Jak zdefiniować astmę?
Najprościej astmę można zdefiniować jako przewlekłą, zapalną chorobę dróg oddechowych, którą cechuje obturacja oskrzeli oraz zapalenie błony śluzowej oskrzeli prowadzące do nadreaktywności tego narządu na różne czynniki. Astma rozwija się na skutek działa czynników środowiskowych i genetycznych.
Polecamy: Jakie są przyczyny zachorowań na astmę?
Raz gorzej, raz lepiej...
Charakterystyczny dla tej choroby jest zmienny jej przebieg. Występują na przemian okresy zaostrzeń objawów oraz okresy całkowitego zdrowia. Symptomy mogą mieć różne nasilenie. Wysokie zaostrzenie objawów astmy może być stanem zagrażającym życiu.
Przeczytaj: Jak się objawia astma?
Astma pod kontrolą
Astmatycy powinni unikać tak niebezpiecznych sytuacji. W tym celu należy prowadzić samokontrolę i samoobserwację oraz skrupulatnie przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich. Najważniejsze znaczenie ma jednak wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego przez lekarza prowadzącego. Więcej na temat leczenia astmy znajdziesz w artykule:
Jak leczyć astmę od momentu postawienia diagnozy?
Czym jest stan astmatyczny?
Przedłużający się, ciężki napad astmy określa się mianem stanu astmatycznego. W znacznej części przypadków stanowi zagrożenie życia chorego. Wymaga szybkiej hospitalizacji.
Przeczytaj: Czy wiesz, że stan astmatyczny to stan zagrożenia życia?
Leczymy w zależności od stadium choroby
Postępowanie lecznicze w astmie zależy od występujących objawów i jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta. Kontrola astmy dzieli się na kilka poziomów. Poziom 1 i 2 oznacza niewielkie objawy, bardziej nasilone symptomy określają 3 poziom, natomiast 5 stopień to ciężka postać astmy. Utrzymanie astmy na 1 lub 2 poziomie jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Duże znaczenie będzie tu odgrywać samokontrola pacjenta oraz systematyczne stosowanie leków.
Polecamy: Czy wiesz, że schemat leczenia astmy zależy od stopnia jej nasilenia?
Kilka słów o astmie zawodowej
Astma jest chorobą przybierającą różne formy. Gdy napad duszności występuje po wysiłku fizycznym mówi się o astmie wysiłkowej. Gdy objawy ujawniają się w wyniku narażenia na czynnik, z którym chory ma do czynienia w pracy jest to astma zawodowa. Kolejną postacią jest astma aspirynowa powstająca po spożyciu kwasu acetylosalicylowego.
Przeczytaj: Co to jest astma aspirynowa?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!