dziecko, smutek, depresja, emocje/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

Depresja u dzieci: objawy, przyczyny, jak pomóc? [RÓŻNY WIEK]

Nawet 2% dzieci (dziewczynek i chłopców) i 8% nastolatków (głównie dziewcząt) cierpi na depresję. Jakie są jej powody i objawy? Jak pomóc dziecku z depresją?
/ 16.01.2019 11:55
dziecko, smutek, depresja, emocje/fot. Fotolia/Edipresse fot. Fotolia

U osób nieletnich rzadko występują typowe objawy stanów depresyjnych, jakie zauważamy u osób dorosłych. Rodzaj symptomów choroby zależy od etapu rozwoju dziecka. Jakie są objawy depresji u dzieci?

Objawy depresji u dziecka przedszkolnego:

 • depresja manifestuje się poprzez wygląd zewnętrzny, maluch ma zgarbioną postawę ciała, niedbały ubiór i smutny wyraz twarzy,
 • sprawia wrażenie dziecka „przeźroczystego”, które zajmuje się sobą, nie dopuszczając do siebie nikogo,
 • w nastroju dominują apatia, senność, brak energii oraz drażliwość w momencie, gdy dziecko jest zapraszane do kontaktu,
 • zwykle spędza czas samotnie, odsuwa się od rówieśników,
 • ma niskie poczucie własnej wartości, ujawnia lęk przed wyzwaniami i porażką (nawet najmniejszą, np. zabrudzenie się, nieprawidłowe wykonanie polecenia pani w przedszkolu),
 • słabsza jest koncentracja uwagi,
 • niekiedy pojawiają się dolegliwości psychosomatyczne (bóle brzucha, głowy, zaparcia, biegunki), dziecko może mieć problemy z zasypianiem, spokojnym snem, moczeniem nocnym, mogą wystąpić zaburzenia łaknienia – dzieci chudną lub przybierają na wadze.

Objawy depresji u dziecka szkolnego:

 • charakterystyczne są objawy somatyczne (bóle brzucha, głowy, duszności),
 • dość często odmawia uczęszczania do szkoły, pogarszają się oceny, dziecko dąży do bycia z rodzicami,
 • zmniejsza się samoocena, pojawia się zmienność nastroju, płaczliwość i brak ekspresji radości,
 • dzieci izolują się od rówieśników, nie mają bliskiej osoby,
 • w nastroju dominuje apatia, jednak część dzieci ma tendencje do nasilenia zachowań agresywnych i skłonności opozycyjno-buntowniczych.

Jak rozpoznać depresję u niemowlęcia?

Objawy depresji u nastolatka

U nastolatków nastój depresyjny jest poniekąd związany z okresem dojrzewania, który charakteryzuje się zmianami biologicznymi (głównie hormonalnymi) oraz psychicznymi (dojrzewanie procesów myślenia i rozumienia świata zewnętrznego, dostrzeganie problemów i ograniczeń swoich i osób bliskich). To powoduje, że w nastroju nastolatka dominuje smutek, poczucie bezsensu i pesymizm

Czasami trudno więc rozróżnić między naturalnym dla nastolatka nastrojem a rozpoczynającą się depresją. O zaburzeniach depresyjnych możemy myśleć, gdy obniżonemu nastrojowi towarzyszą niska samoocena, zmniejszenie apetytu, uczucie lęku, przejawy autoagresji. Skutkuje to nierzadko problemami w szkole, sięganiem po używki, a nawet ucieczkami z domu i próbami samobójczymi.

Jakie są przyczyny depresji u najmłodszych?

Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny, która odpowiada za wystąpienie depresji u dziecka. Wśród czynników, które powodują pojawienie się choroby, wymienia się:

 • uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego,
 • cechy temperamentu i osobowości danego dziecka, możliwość zachorowania większa jest u osób z takimi cechami jak: wrażliwość, perfekcjonizm, pesymizm, słaba odporność na stres,
 • sytuacja życiowa danego dziecka, duży wpływ na zachorowanie na depresję mogą mieć: utrata ukochanej bliskiej osoby z powodu śmierci lub rozstania (np. rozwodu rodziców), konflikty i przemoc w rodzinie, choroba przewlekła któregoś z rodziców, nadużywanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych przez członków rodziny, osamotnienie i brak czasu dla dziecka, wrogość emocjonalna i odrzucenie przez opiekunów.

Jak wyleczyć depresję?

Jak pomóc dziecku z depresją?

Kluczowe jest wczesne rozpoznanie symptomów depresji u dziecka. Lepiej skonsultować się z psychoterapeutą, psychologiem szkolnym lub lekarzem pediatrą, gdy zauważymy pierwsze objawy obniżenia nastroju (trwająca dłużej niż dwa tygodnie apatia, spadek aktywności, zamknięcie w sobie).

Gdy specjalista zdiagnozuje depresję, konieczna jest pomoc psychoterapeutyczna, często dla dziecka i całej rodziny. Czasami istnieje potrzeba włączenia farmakoterapii (zwłaszcza w przypadkach nastolatków przejawiających zachowania ryzykowne i mających za sobą próby samobójcze). Szanse wyleczenia depresji u dziecka wzrastają, gdy w proces ten zaangażowani są rodzina, przyjaciele oraz środowisko szkolne.

Zobacz też:
Czym jest depresja dwubiegunowa?
Które leki na depresję są najskuteczniejsze?

Autor: Martyna Pałaszewska – psycholog, psychoterapeutka dziecięca, Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM www.razem-fundacja.org

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!