Paciorkowiec – co to jest, choroby, badania, leczenie
Paciorkowiec to bakteria powodująca wiele różnych chorób groźnych dla człowieka, ale również naturalnie występująca w mikroflorze organizmu. Najbardziej znane dla człowieka rodzaje paciorkowca to wywołujący anginę Streptococcus pyogenes czy dwoinka zapalenia płuc, zwana potocznie pneumokokiem. Infekcje paciorkowcami wymagają podania antybiotyku. Przeciwko niektórym są dostępne szczepionki.

Spis treści:
- Paciorkowiec - co to jest?
- Paciorkowiec - choroby
- Badania w kierunku paciorkowca
- Leczenie infekcji paciorkowcowych
- Szczepionka na paciorkowce
Paciorkowiec - co to jest?
Paciorkowce (łac. Streptococcus) to Gram-dodatnie bakterie należące do ziarenkowców. Występują w parach lub łańcuchach przypominających sznur koralików. Stąd ich nazwa.
Niektóre paciorkowce zamieszkują naturalną florę bakteryjną człowieka (np. układu pokarmowego lub oddechowego). Część bakterii nie ma wpływu na zdrowie człowieka i nie wywołuje u niego chorób, inne mogą prowadzić do wielu poważnych dolegliwości.
Paciorkowce są bardzo złożoną grupą drobnoustrojów. Streptococcus to ponad sto gatunków i podgatunków. Z punktu widzenia medycznego najważniejsze grupy, które mogą wywołać choroby wśród ludzi, to:
- paciorkowce alfa-hemolityczne – np. S. pneumoniae (inaczej pneumokoki) i S. viridan,
- paciorkowce beta-hemolityczne z grupy A i B (paciorkowce grupy A i paciorkowce grupy B) – paciorkowce grupy A (GAS) to bakterie S. pyogenes, zaś do paciorkowców grupy B (GBS) należą: np. S. agalactiae, S. parasanguinis.
Niegdyś w klasyfikacji uwzględniano paciorkowce grupy D, które aktualnie tworzą oddzielny rodzaj bakterii – enterokoki (Enterecoccus). Także mogą być chorobotwórcze dla ludzi.
Paciorkowce grupy C, G czy H powodują infekcje zwłaszcza u zwierząt, rzadziej lub w ogóle wśród ludzi.
Paciorkowce mogą rozprzestrzeniać się na różne sposoby, drogą kropelkową lub przez kontakt z wydzielinami chorego, a także drogą wertykalną, czyli z ciężarnej na płód.
Paciorkowiec - choroby
Paciorkowce, które najczęściej powodują choroby u ludzi, to paciorkowce ropotwórcze grupy A, w skrócie: GAS. A dokładniej szczepy S. pyogenes, wywołujący anginę. Część osób dorosłych i dzieci posiada w swojej mikroflorze układu oddechowego te bakterie, jednocześnie nie powodują one objawów choroby.
Paciorkowiec, oprócz anginy, może wywoływać:
- zapalenie ucha środkowego,
- ropień okołomigdałkowy,
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie zatok,
- zapalenie węzłów chłonnych,
- bakteriemię (zakażenie bakteriami krwi),
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenie płuc (najczęstszą przyczyną bakteryjnego zapalenia płuc są pneumokoki),
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
- septyczne zapalanie stawów,
- ropne zapalenie tkanki łącznej,
- różę,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- martwicze zapalenie powięzi,
- zespół wstrząsu toksycznego (STSS),
- sepsę,
- rumień guzowaty,
- gorączkę reumatyczną, kłębuszkowe zapalenie nerek (w konsekwencji przebytej infekcji),
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- próchnicę,
- zakażenia ran.
Paciorkowiec może wywołać poważne infekcje u noworodków. Zwłaszcza groźny jest tzw. paciorkowiec bezmleczności S. agalactiae (GBS), zasiedlający naturalnie pochwę niektórych kobiet (u ok. 18% ciężarnych). Dlatego przed narodzinami rutynowo wykonuje się badanie wymazu z pochwy w kierunku paciorkowca, aby wykluczyć możliwość zarażenia dziecka w czasie porodu. Infekcja u dziecka początkowo powoduje zapalenie płuc, następnie może rozwinąć się zapalenie opon mózgowych oraz sepsa.
Badania w kierunku paciorkowca
W diagnostyce w kierunku paciorkowca zastosowanie mają przede wszystkim posiew i wzrost bakterii na podłożu hodowlanym. Taka metoda umożliwia nie tylko określenie, z czym mamy do czynienia, ale również pozwala później ocenić wrażliwość bakterii na antybiotyk. Wynik takiego testu nosi nazwę antybiogramu. Minusem tego badania jest długi czas oczekiwania, nawet kilka dni.
W diagnostyce chorób wywołanych przez paciorkowca stosuje się również szybkie testy immunologiczne na podstawie wymazu z gardła oraz badanie krwi w kierunku przeciwciał. Mają jednak one różne ograniczenia.
Leczenie zakażeń paciorkowcami
Leczenie chorób spowodowanych paciorkowcem wymaga podania antybiotyku. W zależności od grupy bakterii, stosuje się różne leki. Przeważnie na infekcję paciorkowcową podaje się penicylinę lub cefalosporyny. W rzadszych przypadkach, kiedy bakterie są odporne na wymienione antybiotyki beta-laktamowe, stosuje się np. makrolidy albo chinolony.
W przypadku infekcji gardła zalecane są również leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen) oraz lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy (np. paracetamol).
Szczepionka na paciorkowce
W ramach Programu Szczepień Ochronnych w Polsce stosuje się obowiązkowo i bezpłatnie u dzieci szczepienie przeciwko pneumokokom. Jest to także szczepienie zalecane dla innych grup wiekowych.
Dostępne są również szczepionki nieswoiste doustne lub donosowe, w których skład wchodzi zestaw zabitych bakterii, w tym niektórych szczepów paciorkowców. Zadaniem tych preparatów jest pobudzenie układu odpornościowego w przypadku nawracających lub przewlekłych infekcji.
Medline Plus, medlineplus.gov.
Więcej na podobny temat:
Bakterie i grzyby w jamie ustnej – jakie mikroorganizmy mamy w ustach?
Angina, choroba gardła i migdałków - objawy, leczenie, powikłania
Zapalenie gardła – objawy, przyczyny, leczenie
Zakażenie bakteryjne, zakażenie wirusowe - przyczyny, objawy, leczenie
Jak odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej?
Bakteryjne zakażenie pochwy (BV)