Ambiwertyk fot. Adobe Stock

Ambiwertyk: kto to jest? Test osobowości, typowe cechy ambiwertyka

Ambiwertyk to stosunkowo nowy typ osobowości, łączący w sobie cechy introwertyka i ekstrawertyka. Szacuje się, że 60% osób na świecie to ambiwertycy. Wykonaj test by przekonać się, czy jesteś ambiwertykiem, ekstrawertykiem czy introwertykiem.
Ewa Cwil / 24.07.2020 15:22
Ambiwertyk fot. Adobe Stock

Kim jesteś: ekstrawertykiem czy introwertykiem? Jeśli na tak zadane pytanie nie umiesz jednoznacznie odpowiedzieć, bo zdajesz sobie sprawę z tego, że masz zarówno cechy charakterystyczne dla jednego i drugiego typu osobowości, to prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem. Jak 2/3 ludzi na świecie.

Spis treści:

 1. Kto to jest ambiwertyk?
 2. Cechy ambiwertyka
 3. Czy jesteś ambiwertykiem? Test
 4. Właściwy zawód dla ambiwertyka
 5. Jak wygląda związek z ambiwertykiem?

Ambiwertyk - kto to taki?

Podział na introwertyków i ekstrawertyków przypomina kod zero-jedynkowy, albo paletę barw złożoną wyłącznie z bieli i czerni. Jak takimi środkami opisać każdego człowieka, a zwłaszcza jego charakter i osobowość?

Właśnie dlatego do stworzonych przez Karla Junga pojęć – introwertyk i ekstrawertyk – dodano pojęcie ambiwertyzm, które mieści w sobie szerokie spektrum ludzkich charakterów, które znajdują się między dwiema skrajnościami: introwertyzmem, a ekstrawertyzmem.

Pojęcie ambiwertyka jako nowego typu osobowości wprowadził Hans Eysenck. Uznał on, że klasyczny podział na introwertyków i ekstrawertyków jest niekompletny, ponieważ większości ludzi nie można jednoznacznie przypisać cech typowych dla osobowości, opisanych przez Karla Junga.

Ambiwertyk jest typem osobowości, uważanym za najbardziej stabilny emocjonalnie. Lubi spędzać czas zarówno w towarzystwie, jak i w samotności. Jest elastyczny, umie dostosować się do otoczenia, w którym się znajdzie.

Ambiwertyk - cechy

Uważa się, że ambiwertyk ma sporą przewagę nad introwertykiem i ekstrawertykiem. Jest elastyczny w zachowaniu, dobrze odnajduje się w różnych sytuacjach, potrafi dogadywać się z różnymi ludźmi

Czasami woli w domowym zaciszu poczytać książkę i nawet domownicy irytują go swoją rozmową, a czasami ciągnie go do ludzi i szuka okazji do pobycia w towarzystwie szerszego grona znajomych.

Ambiwertyk najlepiej czuje się wśród ludzi, których zna. Przebywanie wśród obcych nie jest dla niego zbyt komfortowe. Bywa niezdecydowany, czasami sam nie wie czego chce. Ma niewielu bliskich przyjaciół, ale sporą liczbę znajomych. Czasami trudno jest mu podtrzymywać relacje z przyjaciółmi.

Ambiwertyk jest stabilny emocjonalnie, elastyczny. Jest osobą pewną siebie i otwartą, ale czasem wycofuje się i bywa nieśmiały. W tym typie osobowości przeplatają się cechy typowe dla introwertyka i ekstrawertyka i to w różnym stopniu.

Czy jesteś ambiwertykiem? Test

Jeśli na większość poniższych pytań odpowiesz "tak", jesteś ambiwertykiem.

 • Czy potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie i trudno ci zdecydować, co wolisz: pracę solo czy w zespole?
 • Czy funkcjonowanie w grupie nie sprawia ci problemu, ale zbyt długie przebywanie w większym towarzystwie cię męczy?
 • Czy bycie w centrum uwagi cię bawi i sprawia ci przyjemność pod warunkiem jednak, że nie trwa zbyt długo?
 • Czy niektórzy uważają, że jesteś raczej samotnikiem, a inni twierdzą, że potrafisz brylować w towarzystwie?
 • Czy dłuższe przebywanie w tym samym miejscu nie sprawia ci problemu, ale czasami, gdy zbyt długo nic się nie dzieje zaczyna cię "nosić"?
 • Czy czasami zamyślasz się tak, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a jednocześnie czasami potrafisz kompletnie zatracić się w interesującej dyskusji?
 • Czy luźne rozmowy o niczym nie sprawiają ci problemów, ale szybko cię nudzą?
 • Czy masz wrażenie, że czasami od razu potrafisz innym zaufać, a czasami zaufanie komuś nie przychodzi ci tak łatwo?
 • Czy długie przebywanie w samotności w końcu cię nudzi, a długie przebywanie w towarzystwie cię wyczerpuje?

Jeśli na większość pytań odpowiadasz „tak”, masz sporo cech zarówno introwertyka, jak i ekstrawertyka, dlatego nie jesteś żadnym z nich. Jesteś ambiwertykiem.

Ambiwertyk - jaki zawód jest dla niego najlepszy?

Ambiwertyk ma wszelkie predyspozycje do tego, by zostać sprzedawcą. Jest lepszym handlowcem niż ekstrawertyk, a to o nim zwykło się mówić, że najlepiej pasuje do tego typu pracy.

Przewagą ambiwertyka jest to, że potrafi być zarówno interesującym mówcą, jak i dobrym słuchaczem. Łatwiej więc zyskuje sympatię innych, a gdy trzeba, przejmuje inicjatywę.

Ambiwertyk odnajdzie się jednak także w innych profesjach. Może występować jako lider (sprawdzi się jako mówca motywacyjny, adwokat), potrafi też pracować pod nadzorem.

Jak wygląda związek z ambiwertykiem?

Ambiwertyk, dzięki temu że nie wykazuje cech skrajnych, ale połączenie cech introwertycznych i ekstrawertycznych, doskonale potrafi współpracować z każdym innym typem osobowości.

Ambiwertyk jest więc wymarzonym partnerem, bo nie przejawia skrajności, umie dostosować się do oczekiwań drugiej osoby. Stabilny emocjonalnie ambiwertyk umie słuchać i mówić, można spędzać z nim czas w dużym gronie lub zaszyć się gdzieś tylko we dwoje.

Będąc w związku z ambiwertykiem i decydując się na dzieci trzeba wiedzieć, że dobrze spełnia się w roli rodzica. Wychowanie dziecka wymaga elastyczności i różnorodności, a właśnie ambiwertyk jest w stanie jednocześnie dawać wolność i wyznaczać granice.

Źródła: forbes.com, learning-mind.com.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 9.03.2018.

Dowiedz się więcej na temat typów osobowości:Kim jest sangwinik?Melancholik - co cechuje ten typ osobowości?Flegmatyk - sprawdź, czy nim jesteś

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!