Czy powiedzieć dziecku o adopcji

Adopcja dziecka fot. Panthermedia
Czy jest dobry moment na powiadomienie dziecka, że jest adoptowane, radzi psycholog.
/ 04.07.2012 12:27
Adopcja dziecka fot. Panthermedia
Po wielu latach starań zaadoptowaliśmy dziewczynkę. Została porzucona przez swoją biologiczną matkę w szpitalu i stamtąd ją wzięliśmy. Teraz ma rok i świetnie się rozwija. Jesteśmy szczęśliwi i uważamy ją za córkę. Zastanawiamy się, czy w ogóle mówić jej, że jest adoptowanym dzieckiem, skoro wzięliśmy ją prawie zaraz po urodzeniu. A może powiedzieć, gdy będzie starsza?

Porada psychologa:

Adopcja dziecka we wczesnym wieku jest komfortowa zarówno dla niego, jak i jego nowych rodziców. Maluch od początku rozwija się, wrastając w nową rodzinę, a rodzice w naturalny sposób poznają i uczą się swojego dziecka. Więź, która w ten sposób powstaje, jest taka sama jak więź między dziećmi i biologicznymi rodzicami. Dziecko ma jednak prawo znać prawdę o swoim pochodzeniu. Czynienie z tego tematu tabu nie jest dobre. Lepiej powiedzieć dziecku prostymi słowami od razu, gdy jest małe, niż zaskoczyć je taką informacją w późniejszym wieku. Czy wtedy nie poczuje się okłamane?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA