Kiedy zastanawiamy się nad naszymi nawykami, zwykle pierwsze do głowy przychodzą nam wyuczone zachowania

Technika Emocjonalnej Wolności, czyli walcz ze stresem!

Technika Emocjonalnej Wolności (Emotonal Freedom Technique, EFT) jest podobna do akupunktury i polega na opukiwaniu odpowiednich merydianów (energetycznych punktów w ciele człowieka). Balansuje to zakłócenia w układzie energetycznym i uwalnia negatywne emocje. Jak ją zastosować?
/ 21.02.2011 15:47
Kiedy zastanawiamy się nad naszymi nawykami, zwykle pierwsze do głowy przychodzą nam wyuczone zachowania

Jak to zrobić?

Sposób przeprowadzenia techniki:

 1. Wybierz problem, nad którym chcesz pracować (Boję się sytuacji X. Obawiam się Y. Widok szefa wywołuje u mnie stres. Moja praca jest stresująca etc.).
 2. Określ siłę problemu w skali od 1 do 10 (1 bardzo słabe, 10 bardzo silne).
 3. Dwoma palcami prawej ręki lekko opukuj tzw. punkt karate (Karate Chop Point), znajdujący się na zewnętrznej krawędzi dłoni, powtarzając 3 razy głośno: „nawet jeśli [tu wstawiasz problem lub przekonanie] to głęboko i całkowicie akceptuję siebie”.
 4. Opukiwanie punktów uwalniających stres. Opukujemy delikatnie dwoma lub trzema palcami, zwykle dominującą ręką. Jeśli jest to punkt, który znajduje się po obu stronach ciała, nie ma różnicy którą stronę ciała opukujesz. Podczas gdy opukujemy każdy punkt, powtarzamy głośno wybrany problem, np. „stresująca praca”.
 5. Testowanie - powracasz myślami do wybranego problemu i ponownie oceniasz intensywność swoich uczuć. Powtarzaj procedurę Ustawienia i Opukiwania Punktów dopóki intensywność Twoich uczuć nie spadnie do poziomu 0-1.

Zobacz też: Czy ajurweda jest lekiem na stres?

Jakie punkty opukiwać?

Opukujemy następujące punkty:

 1. Punkt brwi.
 2. Kąt oka.
 3. Pod okiem.
 4. Pod nosem.
 5. Pod ustami.
 6. Kość obojczyka.
 7. Pod pachą.
 8. Czubek głowy.

Zobacz też: Masaż Lomi Lomi - odprężająca mistyka?

Marcin Kijak, Twoje-zdrowie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!