Stres - kompendium

Jesteśmy narażeni na życie w chronicznym stresie. Naszym zadaniem jest wyjść mu naprzeciw /fot.Shutterstock
Stres to naturalna reakcja naszego organizmu na przeciwności losu. Stres odziedziczyliśmy po naszych dalekich przodkach, jednak czasy się zmieniły i my, mieszkający w miastach, musimy obcować ze swoim stresem nieustannie. Czym grozi chroniczny stres? Jak pokonać stres samodzielnie? Jak na powrót cieszyć się beztroską i spokojem?
Jesteśmy narażeni na życie w chronicznym stresie. Naszym zadaniem jest wyjść mu naprzeciw /fot.Shutterstock

Jak powstaje stres?

Stres to natychmiastowa reakcja organizmu na, nazwijmy to, przeciwności losu. Stres prowadzi do wielu reakcji chemicznych w naszym organizmie, owłada nami i każe uciekać lub walczyć. Dlaczego? To spuścizna po naszych nieco bardziej owłosionych przodkach. Innymi słowy stres to strategia, która pozwala przetrwać.

Dowiedz się: Jak powstaje stres?

Skala stresu

Skala stresu to lista kilkudziesięciu najbardziej stresujących wydarzeń w naszym życiu, które – zsumowane – dają równowartość naszej wytrzymałości psychicznej, a także określają ryzyko zapadnięcia na poważną chorobę, związaną z dużym poziomem stresu. Sprawdź, w którym miejscu skali jesteś.

Polecamy: Skala stresu

Czym grozi stres?

Współcześnie, zwłaszcza żyjąc w miastach, jesteśmy narażeni na przewlekły stres. Niestety nieustannemu życiu w napięciu towarzyszą również choroby przewlekłe. Jak ryzyko chorób wzrasta wraz ze stresem?

Przeczytaj: Czy stres ma związek z ryzykiem chorób?

Jak pokonać stres?

Polecamy prostą metodę walki ze stresem, zaczerpniętą z terapii poznawczo-behawioralnej. Można ją zastosować samodzielnie. Dowiesz się także, jaka dieta jest najlepsza na stres, jakie produkty „uszczęśliwiają” i co jeszcze można zrobić, by odzyskać spokój ducha i zadowolenie z życia.

Dowiedz się: Jak pokonać stres?

Dobra zabawa najlepsza na stres

Siedzenie przez telewizorem to najlepsza forma relaksu? Błąd… Może jedynie najczęściej stosowana. „Chińczycy mówią: utknąłeś w życiu, nie wiesz, co zrobić? Zaproś przyjaciół, zorganizuj zabawę, śmiejcie się i tańczcie.” Uważasz, że bawić się jak dziecko nie przystoi dorosłemu? Przeczytaj ten artykuł.

Polecamy: Dobra zabawa najlepsza na stres

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA