Depresja/fot. Fotolia

Test na depresję sezonową: czy ją masz?

Jesienią i zimą wielu z nas odczuwa tzw. depresję sezonową. Jak ją rozpoznać?
Depresja/fot. Fotolia

Szaro, smutno...

Moment, w którym kolorowe lato ustępuje miejsca szarej, mokrej i chłodnej jesieni, a potem zimie, jest dla wielu osób okresem bardzo trudnym. Wielu z nas odczuwa wtedy spadek nastroju, złe samopoczucie, chandrę, smutek czy melancholię

W jednym na dziesięć przypadków te objawy mogą oznaczać depresję sezonową, której nie należy lekceważyć.

Warto zatem udać się na konsultację do specjalisty, aby sprawdzić, czy ten problem nas nie dotyczy i skutecznie sobie pomóc.

Diagnozy nie warto stawiać sobie samemu, ale należy zwrócić uwagę na własne zachowania i samopoczucie. Niektóre z nich powinny zwrócić naszą szczególną uwagę i sprawić, że udamy się do lekarza pierwszego kontaktu, który zasugeruje spotkanie ze specjalistą. Możemy też udać się na konsultację do psychologa.

Czy masz depresję sezonową? Wykonaj szybki test!

Przeczytaj poniższe sugestie i odpowiedz na pytania. Sprawdź, na które z nich odpowiedziałbyś twierdząco.

Odpowiedź „tak” na większość z nich może oznaczać, że w twoim przypadku nie chodzi o chwilowe przemęczenie lecz właśnie o depresję sezonową.

  • Jesteś ciągle zmęczony? Nie masz ochoty wychodzić z domu i często w nim zostajesz, nawet, kiedy znajomi namawiają cię na spotkanie w twoim ulubionym gronie albo chcą cię wyciągnąć do kina na film twojego ulubionego reżysera? Rezygnujesz z każdej rozrywki, każdej możliwości relaksu poza domem, w dodatku nieustannie dokuczają ci bóle pleców i karku?
  • Nie możesz się zrelaksować i odpocząć, bo masz problemy z zasypianiem? Kiedy już zaśniesz, budzisz się wielokrotnie?
  • Jesteś ciągle głodny? Jadasz posiłki ze zwykła regularnością i standardowych dla siebie rozmiarów, jednak między nimi ciągle odczuwasz głód?  Czujesz i widzisz, że przybierasz na wadze?
  • Czujesz się ciągle czymś zaniepokojony, czasem odczuwasz lęk? Nie jesteś jednak w stanie określić jego przyczyny, a to powoduje jeszcze większy stres?
  • Jesteś rozdrażniony? Łatwo wpadasz w gniew? Denerwują cię drobiazgi i najbliżsi, koledzy w pracy  czy nawet ekspedientka w sklepie szybko potrafią cię wyprowadzić z równowagi?

W dalszej części artykułu sprawdź, jak interpretować wynik testu.

Jak pokonać jesienną depresję?

Jak interpretować wynik testu?

Ile razy, czytając powyższe pytania, odpowiedziałeś twierdząco?

Jeśli na większość z nich, nie zwlekaj, zgłoś się do psychologa, psychiatry lub internisty, który podpowie ci, co robić dalej. Nie ma sensu się męczyć. Przeczytaj też, jak leczyć depresję sezonową.

Obawiasz się, że lekarz zaleci ci branie antydepresantów? Niesłusznie. Depresja sezonowa najczęściej jest skutecznie leczona za pomocą fototerapii (czyli leczenia światłem). Pomocne są też ćwiczenia ruchowe i zmiana diety na taką, która zapewnia więcej tryptofanu, znajdującego się choćby w bananach, razowym chlebie czy produktach z zawartością soi.

Zobacz też: 
Wszystko na temat depresji
Jakie są objawy depresji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!