hashimoto dieta fot. Adobe Stock

Hashimoto dieta - produkty zalecane i przeciwwskazane, suplementy

Dieta w Hashimoto powinna zawierać pełnowartościowe białko, węglowodany złożone i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wyeliminuj żywność przetworzoną i niektóre warzywa krzyżowe - kapustę, kalafior, brukselkę.
/ 31.01.2020 15:24
hashimoto dieta fot. Adobe Stock

U chorych na tarczycę częstym problemem jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała. W przypadku choroby Hashimoto, wiele kobiet skarży się, że tyje. Jednak o właściwą dietę przy Hashimoto warto dbać nie tylko ze względu na figurę. Odpowiedni jadłospis będzie wspomagał działanie leków, łagodził objawy  i redukował stany zapalne

Spis treści:

 1. Hashimoto a dieta
 2. Dieta w Hashimoto - produkty zalecane
 3. Dieta w Hashimoto - produkty przeciwwskazane
 4. Suplementy w Hashimoto

Hashimoto a dieta

Jednym z objawów choroby Hashimoto, czyli stanu zapalnego tarczycy, jest spowolnienie tempa przemian energetycznych w organizmie i tym samym wzrost masy ciała. Podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana kuracja hormonalna, czyli ustalenie prawidłowej dawki leków, zgodnej z potrzebami organizmu, tak, aby zaczął prawidłowo funkcjonować. Jednak tak samo ważny, jak leczenie farmakologiczne, jest sposób odżywiania. Odpowiednio skomponowana dieta może poprawić tempo metabolizmu i złagodzić objawy choroby, takie jak zaparcia czy podwyższony poziom cholesterolu.

Produkty, które warto jeść oraz te, które lepiej ograniczyć nie tworzą jakiegoś specjalnego, magicznego jadłospisu. To zdrowa, racjonalna, zbilansowana dieta. Nacisk kładziemy na witaminy i minerały i, w odróżnieniu od tego, co mówią generalne zasady zdrowego odżywiania - musimy ograniczyć niektóre warzywa i owoce.

Dieta w Hashimoto - produkty zalecane

Oczywiście najlepiej by było, gdybyś udała się do dietetyka, który ułoży dla ciebie indywidualną dietę dobraną do twojego stadium choroby i trybu życia, jaki prowadzisz. Jest jednak kilka ogólnych zleceń żywnościowych, z których możesz skorzystać, jeśli chorujesz na Hashimoto.

hashimoto dieta produkty
fot: Ula Bugaeva

Ograniczenie cukrów prostych

U osób cierpiących na chorobę Hashimoto bardzo dobre efekty daje ograniczenie spożycia cukrów prostych i zastąpienie ich węglowodanami złożonymi, bogatymi w błonnik pokarmowy. Do tej grupy należą produkty zbożowe z pełnego ziarna oraz warzywa, z mniejszą ilością owoców. Dzięki temu poziom cukru we krwi jest stabilny i nie występują jego gwałtowne wahania. W efekcie nie sięgasz ciągle po dodatkowe przekąski, organizm ma czas na spalenie i wykorzystanie dostarczonej mu z pożywieniem energii, a tempo przemiany materii rośnie.

Produkty bogate w węglowodany złożone to:

 • ciemne pieczywo,
 • kasze,
 • brązowy ryż i makaron.

Mają one, podobnie jak warzywa, sporą ilość błonnika pokarmowego regulującego procesy trawienne i zapobiegającego powstawaniu wzdęć i zaparć.

Ograniczenie spożywania cukrów prostych jest także równoznaczne z wyeliminowaniem z diety słodkich napojów gazowanych i soków oraz zastąpieniu ich wodą i słabymi herbatami. Warto pić zieloną herbatę, która przyspiesza przemianę materii.

Białko w diecie

Tempo przemian metabolicznych w organizmie wzrasta również dzięki obecności w diecie pełnowartościowego białka, czyli białka pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz je w:

 • chudym mięsie (drób, cielęcina, królik, chuda wieprzowina),
 • wędlinach,
 • rybach,
 • nabiale (jogurty naturalne, kefiry, maślanki, ser twarogowy),
 • jajkach.

Ilość białka w jadłospisie uzależniona jest od wieku i stanu fizjologicznego organizmu. Powinna ona wynosić około 1 grama na kilogram masy ciała.

Tyrozyna ważna dla tarczycy

Pełnowartościowe białko jest źródłem tyrozyny, jednego z 20 podstawowych aminokwasów białkowych. Związek ten pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jest prekursorem hormonów i biologicznie czynnych substancji.

Tyrozyna jest jednym z niezbędnych aminokwasów potrzebnych do prawidłowego działania tarczycy, gdyż jest wyjściowym substratem do wytwarzania tyroksyny. Hormon ten to jeden z podstawowych hormonów wydzielanych przez tarczycę. W organizmie pełni wiele funkcji: pobudza rozpad tłuszczów do kwasów tłuszczowych i glicerolu, wspomaga wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego czy też wpływa na czynność gruczołów płciowych.

Jej nieodpowiedni poziom upośledza pracę tarczycy, powodując obniżenie poziomu podstawowej przemiany materii oraz wiele innych zaburzeń. W związku z tym odpowiednia ilość białka w diecie jest tym bardziej istotna dla osób chorujących na chorobę Hashimoto.

Zdrowe tłuszcze

Kwasy tłuszczowe omega-3 to jest coś, na co osoby chorujące na Hashimoto powinny zwrócić szczególną uwagę. Mają właściwości przeciwzapalne i wspomagają syntezę hormonów tarczycy. Ich doskonałym źródłem są:

Dieta w Hashimoto - produkty przeciwwskazane

Jeśli chcesz ograniczyć rozwój stanu zapalnego tarczycy unikaj kapusty, kalafiora, brukselki. Zawierają one substancje wolotwórcze, które ograniczają wykorzystanie jodu, zaburzają pracę tarczycy i tym samym jeszcze bardziej spowalniają procesy metaboliczne. Należy wykluczyć z diety te warzywa szczególnie u pacjentów, u których nie została jeszcze ustalona dokładna dawka hormonów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku produktów sojowych. Ograniczenia te bardzo często dają pożądane efekty i metabolizm ulega znacznej poprawie.

Wyeliminuj ze swojej diety też:

 • przetworzone produkty, czyli takie z etykietą „gotowe do spożycia”,
 • soję,
 • napoje słodkie i gazowane,
 • konserwy,
 • fast-foody,
 • ciastka i gotowe ciasta.

choroba hashimoto dieta
fot: Ula Bugaeva

Suplementy w Hashimoto

Chora tarczyca wymaga wsparcia witaminami i minerałami. Jeśli rozważasz suplementy w Hashimoto, skonsultuj się z lekarzem. Na pewno warto zwrócić uwagę na kilka minerałów.

 • Jod - jest kluczowym pierwiastkiem dla chorych na tarczycę i składnikiem budulcowym hormonów.
 • Selen - znajdziesz go w największym stężeniu w orzechach brazylijskich.
 • Żelazo - jego niedobór zmniejsza syntezę hormonów tarczycy.
 • Witamina D - bierze udział w procesach odpornościowych organizmu, które mogą być nieprawidłowe u chorych na Hashimoto.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.01.2015.

Więcej o problemach z tarczycą:Hashimoto a płodność, czyli jak pomóc organizmowi zajść w ciążę?Jak leczyć chorobę Hashimoto? Wyjaśnia endokrynolog!Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Specjalista z zakresu żywienia
Alicja Kalińska

Jest specjalistą z zakresu żywienia z warszawskiej Poradni Dietetycznej SetPoint.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/22.04.2020 10:04
Witam, badania wykazały, że mam wyniki na poziomach: TSH - 1,59 (norma: 0,35-4,94), FT3 - 2,42 (norma: 1,88-3,18), FT4 - 0,79 (norma: 0,70-1,48), anty TPO- 21,46 (norma: 0,00-5,61), anty-TG 223,59 (norma: 0,00-4,11) P/c.p.recept.TSH (TRAb) <0,8 (norma: 0,00-1,22), ponadto przeprowadzona biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy wykazała zmianę większą oraz zmianę mniejszą prawego płatu tarczycy. Uzyskano podczas biopsji bardzo liczne limfocyty, pojedyncze komórki oksyfilne oraz nieliczne tyreocyty bez cech atypii. Mam 46 lat, niestety moja waga rośnie, aktualnie przy wzroście 175 cm ważę ok. 90 kg. Byłam sportowcem i zauważam u siebie też mniejszą wydolność. Szybko sie męczę, ćwiczenia aerobowe wykonuję niechętnie, jestem męczliwa. Taka zmiana nie wypływa dobrze na mój nastrój, choć zawsze byłam niepoprawną optymistką. BARDZO PROSZĘ o pomoc i wskazówki jakie badania przeprowadzić dodatkowo, mieszkam na terenie województwa poznańskiego, więc też byłabym wdzięczna za wskazanie lekarza z sercem. Wskazówki odnośnie diety byłyby także dla mnie bezcenne. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie - Marzena
/23.01.2020 14:24
na tą chorobe polecam nasiona konopne Wartości nasion konopi - Za dzienną porcję nasion konopi uważa się za 3 łyżki stołowe. 170 kalorii 13 gramów tłuszczu ogółem 1,5 grama tłuszczów nasyconych 10 gramów tłuszczów wielonienasyconych (w tym 8 gramów kwasów tłuszczowych Omega-6 i 2,5 gramów kwasów tłuszczowych Omega-3). 1,5 grama jednonienasyconego tłuszczu 3 gramy węglowodanów 3 gramy błonnika pokarmowego 1 gram cukrów 10 gramów białka Nasiona konopi i domowe mleko z nasion konopi są nie tylko wolne od orzechów , ale są również wolne od 8 głównych alergenów znajdujących się w żywności, które stanowią prawie 90% wszystkich alergii pokarmowych. zdrowe i pyszne znajdziecie na konopiafarmacja pl
/05.09.2019 17:00
Do abc Po co takie bzdury pisać i wprowadzać w błąd! Nie każda osoba chora na Hashimoto musi rezygnować z jedzenia glutenu! Zrezygnowanie z glutenu może narobić wiecej szkody niż pożytku jeśli nie ma ku temu podstaw. To samo się tyczy nabiału. Polecam zgłębić wiedzę w tym temacie.
POKAŻ KOMENTARZE (1)