Różne rodzaje wola - czym różnią się między sobą?

Na ziarniniakowatość Wegenera chorują przede wszystkim młodzi mężczyźni. Objawy są często traktowane jako objawy alergii i w ten sposób leczone, co może opóźnić rozpoznanie / fot. Shutterstock
Wole nie jest nazwą jednostki chorobowej, oznacza jedynie powiększenie objętości gruczołu tarczowego powyżej górnej granicy normy. W zależności od struktury miąższu tarczycy (obecności bądź nieobecności guzków), czynności hormonalnej gruczołu, położenia wola i innych kryteriów lekarze wyróżniają kilka jego rodzajów.
/ 28.09.2010 12:43
Na ziarniniakowatość Wegenera chorują przede wszystkim młodzi mężczyźni. Objawy są często traktowane jako objawy alergii i w ten sposób leczone, co może opóźnić rozpoznanie / fot. Shutterstock

Wole może zostać rozpoznane podczas rutynowego badania, kiedy to lekarz badając dotykiem szyję stwierdza, że gruczoł tarczowy jest powiększony, bądź też że w jego obrębie wyczuwalny jest pojedynczy guzek (nawet jeśli wielkość tarczycy jest prawidłowa). Dokładna ocena wola wymaga wykonania USG tarczycy oraz określenia czynności hormonalnej gruczołu (stężenia TSH i hormonów tarczycy we krwi).

Wole miąższowe

Gdy gruczoł tarczowy jest powiększony, a w badaniu ultrasonograficznym nie są widoczne duże zmiany ogniskowe (guzki), rozpoznawane jest wole miąższowe. Dawniej najczęstszą jego przyczyną był niedobór jodu, obecnie spotykane jest głównie w chorobach autoimmunologicznych tarczycy (choroba Hashimoto).

Zobacz także: Wole miąższowe nietoksyczne - co to takiego, jak się je rozpoznaje?

Wole guzkowe

Wole guzkowe jest rozpoznawane, gdy w powiększonym gruczole tarczowym stwierdzona zostaje obecność zmian ogniskowych (guzków) a także wtedy, gdy w obrębie niepowiększonego gruczołu lekarz wykryje wyczuwalny dotykiem guzek. Wole guzkowe może rozwijać się na podłożu istniejącego wcześniej wola miąższowego.

Wole naczyniowe

Wole naczyniowe lekarz rozpoznaje osłuchując i badając gruczoł tarczowy dotykiem – wysłuchuje wzmożony przepływ naczyniowy i wyczuwa jego drżenie. Obecność wola naczyniowego jest charakterystyczna dla choroby Gravesa-Basedowa.

Wole zamostkowe

W warunkach prawidłowych tarczyca położona jest w środkowo-dolnej części szyi. Jeśli natomiast przynajmniej 1/3 gruczołu położona jest poniżej górnego brzegu mostka, mówi się o wolu zamostkowym. Ultrasonografia nie pozwala na dokładne zbadanie tak zlokalizowanej tarczycy, dlatego też przy podejrzeniu wola zamostkowego wykonywana jest scyntygrafia tarczycy.

Wole toksyczne i nietoksyczne

Określenia wola – toksyczne i nietoksyczne odnoszą się do czynności powiększonego gruczołu tarczowego. Jeśli pomimo zwiększonych rozmiarów tarczyca wytwarza prawidłowe ilości hormonów, wole takie określane jest mianem „nietoksycznego”. Wole, które produkuje nadmierne ilości hormonów tarczycy, to z kolei wole toksyczne.

Zobacz także: Jak przebiega leczenie wola miąższowego nietoksycznego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA