nie krem nawilżający.

Moczenie stóp w liściach laurowych można wykonywać kilka razy w tygodniu. 

Liść laurowy – bezpieczeństwo stosowania

Liść laurowy jest najprawdopodobniej bezpieczny dla ludzi, o ile nie jest spożywany w nadmiarze. Przy zbyt dużym zażyciu może powodować dolegliwości układu pokarmowego (ból brzucha, nudności, biegunkę). Może być niebezpieczny w przypadku cukrzycy, dlatego u osób tą chorobą powinien być stosowany z ostrożnością.

Stosowania liści laurowych doustnie należy unikać w przypadku:

  • ciąży i karmienia piersią,
  • niewydolności nerek,
  • chorób układu pokarmowego (np. wrzody, refluks).

Niektóre doniesienia wskazują, że liść laurowy spowalnia pracę ośrodkowego układu nerwowego, co może stanowić zagrożenie przy zabiegach chirurgicznych ze znieczuleniem. Przed operacjami nie powinno się stosować terapeutycznie liścia laurowego przynajmniej przez 2 tygodnie.

Inne zastosowania zdrowotne liścia laurowego

Liść laurowy ma również wiele innych zastosowań prozdrowotnych oprócz reumatyzmu, dny moczanowej czy innych schorzeń stawów. Polecany jest przy wielu dolegliwościach, takich jak np.:

Dowiedz się, jak stosować: liść laurowy na sen oraz liść laurowy a pasożyty

Źródła:
S. Wijaya, A. Nurwijayanti, D. Santoso, Effect of Giving Warm Compress Therapy and Bay Leaf Decoction to Scale Level Gout Arthritis Pain. Proceedings of the International Conference on Nursing and Health Sciences, 1(1), 217-228,
S. Batool i inni, Bay Leaf, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7152419,
I. Brinza i inni, Bay Leaf (Laurus Nobilis L.) Incense Improved Scopolamine-Induced Amnesic Rats by Restoring Cholinergic Dysfunction and Brain Antioxidant Status, www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7914738.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.11.2021.

Czytaj także:
Żelatyna na stawy - jak (i czy) działa? Stosuj ją w ten sposób
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy choroby, metody leczenia
Puchnięcie nóg - objawy i przyczyny, sposoby na obrzęki nóg
Opuchnięte kostki – co robić? Sposoby na obrzęki kostek

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA