Ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów uwzględnia możliwość uhonorowania osób, które oddały szpik kostny lub inne regenerujące się komórki bądź tkanki.
Tytuł - Dawca Przeszczepu
Osoby takie uzyskują tytuł Dawca Przeszczepu. W zakładzie opieki zdrowotnej, w której został przeprowadzony zabieg, otrzymują one odznakę oraz legitymację.
Odznaka „Dawca przeszczepu” ma ściśle określony wzór. Wykonana jest ona z metalu, ma srebrny kolor, a na jej awersie znajduje się wizerunek serca otoczony napisem „dawca przeszczepu”
Przeczytaj: Transplantacje - śmierć w wyniku wypadku drogowego
Zasłużony Dawca Narządu
Tytuł ten uzyskują osoby, które oddały szpik kostny lub inne regenerujące się komórki i tkanki więcej niż jeden raz a także dawcy narządów. Taka odznaka wydawana jest przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw transplantacji „Poltransplant”.
Odznaka „zasłużony Dawca Przeszczepu” ma kolor złoty, a na jej awersie znajduje się wypukły symbol serca otoczony napisem „Zasłużony Dawca Przeszczepu”.
Dodatkowe uprawnienia
Osobom uhonorowanym tytułem „Dawca Przeszczepu” lub „Zasłużony Dawca Przeszczepu” przysługują uprawnienia do korzystania poza kolejnością z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej.
Zobacz też: Transplantacje - podstawowe akty prawne
Odszkodowanie
Osoby, które w wyniku pobrania narządu, komórek lub tkanek, doznały uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia przysługuje odszkodowanie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!