Szczepienie na COVID-19 a wyjazd za granicę. Czy przed podróżą trzeba będzie się zaszczepić?

szczepienie na covid a wyjazd za granicę fot. Adobe Stock
Część przewoźników planuje wprowadzić obowiązek zaszczepienia się przeciw COVID-19 przed podróżą zagraniczną. Inne firmy stawiają na szybkie testy w kierunku zakażenia. Na razie brakuje jasnych deklaracji co do tego, czy będziemy musieli okazywać zaświadczenie o szczepieniu przed wyjazdem za granicę.
/ 20.01.2021 12:15
szczepienie na covid a wyjazd za granicę fot. Adobe Stock

Wprowadzenie szczepionek przeciwko COVID-19 rozpoczęło dyskusję na temat obowiązku okazania zaświadczenia o szczepieniu przed podróżą zagraniczną. Emocje podsycają wypowiedzi niektórych przewoźników oraz apele lekarzy, aby się szczepić. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC ostrzegają, że „podróże zwiększają szansę zarażenia się i rozprzestrzeniania COVID-19”. Niektóre firmy transportowe już planują wprowadzenie obowiązku posiadania tzw. paszportów covidowych. 

Jednocześnie nadal nie znamy długofalowych skutków działania szczepionek. Poza tym są osoby, które nie mogą lub nie powinny zostać zaszczepione (np. uczulone albo kobiety w ciąży). Jest wiele niewidomych, a brak konkretnych wytycznych. 

Czy przed zagraniczną podróżą trzeba się zaszczepić na koronawirusa?

Nie ma aktualnie przepisów, które zobowiązują do okazania dowodu szczepienia przed podróżą za granicę, np. przed wejściem na pokład samolotu. Jednak niektórzy przewoźnicy zapowiadają, że będą wymagali od pasażerów podróżujących na trasach międzynarodowych pisemnego potwierdzenia, że już się zaszczepili. W przeciwnym razie, nie polecą.

Pierwszym, który poinformował o planach wprowadzenia wymogu zaszczepienia się przed podróżą, był prezes australijskich linii lotniczych Qantas. Uważa, że w jego ślady pójdą inni przedstawiciele z branży.

Innego zdania jest dyrektor niemieckich linii lotniczych Lufthansa, Carsten Spohr. Poinformował w niemieckich mediach, że zaświadczenia o szczepieniu na koronawirusa na pewno nie będą koniecznym warunkiem wejścia na pokład samolotu, ale będą jedną z opcji wymaganych od pasażera.

Osobiście zakładam, że w przyszłości każdy pasażer na niektórych trasach międzykontynentalnych zostanie poddany testom lub szczepieniom
- powiedział gazecie Welt am Sonntag dyrektor generalny Lufthansy Carsten Spohr.

Sceptycy wprowadzenia wymogu okazywania zaświadczenia o szczepieniu przypominają, że firmy transportowe i tak cierpią już na niedobór pasażerów, wiele tras zostało zamkniętych, a lotów odwołanych, co mocno nadszarpnęło finanse przewoźników. Dlatego część osób wątpi w chęć wprowadzania dodatkowych obostrzeń, które mogłyby tylko odstraszyć potencjalnych klientów.

Firmy nie mają też nadal wytycznych od rządów państw, które odgórnie mogłyby zdecydować o wymogu okazania dowodu szczepienia na koronawirusa przed wyjazdem za granicę. Nie wiadomo, czy takie przepisy w ogóle się pojawią. 

Są też inne możliwości. Paszporty covidowe mogłyby być obowiązkowe tymczasowo, do momentu, aż osoby z grup ryzyka będą już zaszczepione. Na razie jednak panuje chaos informacyjny. 

Cyfrowe „paszporty covidowe”

Planowanym rozwiązaniem, które mogłoby być dostępne dla wszystkich podróżujących, jest aplikacja z informacjami o stanie zdrowia pasażera

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opracowuje cyfrowe paszporty covidowe, w których ma się znaleźć wzmianka o wynikach testów na koronawirusa oraz ewentualnym zaszczepieniu się. Aplikacja ma być dostępna w pierwszym kwartale tego roku.

Na razie obowiązujące regulacje związane z podróżami i szczepieniami dotyczą zasad bezpieczeństwa po przekroczeniu granicy. Osoby zaszczepione nie muszą bowiem odbywać kwarantanny po przyjeździe do UE. Powinny mieć one zaświadczenie z placówki, w której zostały zaszczepione. 

Więcej na podobny temat:Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?Szczepienie przeciw grypie – nowe szczepionki, cena, kiedy się zaszczepić?Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, jaka cena?Ponowne zakażenie koronawirusem. Czy reinfekcja powoduje cięższe objawy COVID-19?Koronawirus. Jak długo trwa COVID-19?Jak długo i kiedy zarażamy koronawirusem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA