Zdrowy tryb życia fot. Fotolia

Zdrowy tryb życia - jak zacząć żyć zdrowo

Jak sprawić, żeby nasze postanowienie o zdrowym trybie życia było łatwiejsze do realizowania, a także, aby zmiana była trwała? Sprawdź!
/ 16.08.2013 06:59
Zdrowy tryb życia fot. Fotolia
Paradoksalnie łatwiej jest nam nauczyć się złych niż dobrych nawyków. Łatwiej jest zacząć palić papierosy niż regularnie uprawiać sport. Dzieje się tak m.in. dlatego, że gdy zapalimy papierosa, odczuwamy natychmiastową przyjemność. Na korzyści z regularnego uprawiania sportu, trzeba natomiast poczekać. Co, oprócz wytrwałości w czekaniu na efekty, może nam pomóc w prowadzeniu zdrowego stylu życia?

Jak zacząć żyć zdrowo? Uwierz w swoją skuteczność


Jeśli czujemy się skuteczni, łatwiej oprzeć się pokusom (na przykład złamania zasad zdrowej diety na rzecz chwilowej pokusy zjedzenia słodyczy). Łatwiej nam wytrwać. Aby wzmocnić poczucie własnej skuteczności:
  • pielęgnuj w sobie wspomnienia o tym, co ci się udało, z czego jesteś dumna,
  • inspiruj się osobami, które w twoim przekonaniu zdrowo żyją,
  • poproś bliskich, aby zauważali twoje sukcesy na drodze do celu.

Poznaj swoją motywację

Jeśli jesteśmy przekonani, że wysiłek się opłaca, jeśli wierzymy, że podjęcie jakiegoś zachowania (na przykład regularnego pływania) doprowadzi do określonego rezultatu (na przykład szczuplejszej sylwetki), to łatwiej nam podjąć zobowiązanie. Dodatkowo istotna jest nasza ocena – czy cel jest dla nas ważny (lepsza kondycja, silniejsze ciało). Chodzi o to, aby mieć poczucie, że to, co robimy warte jest naszych starań.

Jeśli przemyślimy sobie sobie naszą motywację, zadbamy o dobre nastawienia wobec nowej, zdrowej postawy, to wyrobienie sobie nowych nawyków będzie łatwiejsze.

Czytaj także:

Agata Seweryn – psycholog, przyjmuje w ośrodku Pomoc Psychologiczna "Swoją Drogą" (www.swoja-droga.pl). Prowadzi prowadzi konsultacje psychologiczne i terapię.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/25.10.2016 11:28
Sklep internetowy – prowita. Szczerze polecam, to dobry krok w kierunku zmiany nawyków żywieniowych :)
/21.10.2016 12:32
Fajnie, że się nie głodzisz, to najważniejsze. A skąd masz taką wyciskarkę?
/20.10.2016 14:00
Raczej stopniowo. Na śniadanie jem jajka, pastę z awokado, czasem owsiankę z owocami lub jaglankę. Od robienia soków mam wyciskarkę, a konkretnie Kuvingsa. Soki robię z owoców, warzyw, ziół… :) Wrzucam i gotowe!
POKAŻ KOMENTARZE (2)