Nawet 100 tys. zł odszkodowania za niepożądane działanie szczepionki przeciwko COVID-19. Za co przyznawane są świadczenia kompensacyjne?

odszkodowanie za NOP szczepionka COVID-19 fot. Adobe Stock, Praneeth
Mija miesiąc od początku przyjmowania przez Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych wniosków o tzw. świadczenie kompensacyjne z tytułu działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko COVID-19. – Tak duże zainteresowanie ze strony pacjentów, mimo krótkiego czasu od wejścia w życie nowej regulacji, najlepiej dowodzi, że było to rozwiązanie oczekiwane i potrzebne – podkreśla Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
/ 16.03.2022 12:00
odszkodowanie za NOP szczepionka COVID-19 fot. Adobe Stock, Praneeth

Od ponad miesiąca w Polsce działa nowo powołany Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którego zadaniem jest rozpatrywanie wniosków o odszkodowanie z racji wystąpienia działań niepożądanych szczepień, oraz wypłata środków finansowych z tego tytułu. Obecnie Fundusz obejmuje tylko szczepienia przeciwko COVID-19, ale od przyszłego roku zakres ten ma się rozszerzyć.

Odszkodowanie za wystąpienie NOP po szczepionce przeciwko COVID-19 - zainteresowanie jest duże

Jak podał Rzecznik Praw Pacjenta, już 440 wniosków o świadczenia kompensacyjne wpłynęło od 12 lutego 2022 r. z racji wystąpienia działań niepożądanych po podaniu szczepionek przeciw COVID-19. Pacjenci zgłaszają wystąpienie reakcji anafilaktycznych bezpośrednio po podaniu szczepionki (ponad 15% wniosków) oraz m.in. zaburzenia układu nerwowego czy zaburzenia naczyniowe, serca i krwi.

Wszystkie przeanalizowane przez nas dotąd wnioski dotyczą szczepień przeciw COVID-19, co odpowiada obecnemu zakresowi działania Funduszu (od przyszłego roku obejmie on również szczepienia obowiązkowe). Spośród złożonych wniosków 61,9 proc. dotyczy szczepionki Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Vaxzevria (Astra Zeneca) -25,4 proc, Spikevax (Moderna) – 7 proc., a Janssen (Johnson & Johnson) - 5,7 proc. 
- podaje biuro Rzecznika Praw Pacjenta

Jakie kwoty i za co przysługują z powodu niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP)?

Podstawowym warunkiem przyznania odszkodowania jest wystąpienie w wyniku szczepienia przeciwko COVID-19 działania niepożądanego wymienionego w Charakterystyce Produktu Leczniczego konkretnej szczepionki, które spowodowało:

 • konieczność pobytu w szpitalu przez co najmniej 14 dni lub
 • wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego powodującego konieczność obserwacji w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) lub izbie przyjęć albo hospitalizacji.

Osoby, które doznały wstrząsu anafilaktycznego, mogą liczyć na świadczenie w wysokości 3000 zł. Pozostałe kwoty, to:

 • 10 000 zł,  jeśli hospitalizacja trwała poniżej 14 dni,
 • 10 000–20 000 zł za 14–30 dni hospitalizacji,
 • 21 000–35 000 zł za  31–50 dni hospitalizacji,
 • 36 000–50 000 zł za  5170 dni hospitalizacji,
 • 51 000–65 000 zł za 71–90 dni hospitalizacji,
 • 66 000–89 000 zł za  91–120 dni hospitalizacji,
 • 100 000 zł – jeśli hospitalizacja trwała powyżej 120 dni.

Świadczenie kompensacyjne jest dodatkowo podwyższane w przypadku:

 • zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym – o 15 000 zł,
 • innego zabiegu operacyjnego albo metody leczenia lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko – o 5000 zł,
 • hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej co najmniej 7 dni – o 10 000 zł,
 • hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej dłużej niż 30 dni – o 20 000 zł.

Fundusz może wypłacić kwotę do wysokości 10 000 zł na zwrot kosztów dalszego leczenia lub rehabilitacjiPrzy czym całe świadczenie kompensacyjne nie może być wyższe niż 100 000 zł.

Jak złożyć wniosek?

Przy składaniu wniosku o wypłatę odszkodowania za wystąpienie działania niepożądanego po szczepieniu przeciwko COVID-19, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie - w pierwszym przypadku, pamiętaj, by go własnoręcznie podpisać, w drugim - konieczny jest podpis elektroniczny lub podpis zaufany (nie może to być skan dokumentu podpisanego własnoręcznie); szczegóły znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/rpp/jak-zlozyc-wniosek,
 • za złożenie wniosku należy dokonać opłaty 200 zł, która podlega zwrotowi w przypadku pozytywnego rozpatrzenia (możliwe jest zwolnienie z opłaty w powodu trudnej sytuacji finansowej),
 • do wniosku trzeba dołączyć niezbędne dokumenty, m.in. zaświadczenie o wykonaniu szczepienia (dostępne w IKP lub pobrane z punktu szczepień) oraz potwierdzenie dokonania opłaty,
 • jeśli wniosek okaże się niepełny, otrzymasz wezwanie do uzupełnienia w ciągu 30 dni.

Jeśli szczepienie przeciw COVID-19 i związany z nim pobyt w szpitalu miały miejsce przed 27 stycznia 2022 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy, termin złożenia wniosku o przyznanie świadczenia upływa z końcem bieżącego roku
– informuje Rzecznik Praw Pacjenta. 

Co z innymi szczepionkami?

W tym roku wnioski do Funduszu można składać wyłącznie w związku ze szczepieniami przeciwko COVID-19, które były realizowane od grudnia 2020 roku. Natomiast od 2023 roku Fundusz obejmie dodatkowo wszystkie szczepienia obowiązkowe.

Źródła: Rzecznik Praw Pacjenta, Rzeczpospolita

Czytaj także:
Szczepionka przeciwko grypie i COVID-19 na tej samej wizycie? Oto zalecenia
Mity o szczepionkach w ciąży (nie tylko przeciw COVID-19)
Podstawowe informacje o szczepionce Novavax. Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Czy szczepionka przeciw COVID-19 obniża płodność?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA