Rozszerzenie naczyń mózgu może wywoływać  ból głowy, szczególnie poprzez prowokowanie napadów migreny

Ból głowy po alkoholu

Nie jest sekretem, że picie alkoholu może wywoływać ból głowy następnego dnia po spożyciu. Jest to przecież jeden z objawów zatrucia alkoholowego -  popularnie zwanego kacem. Co więcej, alkohol może ponadto przyczyniać się w inny sposób do różnego rodzaju bólów głowy. Ale dlaczego właściwie tak się dzieje?
/ 28.09.2016 15:57
Rozszerzenie naczyń mózgu może wywoływać  ból głowy, szczególnie poprzez prowokowanie napadów migreny

Wszystkiemu winien etanol!

Etanol jest alkoholem spożywczym jaki spotykamy w winie, piwie, wódce czy innych procentowych napojach, wykazuje bardzo szybki efekt na naczynia krwionośne człowieka. Powoduje ich rozszerzenie, powodując uczucie ogarniającego gorąca i zaczerwienienia, co niektóre osoby doświadczają szczególnie silnie.

Rozszerzenie naczyń mózgu może wywoływać  ból głowy, szczególnie poprzez prowokowanie napadów migreny.

Tyramina - drugi podejrzany

Jednak nie tylko etanol jest składnikiem, który może mieć związek z bólem głowy.

Na przykład wino zawiera w swoim składzie tyraminę, aminokwas który jest metabolizowany w mózgu i również u niektórych osób może przyczyniać się do napadu migreny. Dlatego jeśli ktoś jest szczególnie narażony na bóle głowy, ograniczenie spożycia alkoholu może przynieść efekt pod postacią ograniczenia częstości występowania tych przykrych dolegliwości.

Poznaj siebie, załóż dziennik!

Wato pomyśleć o dzienniku, w którym można zapisywać informacje o spożytych pokarmach, wypitych napojach, drinkach oraz o tym, kiedy pojawia się ból głowy. Pozwoli to poznać zależności, jakie w tej kwestii występują. Każdy z nas jest inny i poznając reakcję własnego organizmu będziemy mogli lepiej nad nim panować.

Czytaj też: Jakie sytuacje mogą wywołać napad migreny?

Późne skutki spożycia alkoholu - jak walczyć z kacem?

Etanol ma działanie diuretyczne, czyli powoduje zwiększoną produkcję moczu. W ten sposób może doprowadzić do odwodnienia organizmu. To właśnie objawy odwodnienia są głownie odpowiedzialne za odczuwanie kaca.

Na ból głowy skarży się wiele osób, które poprzedniej nocy wypiły zbyt dużo. Dlatego najlepszym sposobem, aby przeciwdziałać powstawaniu kaca, jest spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej wody lub soków, kiedy wiemy, że danego dnia będziemy spożywali alkohol.

Jeśli nie zrobiliśmy tego na zapas, warto razem z alkoholem spożywać duże ilości napojów do popicia oraz wypicie około pół litra płynów przed pójściem spać. Dodatkowo można uzupełnić straty elektrolitów poprzez przyjęcie preparatu wielowitaminowego. Warto pamiętać, aby nie pić na pusty żołądek.

Obfity posiłek spowolni wchłanianie alkoholu w przewodzie pokarmowym. Jeśli te działania nie przyniosą efektu, a ból głowy dokucza mimo wszystko, można sięgnąć po środki przeciwbólowe takie jak paracetamol czy ibuprofen. Oczywiście najskuteczniejsza jest stara zasada ochrony przed kacem, a mianowicie nie spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze.

Polecamy też: Jakie techniki relaksacyjne stosować na bóle głowy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!