Spis treści:
- Konizacja szyjki macicy — co to jest?
- Konizacja szyjki macicy — wskazania
- Konizacja szyjki macicy — przygotowanie do zabiegu
- Konizacja szyjki macicy — na czym polega zabieg?
- Zalecenia po konizacji szyjki macicy
- Przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy
- Czy konizację można wykonać w ciąży?
- Konizacja szyjki macicy — powikłania
- Konizacja szyjki macicy a zajście w ciążę
- Skuteczność zabiegu
- Konizacja szyjki macicy — cena
Konizacja szyjki macicy — co to jest?
Konizacja szyjki macicy to diagnostyczno-leczniczy zabieg ginekologiczny stosowany w diagnostyce i leczeniu dysplazji szyjki macicy lub wczesnego raka szyjki macicy. Zabieg polega na wycięciu stożkowatego fragmentu szyjki macicy w celu usunięcia fragmentu z nietypowymi komórkami, które mogą przekształcić się w raka lub mają charakter rakowy. Materiał jest następnie badany pod mikroskopem. Wynik histopatologiczny uzyskany z pobranego materiału ma na celu ustalić, czy rozwija się proces nowotworowy. W razie potrzeby planowane jest dalsze leczenie.
Szyjka macicy jest podłużnym fragmentem żeńskiego układu rozrodczego łączącym pochwę i jamę macicy. Składa się z ektoszyjki (część wystająca do pochwy) oraz kanału. Ektoszyjkę pokrywa wielowarstwowy nabłonek płaski, a kanał szyjki nabłonek gruczołowy. W szyjce znajduje się newralgiczne miejsce, w którym nabłonek gruczołowy zmienia się w płaskonabłonkowy i w tym regionie występuje największa podatność na przyczepienie się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który może być odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy.
Sprawdź: Objawy raka szyjki macicy
Konizacja szyjki macicy — wskazania
Istnieją różne wskazania do wykonania zabiegu konizacji szyjki macicy.
Zaleceniem do wykonania konizacji jest nieprawidłowy wynik cytologiczny, patologiczny obraz histopatologiczny materiału pobranego w badaniu kolposkopowym lub dysplazja nabłonka płaskiego. I dodatkowo stany przedrakowe szyjki macicy CIN1, CIN2, a także stany po usunięciu rozległych nadżerek mogą być wskazaniem do leczenia
- wymienia prof. dr hab. n. med. Izabela Ulman-Włodarz, specjalista ginekolog-położnik.
Konizacja szyjki macicy — przygotowanie do zabiegu
Na zabieg konizacji najlepiej umówić się po zakończeniu miesiączki w pierwszej połowie cyklu. Pacjentka powinna być na czczo. Zalecana jest też lekkostrawna dieta przez 2-3 dni przed zabiegiem.
Lekarz może najpierw zaplanować leczenie stanu zapalnego. Przepisze wówczas środki farmakologiczne, które trzeba przyjmować przez kilka dni przed terminem zabiegu. Może też podać leki przeczyszczające w dniu operacji.
Pacjenci, którzy przyjmują na stałe leki (np. leki przeciwkrzepliwe), powinni przekazać taką informację, ponieważ może być konieczna modyfikacja terapii przed operacją.
Jeśli zabieg będzie wymagał hospitalizacji, to trzeba zabrać ze sobą do szpitala przybory higieniczne, ubrania na zmianę oraz leki przyjmowane na stałe.
Konizacja szyjki macicy — na czym polega zabieg? Czy jest bolesny?
Konizacja szyjki macicy rozpoczyna się od zajęcia przez pacjentkę miejsca na sali zabiegowej lub na fotelu ginekologicznym. Następnie podawane jest znieczulenie: ogólne, podpajęczynówkowe lub miejscowe. Procedura polega na wycięciu stożka tkanki z części pochwowej szyjki macicy. W tym celu stosuje się skalpel, laser albo elektryczne wycięcie pętlą (LEEP). Zabieg trwa ok. 20-30 minut. Pacjentka pozostaje w szpitali 1-3 dni. Konizacja jest zabiegiem bezbolesnym.
W przypadku osoby starszej, obarczonej innymi schorzeniami, np. kardiologicznymi czy zakrzepowymi zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej przy znieczuleniu ogólnym. Podczas tego zabiegu musi być obecny lekarz anestezjolog. Inaczej jest podczas konizacji u osoby młodej, wtedy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu krótkotrwałym
- mówi prof. Izabela Ulman-Włodarz.
Zalecenia po konizacji szyjki macicy
Po zabiegu konizacji pacjentka może odczuwać przez kilka godzin dyskomfort, np. bóle podbrzusza czy skurcze. Na szczęście są one krótkotrwałe. Najważniejszy jest okres rekonwalescencji kilka dni po zabiegu.
Po konizacji szyjki macicy nie wolno zakładać tamponów, bo to mogłoby spowodować stan zapalny. Pacjentka powinna dołożyć starań przy higienie intymnej. Dodatkowo każda pacjentka powinna być poinformowana przez lekarza, że upławy z pochwy, ich nieprawidłowy kolor czy nieprzyjemny zapach, a także stan podgorączkowy mogą świadczyć o stanie zapalnym i powinna zgłosić się szybko do szpitala. Pacjentki z częstymi stanami zapalanymi zabezpiecza się antybiotykami, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji
- wyjaśnia prof. Izabela Ulman-Włodarz.
Zaleca się także wizytę u lekarza 2 tygodnie po zabiegu. Lekarz podczas badania oceni, czy rana dobrze się goi. Raz na rok powinno się wykonać badanie cytologiczne i kolposkopię.
Czy konizacja szyjki macicy wpływa na życie seksualne? Kiedy można rozpocząć współżycie?
Po zabiegu konizacji należy wstrzymać się od współżycia przez około 3 tygodnie. Jakość życia seksualnego nie powinna ulec pogorszeniu.
Do tej pory nie słyszałam od żadnej z moich pacjentek, aby po konizacji miały jakiekolwiek problemy w sferze intymnej. Niemniej jednak wyjątki się zdarzają
- mówi prof. Izabela Ulman-Włodarz.
Przeciwwskazania do konizacji szyjki macicy
Istnieje niewiele przeciwwskazań do wykonania konizacji. To może być zbyt krótka szyjka macicy z powodu wcześniejszych zabiegów, a także ciężki stan zapalny, czy też przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.
Czy konizację można wykonać w ciąży?
Konizacja szyjki macicy może być przeprowadzona warunkowo w czasie ciąży, gdy istnieje silne podejrzenie raka. Musi być poprzedzona konsultacją pomiędzy ginekologiem i onkologiem. Najlepszym terminem wykonania zabiegu jest 14-20 tydzień ciąży.
Konizacja szyjki macicy — powikłania
Po zabiegu konizacji szyjki macicy mogą pojawić się powikłania, np.
- obfite krwawienia,
- upławy (również ropne),
- podwyższona temperatura ciała,
- zwężenie szyjki macicy.
Nie ma wystarczających danych na temat tego, czy konizacja zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego.
Czy konizacja szyjki macicy może utrudniać zajście w ciążę?
Po zabiegu konizacji szyjki macicy można starać się o dziecko, pamiętając jednak, że przez kilka tygodni należy wstrzymać się od współżycia. Bardzo rzadko zdarza się, że skutkiem ubocznym zabiegu może być niewydolność szyjkowa. Zazwyczaj szyjka dobrze się goi, a kobieta może zajść w ciążę.
Skuteczność konizacji szyjki macicy
Konizacja często usuwa zmienione komórki dysplastyczne i tym samym leczenie dobiega końca. Natomiast w przypadku, kiedy dysplazja nawraca lub jeżeli stwierdza się istnienie zmian nowotworowych szyjki macicy, zaleca się dalsze postępowanie według obowiązującej procedury.
Konizacja szyjki macicy — cena
Konizacja szyjki macicy może być wykonana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jeżeli istnieją wskazania do przeprowadzenia zabiegu. Wówczas pacjentka otrzymuje skierowanie i nie musi ponosić żadnych kosztów. W prywatnej placówce cena konizacji szyjki macicy waha się od około 1000 zł do nawet kilku tysięcy złotych.
Wypowiedzi eksperta pochodzą z wywiadu, którego treść została pierwotnie opublikowana 22.06.2015.
Źródła:
Cooper DB, Carugno J, Menefee GW. Conization of Cervix. 2022 Sep 12. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan–. PMID: 28722875.
Czytaj także:
Kolposkopia wykrywa raka w najwcześniejszym stadium. Kiedy wykonać badanie?
Nadżerka szyjki macicy – objawy, leczenie, nadżerka w ciąży
Upławy - jak odróżnić prawidłową wydzielinę z pochwy od infekcji?
Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna: przebieg badania, wskazania do wziernikowania macicy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!