Jak okiełznać choleryka. Trudne, ale możliwe. Mamy sposoby. Sprawdź! fot. Adobe Stock

Jak okiełznać choleryka. Trudne, ale możliwe. Mamy sposoby. Sprawdź!

Musisz z nim żyć lub pracować. Ale nie możesz już wytrzymać jego napadów złości. Nie licz na cud. Nie zmieni się. Naucz się za to, jak z nim postępować.
Magdalena Łuków / 08.05.2018 09:20
Jak okiełznać choleryka. Trudne, ale możliwe. Mamy sposoby. Sprawdź! fot. Adobe Stock

Każdy z nas miał kiedyś do czynienia z cholerykiem. To mógł być partner lub szef, z którym nie dało się wytrzymać. Kimś, kto dostawał furii z byle powodu. Typ, który zrobi awanturę, bo zupa była za słona.
Choleryk to bowiem najtrudniejszy we współżyciu typ temperamentu, z jakim rodzi się człowiek. Pozostałe jak: sangwinik, melancholik  czy flegmatyk, to przy choleryku chodzące ideały. Temu typowi dobrze tylko ze sobą samym. Jak pisał Hipokrates dominującym "humorem" w jego ciele jest bowiem żółć, która musi się dość często ulewać.

Po czym poznać choleryka?

Choleryk to z jednej strony osoba, która mogłaby być idealnym partnerem w życiu czy szefem w pracy, bo ma mnóstwo świetnych cech.

Jest:

 • Energiczna
 • Dynamiczna
 • Świetnie zorganizowana
 • Bardzo konkretna
 • Błyskawicznie podejmująca decyzje
 • Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, nawet gdy musi płynąć pod prąd
 • Działa szybko i skutecznie, bez problemu osiąga stawiane sobie cele
 • Zaraża innych swoim optymizmem i entuzjazmem

Słowem – choleryk to urodzony przywódca, lider.

Niestety, to tylko jedna, ta lepsza strona medalu. Po drugiej stronie lustra jest bowiem niekontrolowana emocjonalność. Wszystkie emocje choleryk przeżywa tak mocno, że jest w swoich reakcjach kompletnie nieprzewidywalny. Także dla siebie samego. Tak jakby jego układ nerwowy znajdował się na zewnątrz ciała i każdy bodziec  podrażnia go mocniej niż innych, których nerwy chroni jeszcze jakby gruba warstwa tłuszczu i skóry.  Szczególnie daje się innym we znaki wtedy, gdy coś nie idzie po jej myśli. Np. chciał do kogoś się dodzwonić, a ta osoba nie odbiera. Albo zamawiał czarną herbatę, a dostał zieloną. I gdy np. sangwinik w takiej sytuacji wypije tę, którą dostał, lub spokojnie poprosi o korektę zamówienia, choleryk już będzie się ciskał i robił awanturę.

Poza tym:

 • Dąży do celu za wszelką cenę, jak to mówią "po trupach"
 • Oczekuje absolutnego posłuchu i podporządkowania
 • Chce być ceniony i podziwiany za wszystko, co robi
 • Nigdy nie przyzna się do błędu i nie przeprosi (choć wie, że przesadził i narozrabiał, tłumaczy to niekompetencją czy złą wolą innych)
 • Nie słucha innych
 • Jest niecierpliwy
 • Nie dąży do kompromisu
 • Brak mu empatii
 • Nie wdaje się w bliższe interakcje z innymi, istnieje trochę poza grupą (chyba, że chce kimś pomanipulować)
 • A co najgorsze z byle powodu wpada w szał. I może się uciekać wtedy nie tylko do przemocy psychicznej, lecz także fizycznej.

Jak przetrwać u boku choleryka?

Zmienić go niestety nie można. Temperament to bowiem zespół cech, które w przeciwieństwie do osobowości (np. introwertyk, ekstrawertyk) dziedziczymy wraz z genami. Typ układu nerwowego i podstawa rozwoju osobowości, która ujawnia się już w pierwszym roku naszego życia. 

Nie ma co liczyć na to, że tak jak w przypadku człowieka z osobowością schizoidalną czy neurotyka miłość lub przyjaźń zwyciężą na jego naturą. Nawet najbardziej ukochanej osobie będzie zadawał rany. Najlepiej byłoby więc trzymać się od niego z daleka: rozstać z partnerem, który jest cholerykiem. Zmienić pracę, w której szefem jest człowiek z osobowością choleryka.
Nie zawsze jest to możliwe. Trzeba więc starać się przetrwać.

Jak?

Oto krótka instrukcja obsługi choleryka:

1/ Konfliktów z cholerykiem nie da się uniknąć. Trzeba więc robić swoje jak najlepiej, bo życie u boku furiata  to i tak będzie chodzenie po polu minowym. Nie przewidzisz, kiedy staniesz na minę i doprowadzisz do wybuchu, więc nie ma co mu ustępować, bo to i tak nie zapobiegnie konfliktom.

2/ Kiedy już choleryk wpadnie w szał, nie warto podejmować z nim dyskusji. Nie wolno wtedy ani przepraszać i kajać się za niepopełnione błędy, ani  też negować jego zdania, bo to go rozwścieczy jeszcze bardziej. Za wszelką cenę trzeba w takich sytuacjach zachować spokój i gdy przejdzie mu atak furii, czyli mówiąc obrazowo uleje mu się porcja żółci, spokojnie przedstawić sytuację i swój punkt widzenia.

3/ W dyskusjach warto zadawać mu pytania, które pokażą mu złożoność danej sytuacji i skłonią do logicznego myślenia. To typ konkretny, zadaniowy, warto więc jego energię skierować na produktywne tory a nie ślepą furię.

4/ Nie wolno zaniedbywać własnych potrzeb. Żyjąc u boku choleryka koniecznie trzeba  mieć swój świat, który będzie nas od niego oddzielał. W życiu prywatnym to rodzina, grupa odrębnych przyjaciół, odrębne hobby itp., w oficjalnych kontaktach  zaś wyraźnie oddzielone życie prywatne od zawodowego. Lepiej bowiem, gdy choleryk czuje dystans do pracownika, nie ma dostępu do jego sfery prywatnej, np. nie może zadzwonić do niego o niestosownej porze, by się na nim wyżyć pod byle pretekstem lub zmusić go przyjścia do pracy w wolnym czasie. Bo jeśli nawet w przypływie dobrego humoru, pozwoli się pracownikowi spoufalić, potem tę bliskość bezlitośnie wykorzysta.

5/ Mając do czynienia z cholerykiem, nie wolno też izolować się od innych. Zawsze trzeba mieć wokół  grono ludzi, którzy wprawdzie nas nie obronią, ale będą nas wspierać na duchu. Manipulujący choleryk może bowiem dość szybko sprawić, że zaczniemy wątpić w siebie, w swoje umiejętności i osiągnięcia. I w konsekwencji uznać, że miał prawo nas zgnoić, skoro zaparzenie jego zdaniem dobrej herbaty jest zadaniem ponad nasze siły. Gdy tymczasem jemu chodziło tylko o to, by pokazać, że on to robi najlepiej na świecie.

Kto pasuje do choleryka?

Te z pozoru proste umiejętności najtrudniej opanować  w związku, bo dla choleryka jego ego jest zawsze na pierwszym planie przed miłością. Będzie mówił o miłości i jednocześnie niszczył partnera.

Największe szanse w związkach z cholerykiem mają flegmatycy. Ludzie spokojni, których niekontrolowane ataki złości choleryka za nic nie wyprowadzą z równowagi.

Melancholik, który jest wrażliwcem, nie poradzi sobie z cholerykiem. Odchoruje związek.

Gdy naprzeciwko choleryka stanie sangwinik  to też nie wróży spokoju, bo choć sangwinik to pogodny temperament, będzie walczyć z cholerykiem o przywództwo.
Najgorzej, gdy choleryk trafi na choleryka. Lepiej sobie nie wyobrażać, jakie mogą być konsekwencje takiego związku.

Polecamy!
Sprawdź, jak walczyć z neurotycznością. Zobacz, jak radzić sobie z depresją. Poznaj 6 witamin, które usprawnią funkcjonowanie twojego systemu nerwowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/14.02.2020 17:56
Wszystko to prawda.
/22.11.2019 10:05
Niestety, poprzedni komentator się nie zna - różni są cholerycy, a z większością bardzo ciężko się żyje. A może sam jesteś cholerykiem i nie ścierpisz krytyki?
/09.09.2019 02:01
Demonizowanie choleryka. Żenująca tendencyjność. Ten temperament nie jest taki straszny, to, co zostało opisane, to patologia jakaś, nie choleryk.