Spis treści:
- Ból kolana a staw kolanowy
- Ból kolana przy zginaniu – przyczyny
- Jak leczyć w domu ból kolana?
- Ćwiczenia na ból kolana przy zginaniu
- Leczenie bólu kolana
Ból kolana a staw kolanowy
Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Jest też bardzo złożony i podatny na urazy, a tym samym ból w kolanie.
W stawie kolanowym łączą się kość udowa, kość piszczelowa i rzepka (czyli spłaszczona kość chroniąca staw kolanowy z przodu). Bardzo ważne zadanie pełnią w kolanie łąkotki – elastyczne struktury, które zmieniają swój kształt i położenie w zależności od ruchów stawu, amortyzują i wypełniają luki. W obrębie stawu kolanowego znajduje się wiele ważnych struktur i w zasadzie w każdej może dojść do uszkodzenia powodującego ból.
Do urazów i przeciążeń stawu kolanowego dochodzi najczęściej w wyniku nadmiernych rotacji kolana albo przy wymuszaniu ruchu w płaszczyźnie czołowej.
Ból kolana przy zginaniu – przyczyny
Ze względu na swoją złożona budowę, istnieje wiele możliwych przyczyn powodujących ból w kolanie przy zginaniu. To mogą być:
- tzw. kolano biegacza – wynika z podrażnienia pasma biodrowo-piszczelowego, ból przeważnie odczuwany z boku kolana (z zewnątrz lub wewnątrz), czasami w rzepce lub w jej okolicy, sprzyja mu szpotawość kończyn,
- zapalenie ścięgna rzepki – powoduje ból i pieczenie w obrębie rzepki (z przodu kolana) lub jej podstawy,
- zespół pasma biodrowo-piszczelowego(ITBS) – ból kolana po zewnętrznej stronie, promieniujący w kierunku biodra,
- torbiel Bakera – ból za kolanem przy zginaniu, może też pojawić się obrzęk,
- zapalenie kaletki – ból podczas zginania, może być nad kolanem albo z tyłu kolana, poza tym obrzęk, zaczerwienienie, ograniczenie ruchów,
- zapalenie ścięgna podkolanowego – ból za kolanem i udem,
- zapalenie ścięgna mięśnia czworogłowego – ból ponad kolanem albo z przodu kolana,
- choroba zwyrodnieniowa – zwykle odczuwana poranna sztywność stawu, która ustępuje wraz z poruszeniem kolana,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- uraz kolana – ostry ból, trudność w poruszaniu stawem,
- zakrzepica żył lub inne problemy z krążeniem – może wystąpić ból pod kolanem promieniujący do łydki i nasilający się podczas chodzenia, dodatkowo noga może być cieplejsza lub zimna, często występuje obrzęk.
Jak leczyć w domu ból kolana przy zginaniu?
Leczenie domowe jest w wielu przypadkach pomocne, gdy pojawił się ból kolana. Jeśli poprzedziła go jakaś aktywność, należy jej unikać przez 1-2 tygodnie. Dać odpocząć nodze i oszczędzać staw (nie przeciążać go). Jeżeli ból kolana występuje po bieganiu, warto spróbować innych form ruchu: jazdy na rowerze, pływania, spacerów, które w mniejszym stopniu oddziałują na staw kolanowy.
Dobrym domowym sposobem na ból kolana przy zginaniu jest zasada RICE ( ang. rest, ice, compress, elevation), czyli odpoczynek, lód (okład na kolano), ucisk (np. opaską elastyczną) i uniesienie. Metoda jest dobra przy lekkich urazach. Przy poważniejszych dolegliwościach, należy udać się do lekarza.
Ćwiczenia na ból kolana przy zginaniu
Aby złagodzić dolegliwości w obrębie kolana, można wypróbować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które usprawniają pracę struktur podtrzymujących kolano. Dzięki nim staw będzie odciążony i łatwiej poradzi sobie z bodźcami z zewnątrz.
Ważne, aby przy ćwiczeniach unikać gwałtownych ruchów lub powodujących ból. W przypadku bólu należy od razu przerwać trening.
Tu znajdziesz przykłady ćwiczeń: Jak wzmocnić kolano?
Leczenie bólu kolana przy zginaniu
Jeśli ból kolana przy zginaniu trwa długo, nie pomagają domowe sposoby lub jest silny i towarzyszy mu problem z ruchomością stawu, trzeba udać się do lekarza.
Diagnostyka może obejmować badania obrazowe (RTG kolana albo rezonans magnetyczny), badania krwi (np. w celu oznaczenia czynników zapalnych i reumatycznych).
Ból kolana przy zginaniu leczy się w zależności od przyczyny. W terapii stosuje się:
- leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. żele/maści stosowane miejscowo z etofenamatem, naproksenem lub diklofenakiem),
- leki sterydowe,
- fizykoterapię,
- nakłucia kolana,
- zabieg chirurgiczny,
- zimne okłady,
- ortezę (aparat stabilizujący staw).
Jednak pierwszym krokiem w leczeniu bólu kolana powinno być odciążenie stawu i unikanie przez co najmniej kilka dni aktywności obciążających staw (jak długotrwałe klękanie, bieganie). Na obrzęk najlepsze są zimne okłady oraz uniesienie kończyny. Taki odpoczynek warto powtarzać w ciągu dnia kilka razy.
Więcej na podobny temat:
Problemy z kolanem
Choroby kolan – leczenie i rekonwalescencja
Stabilizator na kolano - jak działa i kiedy stosować?
Ścięgna kolana - jak leczyć nadwyrężone ścięgna
Skręcenie kolana – sprawdź, jakie są jego przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
Kolano skoczka lub biegacza - jak wygląda rehabilitacja?
„Woda w kolanie” – jak poradzić sobie z opuchlizną i bólem?
Koślawość kolan - na czym polega? Konsekwencje zdrowotne, ćwiczenia i leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!