Domowe sposoby na atak kolki nerkowej. Co robić, żeby pozbyć się kamieni i bólu?

Atak kolki nerkowej domowe sposoby fot. Adobe Stock, Nettle tea
Atak kolki nerkowej to silny ból spowodowany zazwyczaj zablokowaniem dróg moczowych przez złogi. Można przyspieszyć wydalenie kamieni nerkowych domowymi sposobami, takimi jak picie płynów o działaniu moczopędnym, chodzenie, a nawet bieganie po schodach, ciepłe kąpiele i okłady rozluźniające.
/ 19.03.2023 05:36
Atak kolki nerkowej domowe sposoby fot. Adobe Stock, Nettle tea

Atak kolki nerkowej to stan, który często wymaga pilnej pomocy lekarza. Domowe sposoby są pomocne przy kolce nerkowej. Mogą rozpuszczać lub przesuwać kamienie nerkowe, dzięki czemu łatwiej będzie je wydalić, a to sprawi, że dolegliwości ustąpią. Jeśli w ciągu kilku dni nie ma poprawy albo objawy się nasilają, konieczna jest pomoc urologa. 

Spis treści:

  1. Atak kolki nerkowej – jak się objawia?
  2. Atak kolki nerkowej – domowe sposoby
  3. Co pić przy ataku kolki nerkowej?
  4. Czego nie pić przy kolce nerkowej?
  5. Atak kolki nerkowej - czego nie jeść?

Atak kolki nerkowej – jak się objawia?

Atak kolki nerkowej to bardzo silny ból okolicy lędźwiowej lub brzucha. Najczęściej jest jednostronny, promieniuje do spojenia łonowego, narządów płciowych i krocza oraz tylnej i wewnętrznej powierzchni uda. Oprócz silnego bólu brzucha kolka nerkowa może powodować:

  • nudności i wymioty,
  • wzrost temperatury ciała,
  • częstomocz (mocz oddawany jest w niewielkich ilościach), 
  • uczucie parcia na mocz,
  • dreszcze,
  • wzdęcia brzucha,
  • osłabienie. 

Dolegliwości pojawiają się z powodu zablokowania naturalnej drogi odpływu moczu z nerek, zazwyczaj z powodu kamicy nerkowej. Złogi (kamienie nerkowe) powstają z powodu zwiększonego stężenia niektórych związków w moczu (np. szczawianów, kwasu moczowego, fosforanów). W rezultacie substancje te wytrącają się i tworzą twarde struktury. Te mogą spłynąć wraz z moczem i zostać wydalone albo zablokować drogi moczowe, powodując silny ból.

Atak kolki nerkowej – domowe sposoby. Co robić przy ataku kolki nerkowej?

Atak kolki nerkowej jest na ogół na tyle bolesnym stanem, że skłania do wezwania karetki pogotowia lub poszukiwania pomocy w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR). Czasami dolegliwości są mniej nasilone i można radzić sobie domowymi sposobami. Zdarza się też często, że po przepisaniu leków, pacjent jest kierowany do domu, gdzie w ciągu kilku dni może wydalić blokujący złóg wraz z moczem. Jeżeli domowe leczenie nie przynosi efektów lub dolegliwości się nasilają, trzeba udać się do lekarza. Jak rozpuścić i pozbyć się kamieni?

Domowe sposoby na atak kolki nerkowej:

  • Pij dużo płynów. Co najmniej 2,5 l wody dziennie. To pomaga przepłukać drogi moczowe i rozpuścić kamienie.
  • Połóż na bolące miejsce ciepły okład (np. termofor, poduszkę elektryczną). Kompresy działają rozluźniająco i rozkurczowo, co ułatwia usuwanie złogów.
  • Weź ciepłą kąpiel. Podobnie jak okłady powoduje rozluźnienie i rozkurczenie.
  • Staraj się chodzić lub biegać. Lekarze zalecają czasem bieganie po schodach. To zwiększa szanse na przesuwanie się lub rozkruszenie kamieni nerkowych.
  • Przyjmij leki rozkurczowe (np. drotaweryna, skopolamina).
  • Ograniczaj sól. Nadmiar sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie i sprzyja tworzeniu złogów.

Dzięki tym sposobom można uniknąć interwencji urologicznej w przypadku ataku kolki nerkowej. Czasami te metody nie wystarczają i konieczny jest pobyt w szpitalu oraz zabieg. 

Co pić przy ataku kolki nerkowej?

Przepłukiwanie nerek to najskuteczniejszy domowy sposób na atak kolki nerkowej. Należy pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Szczególnie są polecane wody lecznicze „Jana” lub „Marysieńki”.

Na atak kolki nerkowej polecane są zioła o działaniu moczopędnym i rozkurczowym: liść pokrzywy, liść brzozy, ziele nawłoci, korzeń lubczyku, korzeń i owoc pietruszki, liście poziomki. Zioła pij w formie naparów: 1 łyżkę ziół zalej szklanką wrzącej wody i parz pod przykryciem około 5 minut. 

Niektórzy na rozpuszczanie kamieni nerkowych polecają ocet jabłkowyWymieszaj 2 łyżki octu jabłkowego w szklance wody, dodaj 2 łyżki soku z cytryny. Wypijaj mieszankę przed posiłkami.

Trzeba pamiętać o wypijaniu płynów nie tylko w ciągu dnia, ale też przed snem, żeby w czasie odpoczynku dochodziło do rozpuszczania złogów w drogach moczowych.

Czego nie pić przy kolce nerkowej?

Unikaj natomiast napojów bogatych w kofeinę (kawy, herbaty, napojów energetycznych) oraz alkoholu, ponieważ mogą pogłębiać problem odwodnienia. Herbata, kawa, kakao i czekolada sprzyjają powstawaniu kamieni szczawianowych i moczanowych. Alkohol zwiększa poziom kwasu moczowego we krwi, z którego powstają kamienie moczanowe. Tych płynów zdecydowanie unikaj. 

Sprawdź: Babcine sposoby na kamienie nerkowe

Kolka nerkowa – czego nie wolno jeść?

Przy ataku kolki nerkowej warto ograniczyć spożycie soli. Pamiętając, że sól znajduje się w wielu produktach spożywczych: przyprawach, wędlinach, kiszonkach, fast-foodach, gotowych zupach, a nawet słodyczach. Nadmiar sodu powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Obciąża nerki i układ krążenia. Sól zwiększa też poziom wapnia w moczu, cos sprzyja powstawaniu złogów. 

Dieta eliminacyjna odgrywa główną rolę w zapobieganiu kolce nerkowej. Trzeba jednak wiedzieć, z czego składają się złogi. Dzięki tej wiedzy można unikać w diecie produktów bogatych w te związki. 

Źródła:

Khan SR, Pearle MS, Robertson WG, Gambaro G, Canales BK, Doizi S, Traxer O, Tiselius HG. Kidney stones. Nat Rev Dis Primers. 2016 Feb 25;2:16008. doi: 10.1038/nrdp.2016.8,

Fontenelle LF, Sarti TD. Kidney Stones: Treatment and Prevention. Am Fam Physician. 2019 Apr 15;99(8):490-496. PMID: 30990297,

Zhu W, Liu Y, Lan Y, Li X, Luo L, Duan X, Lei M, Liu G, Yang Z, Mai X, Sun Y, Wang L, Lu S, Ou L, Wu W, Mai Z, Zhong D, Cai C, Zhao Z, Zhong W, Liu Y, Sun Y, Zeng G. Dietary vinegar prevents kidney stone recurrence via epigenetic regulations. EBioMedicine. 2019 Jul;45:231-250. doi: 10.1016/j.ebiom.2019.06.004.

Czytaj także:
Co jest dobre dla nerek? 10 sposobów na zachowanie nerek w dobrej formie
Ból nerek sygnałem wielu chorób. Jak rozpoznać przyczynę i co robić?
Jak COVID-19 uszkadza nerki? Uważaj na te objawy
Piasek w nerkach to wczesny sygnał kamicy nerkowej. Co robić, gdy boli?
Lato to wróg twoich nerek. Jak zadbać o nerki w czasie wakacji?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA