Świecowanie uszu fot. Adobe Stock

Świecowanie uszu - na czym polega i dlaczego warto

Świecowanie uszu, zwane również konchowaniem uszu ma na celu usunięcie zanieczyszczeń z ucha. Za jego pomocą leczy się także niektóre schorzenia. Cena to ok. 60 zł za zabieg.
/ 16.01.2020 09:35
Świecowanie uszu fot. Adobe Stock

Świecowanie uszu pozwala pozbyć się zalegającej w uchu woskowiny, oczyszcza zatoki, a nawet łagodzi katar podczas przeziębienia. Jest to zabieg znany od stuleci i stosuje się go zamiast np. parafiny czy kropli do uszu. 

Kiedy warto zdecydować się na świecowanie uszu?

Zabieg polecany jest przede wszystkim w przypadku nadmiaru woskowiny w uszach. Zaleca się go także w celach leczniczych, bowiem usuwa on bądź redukuje objawy schorzeń uszu, gardła i nosa (np. przeziębienie, zapalenie zatok). Osoby, które uskarżają się na szum w uszach, niedosłuch, bóle i zawroty głowy, migreny, jak również zespół przewlekłego zmęczenia, powinny zdecydować się na świecowanie uszu.

Świecowanie uszu - na czym polega

  1. Pacjent kładzie się na boku, a lekarz podkłada mu pod głowę poduszkę. Następnie osłania jego włosy papierowym ręcznikiem, folią aluminiową bądź papierowym talerzykiem z wydrążonym otworem eksponującym ucho.
  2. Przez kilka minut wciera się w małżowinę uszną pacjenta krem, aby pobudzić krążenie. Odpowiednio nawilżone ucho ułatwia wchłonięcie substancji zawartych w olejkach eterycznych świecy.
  3. Następnie rozpala się świecę do konchowania uszu, po czym umieszcza ją w przewodzie słuchowym na głębokość około 1 cm. Należy poczekać, aż świeczka wypali się do końca. 
  4.  Po wyjęciu świeczki lekarz usuwa ewentualne zanieczyszczenia z powierzchni ucha. 
  5. Końcowy etap zabiegu polega na rozwinięciu świecy i sprawdzeniu, ile zanieczyszczeń z ucha udało się za jej pomocą wyeliminować.

 Na świecy narysowana jest specjalna linia, która informuje, kiedy należy zakończyć zabieg. W czasie wykonywania zabiegu resztki wypalonej świecy wyjmuje się pęsetą i wyrzuca do szklanki z wodą.

Świecowanie uszu - efekty i skutki

Zwolennicy konchowania uszu podkreślają wiele korzyści płynących z wykonania zabiegu.
Oto główne z nich:

  • Łatwiejsze oddychanie przez nos. W czasie zabiegu dochodzi do regulacji ciśnienia w uchu środkowym, a następnie w zatokach.
  • Rzadsze występowane infekcji związanych z zatokami. 
  • Poprawa jakości słuchu. Podczas zabiegu zostaje udrożniony kanał słuchowy zewnętrzny.
Zdaniem specjalistów przekonywanie, że świecowanie uszu jest w stanie wyleczyć np. niedosłuch, to jest to błędne i mylące. Uszy mają zdolność do samooczyszczania i ew. korki woskowinowe można z sukcesem bezpiecznie usunąć u laryngologa. Nie jest wskazane korzystanie ze świecy, która może być źle założona i grozi poparzeniem. 

Świecowanie uszu - cena zabiegu

Świecowanie uszu można wykonać w domu, ale jest to czasochłonne i pracochłonne, ale wtedy mowa tylko o koszcie świecy od 6 do 12 zł, ale zazwyczaj są sprzedawane w zestawach.  Świecowanie uszu można wykonać w salonie kosmetycznym za 60 lub nawet 100 zł. 

W temacie uszu: Woda utleniona do ucha: czy wyleczy infekcję?Jak prawidłowo usuwać woskowinę z uszu

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)