ból stóp fot. Adobe Stock

Opuchnięta stopa? Sprawdź, jak sobie szybko pomóc

Gdy pojawia się ból i obrzęk stopy powinnaś kolejno wykonać 6 prostych czynności. Dzięki temu, twoje dolegliwości szybciej miną. Sprawdź, co w takich sytuacjach robią prawdziwi fachowcy i działaj!
Marzena Bartoszuk / 31.07.2019 13:28
ból stóp fot. Adobe Stock

Stopa składa się z 26 ciasno upakowanych kości i aż 33 stawów! Wraz z otaczającymi je mięśniami, ścięgnami i nerwami, tworzą one narząd, który doskonale  przystosowuje się do podłoża podczas chodzenia, biegania czy wspinania się.

Niestety czasem okazuje się, że w wyniku np. nieuważnego postawienia nogi albo nagłego upadku dochodzi do urazu, który objawia się bólem, czy opuchnięciem stopy (jeśli nie miałaś żadnego urazu, być może przyczyna opuchnięcia stopy jest inna). Najczęściej jest to stłuczenie lub skręcenie, ale zdarza się nawet złamanie kości śródstopia.

Postaw diagnozę

Rozpoznanie rodzaju kontuzji nie jest trudne. Oto wskazówki, które ci to umożliwią:

 • Stłuczenie objawia się krwiakiem (tzw. siniakiem) i opuchlizną. Dochodzi do niego, gdy uszkodzone zostaną tkanki miękkie: tkanka podskórna i mięśnie.
 • Skręcenie to uszkodzenie torebki stawowej i/lub więzadeł otaczających staw. Objawy to ból, obrzęk i wyraźne trudności w poruszaniu.
 • Zwichnięcie to przemieszczenie się powierzchni stawowych tak, że tracą ze sobą kontakt. Objawy są podobne do symptomów skręcenia, ale często towarzyszy im deformacja stawu i niemożność wykonania ruchu.
 • Złamanie lub pęknięcie kości to skutek działania na nią bardzo dużej siły. Towarzyszy mu bardzo silny ból, obrzęk, krwiak, a także nieprawidłowa ruchomość.

Poznaj sposoby działania!

Przy  takich urazach obowiązuje konkretna, ale prosta procedura PRICEM. Nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskich wyrazów, określających czynności, które pomagają zmniejszyć skutki zdarzenia. Zapamiętaj ten skrót i to, co oznaczają poszczególne litery, bo w stresie, który zwykle towarzyszy takim sytuacjom łatwiej ci będzie działać według ustalonego planu.

PRICEM powinno się zastosować jak najszybciej po urazie i kontunuować przez 48 do 72 godzin. Minimalizuje ból i obrzęk, przyspiesza powrót do zdrowia. W pierwszych dwóch rodzajach kontuzji zwykle wystarczy, natomiast przy podejrzeniu zwichnięcia i zlamania może to być jedynie pierwsza pomoc, poprzedzająca wizytę u lekarza.

 1. Protection (ochrona)
  Uszkodzone miejsce trzeba unieruchomić. Możesz to zrobić dowolnym sposobem (najłatwiej owinąć bandażem elastycznym), ważne, by chronić staw. Nie obciążaj kontuzjowanej kończyny. Takie działanie zapobiega dalszym uszkodzeniom tkanek, w tym naczyń krwionośnych i nerwów.
 2. Rest (odpoczynek)
  Poruszanie kontuzjowaną stopą czy też stawanie na niej należy ograniczyć do minimum. Gdy nawet najmniejszy ruch powoduje ból, najlepiej po prostu unieruchomić ją całkowicie. Odpoczynek ułatwia gojenie się uszkodzeń.
 3. Ice (lód)
  Schładzanie zmniejsza obrzęki i ból, ogranicza stan zapalny. Zimny okład należy zastosować jak najszybciej po urazie i kontynuować chłodzenie przez kilka dni. Lód (owinięty bawełnianą ściereczką) albo specjalny zimny okład kupiony w aptece i przechowywany w zamrażarce przykładaj co 2-3 godziny na 15-20 minut.
 4. Compression (ucisk)
  Po zimnym okładzie dobrze jest w miarę ciasno zabandażować kontuzjowaną stopę lub założyć kupiony w aptece stabilizator.
 5. Elevation (uniesienie)
  Po urazie powinno się trzymać kontuzjowaną kończynę powyżej poziomu serca, żeby zmniejszyć opuchliznę.
 6. Medications (leki) Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. z ibuprofenem) uśmierzą dolegliwości i zahamują procesy zapalne.

Sprzęt elektroniczny z rabatami. Sprawdź koniecznie na Electro kupony rabatowe.

Uwaga! Gdy 2-3 dni po kontuzji ból i obrzęk nie ustępuje lub nasila się, koniecznie idź do lekarza. Przy ciężkich kontuzjach zastosuje on opatrunki gipsowe lub specjalistyczne stabilizatory (ortezy), czasem niezbędna jest nawet interwencja chirurgiczna.

Przeczytaj także:
Jak poradzić sobie z urazami bez lekarza
Czy klapki japonki mogą powodować problemy ze stopami?
Obrzęki stóp w ciąży - jak sobie radzić
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/09.05.2018 20:33
U mojej babci tylko troszkę jej spuchła noga i wcale mocno nie bolała. Upadła kiedyś, bo się potknęła o dywan w domu. w końcu zabrałyśmy ją z moją mamą na piwną 22 na rentgen, zrobiłyśmy taki co opis jest praktycznie od razu, bo czekałyśmy jakoś koło godziny, no i niestety okazało się, że złamana była jedna kość. A tam na prawdę fajnie jej te zdjęcia zrobili w kilku ustawieniach, bo Pani robiącej te zdjęcia coś się właśnie nie podobało, że coś jakby widać, ale było nie za wyraźne i ustawiała aż było dobrze, jeszcze tak dobrze to nie widziałam, żeby się ktoś zajmował w jakiejkolwiek przychodni czy coś. mam ich stronę praktyka.info.pl jak coś ktoś.