Skrzyp – niepozorny lek na wiele schorzeń

Skrzyp rośnie m.in. na polach i łąkach/fot. Fotolia
Skrzyp polny ma działanie moczopędne, wzmacniające, przeciwkrwotoczne, odtruwające, ale można go używać również do płukania gardła i jamy ustnej. Co jeszcze potrafi skrzyp? Jak wykonać z niego napar i odwar? Czy wiesz, skąd wzięła się jego nazwa?
/ 24.05.2017 12:37
Skrzyp rośnie m.in. na polach i łąkach/fot. Fotolia

Poznaj mnie!

Skrzyp polny (equisetum arvense) zawdzięcza swoją nazwę dużej ilości krzemionki, dzięki której skrzypi przy zgniataniu w ręku. Jest rośliną wieloletnią wytwarzającą podziemne kłącza, które składają się głównie z wielopiętrowego systemu czarnych rozłogów.

Wczesną wiosną pędy zarodnikowe osiągają wysokość 25 cm. Są bezlistne, nierozgałęzione, mięsiste, o barwie piaskowej lub żółtobrunatnej, zakończone podłużnym jajowatym kłosem zarodnikowym. Ta część rośliny nie ma znaczenia dla lecznictwa.

Dopiero latem z kłączy wyrastają rozgałęzione, zielone płonne pędy o wysokości 40 cm. Roślina przypomina wówczas małe choinki o sztywnych łodygach, wewnątrz pustych i szorstkich.

Skrzyp polny jest jedyną odmianą skrzypu mającą funkcje lecznicze. Ważne jest, aby potrafić go rozróżnić spośród innych gatunków tej rośliny, a zaznaczmy, że jest ich aż 50. W Polsce występuje tylko 9 odmian.

Zobacz też: Jak uprawiać zioła w domu?

Poznaj moją moc!

Współcześnie właściwości skrzypu zostały w pełni potwierdzone. Ziele skrzypu ma działanie: moczopędne, wzmacniające, przeciwkrwotoczne, uszczelniające naczynia krwionośne, krwiotwórcze, przeciwreumatyczne, pobudzające przemianę materii, przyspieszające gojenie, odtruwające, ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Skrzyp polny jest środkiem pomocniczym w leczeniu gruźlicy i miażdżycy naczyń.

Zewnętrznie jest używany do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych oraz jako okład na trudno gojące się rany, owrzodzenia, stłuczenia, a także kontuzje i oparzenia.

Wypij mnie, czyli jak zrobić odwar?

Do sporządzenia odwaru należy 2 łyżki ziela zalać 2 szklankami ciepłej wody. Gotować pod przykryciem przez 15 minut. Odstawić na 10 minut, po czym przecedzić. Pić po 0,5 szklanki 3 razy dziennie jako środek moczopędny i poprawiający przemianę materii.

Odwar może być stosowany przez kobiety jako środek przeciwkrwotoczny.

Wypij mnie, czyli jak zrobić napar?

1 łyżkę ziela zalać szklanką wrzącej wody i odstawić na 15 minut. Pić 3 razy dziennie w dolegliwościach nietrzymania moczu i nocnym moczeniu.

Napar pomaga również w stanach zapalnych i w pierwszych objawach przerostu gruczołu krokowego. Pomocniczo może być wykorzystywany w leczeniu hemoroidów, schorzeń moczowo-płciowych i jako środek przyspieszający gojenie ran.

Kąpiel z ziela skrzypu

100 g ziela zalać 1 litrem gorącej wody i odstawić na 1 godzinę. Tak przyrządzony wyciąg dodany do kąpieli pomaga w dolegliwościach reumatycznych i odmrożeniach.

Zobacz też: Jak przygotować ziołową kąpiel?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA