Wyżera chwasty i odstrasza owady. Ludzie polecają tę miksturę na pasożyty jelitowe

liść orzecha włoskiego na pasożyty fot. Adobe Stock, Vadim
Liście orzecha włoskiego mają wiele cennych właściwości, jedną z nich jest działanie przeciwpasożytnicze. Naukowcy potwierdzają, że zawarty w tym naturalnym surowcu związek o nazwie juglon likwiduje robaki żyjące w jelitach. Kuracja z liści orzecha włoskiego przeciw pasożytom trwa 1-2 tygodni. Jest bezpieczna, jeśli przestrzegane są konkretne zasady.
/ 15.06.2024 05:46
liść orzecha włoskiego na pasożyty fot. Adobe Stock, Vadim

Spis treści:

  1. Właściwości liści orzecha włoskiego
  2. Liść orzecha włoskiego na pasożyty – działanie
  3. Jak stosować liść orzecha włoskiego na pasożyty?
  4. Bezpieczeństwo a liście orzecha włoskiego na pasożyty
  5. Liście orzecha włoskiego na pasożyty – skutki uboczne
  6. Przeciwwskazania do stosowania liści orzecha włoskiego

Właściwości i zastosowanie liści orzecha włoskiego

Wszystkie części drzewa orzecha włoskiego zawierają związki, które mogą wspierać zdrowie. Chociaż wykorzystanie w ziołolecznictwie liści orzecha włoskiego nie jest bardzo popularne, to naukowcy w wielu pracach potwierdzili ich cenny skład.

Liście orzecha włoskiego działają:

  • przeciwpasożytniczo,
  • przeciwbiegunkowo, 
  • oczyszczająco,
  • przeciwutleniająco,
  • ściągająco,
  • obniżająco na poziom lipidów,
  • przeciwnadciśnieniowo,
  • przeciwdrobnoustrojowo,
  • ochronnie na żołądek,
  • przeciwcukrzycowo,
  • przeciwnowotworowo,
  • ochronie na wątrobę,
  • przeciwstarzeniowo.

Jest to zasługą dobroczynnych składników, takich jak: kwasy fenolowe, garbniki, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas askorbinowy, flawonoidy, kwas kawowy, kwas p-kumarowy, juglon, saponiny, flawonoidy (np. kwercetyna, galaktozyd, arabinozyd).

Jeśli chodzi o konkretne przypadłości, to liście orzecha włoskiego stosuje się tradycyjnie przy oparzeniach słonecznych, łupieżu i swędzeniu skóry, na czoło w celu obniżenia gorączki, a także na obrzęk stawów w reumatyzmie. Znajdują one zastosowanie również w leczeniu podrażnienia oczu, zapalenia spojówek, a także braku apetytu. Napar z liści stosuje się na choroby skóry, w tym trądzik, rany i alergie skórne.

Liście orzecha włoskiego przydadzą się również podczas prac ogrodowych. Warto pamiętać, że są skutecznym naturalnym środkiem na chwasty i grzyby. Odstraszają też owady: komary, muchy i gzy. 

Liść orzecha włoskiego na pasożyty – działanie

Jednym z zastosowań liści orzecha włoskiego jest kuracja przeciwpasożytnicza. Naukowcy w różnych pracach potwierdzili, że składniki zawarte w tej części rośliny mogą likwidować pasożyty zasiedlające układ pokarmowy. Najważniejszym w tym przypadku jest juglon, związek fenolowy należący do grupy naftochinonów.  Występuje w różnych częściach rośliny, ale najwięcej jest go w zielonych łupinach orzechów. To on odpowiada za przebarwienie dłoni podczas obierania orzechów. Juglon ma nie tylko działanie przeciwpasożytnicze, ale też przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe.

Jak stosować liść orzecha włoskiego na pasożyty?

Składniki zawarte w liściach orzecha włoskiego, takie jak juglon, są szkodliwe dla pasożytów. Aby pozbyć się robaków z układu pokarmowego, należy postępować według instrukcji:

  1. 1-2 łyżeczki suszonych liści orzecha włoskiego zalej szklanką wrzątku.
  2. Zaparzaj pod przykryciem 10-15 minut.
  3. Przecedzić napar.
  4. Pij napary z liści orzecha włoskiego jeden raz dziennie

Herbatę z liści orzecha włoskiego można pić maksymalnie 1-2 tygodni. Są dostępne w sklepach zielarskich. Dłuższe przyjmowanie może wiązać się z nagromadzeniem szkodliwych związków chemicznych w organizmie, co będzie wpływało niekorzystnie na zdrowie.

Bezpieczeństwo a liście orzecha włoskiego na pasożyty

Nie są dostępne dokładne dane na temat tego, jak długie stosowanie liścia orzecha włoskiego oraz jakie dawki są całkowicie bezpieczne. Badania na zwierzętach wykazały, że ekstrakt z liści przy umiarkowanym stosowaniu nie powinien szkodzić. Po zbadaniu wpływu ekstraktu na komórki wątroby okazało się, że preparat nie ma efektu hepatotoksycznego, a zatem nie powinien działać szkodliwie na ten narząd. Przy czym trzeba pamiętać, że obecny w liściach juglon jest substancją toksyczną, dlatego surowiec może być stosowany w ograniczonych ilościach i tylko doraźnie. 

Liście orzecha włoskiego na pasożyty – skutki uboczne

Jak wiele różnych surowców roślinnych, również liście orzecha włoskiego mogą powodować skutki uboczne. Przerwij stosowanie, jeżeli wystąpią: 

  • ból brzucha,
  • biegunka,
  • nudności lub wymioty,
  • objawy alergii takie jak wysypka, katar, obrzęk,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • inne niepokojące objawy.

Przestrzeganie zasad dotyczących bezpiecznego stosowania (dotyczących dawki czy długości kuracji) pozwalają uniknąć działań niepożądanych. Jeśli planujemy pić napary przez dłuższy czas, wówczas zalecane są kilkutygodniowe przerwy, zamiast przyjmowania ciągiem dłużej niż 2 tygodnie.

Stosowanie miejscowo preparatów z orzecha włoskiego może powodować przebarwienia oraz kontaktowe zapalenie skóry – dotyczy to jednak głównie zielonych świeżych łupin, które zawierają najwięcej juglonu.

Przeciwwskazania do stosowania liści orzecha włoskiego

Liści orzecha włoskiego zewnętrznie i wewnętrznie nie powinny używać kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa ich stosowania w tych okresach. Dzieciom również nie należy ich podawać. Przeciwwskazania do stosowania dotyczą także osób uczulonych na orzechy włoskie, osób z chorobami wątroby lub nerek. W przypadku przyjmowania leków należy skonsultować się wcześniej z lekarzem, ponieważ preparaty roślinne mogą wchodzić w interakcje ze środkami farmakologicznymi i zmieniać ich działanie.

Źródła:

Sharma M, Sharma M, Sharma M. A comprehensive review on ethnobotanical, medicinal and nutritional potential of walnut (Juglans regia L.). Proc.Indian Natl. Sci. Acad. 2022;88(4):601–16. doi: 10.1007/s43538-022-00119-9,

Delaviz H, Mohammadi J, Ghalamfarsa G, Mohammadi B, Farhadi N. A Review Study on Phytochemistry and Pharmacology Applications of Juglans Regia Plant. Pharmacogn Rev. 2017 Jul-Dec;11(22):145-152. doi: 10.4103/phrev.phrev_10_17,

Salimi M, Majd A, Sepahdar Z, Azadmanesh K, Irian S, Ardestaniyan MH, Hedayati MH, Rastkari N. Cytotoxicity effects of various Juglans regia (walnut) leaf extracts in human cancer cell lines. Pharm Biol. 2012 Nov;50(11):1416-22. doi: 10.3109/13880209.2012.682118.

Czytaj także:
Ten rosyjski sposób wymiata pasożyty z organizmu. Wystarczy 6 dni, aby usunąć robaki z jelit i nie tylko
Domowy test na pasożyty. Jak samodzielnie wykonać badanie w kierunku zakażenia pasożytami?
Badanie na pasożyty z krwi - co wykrywa i jak interpretować wyniki
Jak stosować liść laurowy na pasożyty? Przepis na wywar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA