Ból kolana przy zginaniu. Co go powoduje i jak sobie pomóc?

ból kolana przy zginaniu fot. Adobe Stock
Ból kolana przy zginaniu, np. podczas kucania czy wchodzenia po schodach, może wynikać z wielu różnych przyczyn. Uszkodzeniu mogły ulec więzadło, ścięgno, chrząstka lub inne struktury. Domowe sposoby są bardzo skuteczne w wielu przypadkach bólu kolana. Czasami jednak konieczna jest pomoc specjalisty.
/ 29.01.2021 18:15
ból kolana przy zginaniu fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Ból kolana a staw kolanowy
 2. Ból kolana przy zginaniu – przyczyny
 3. Jak leczyć w domu ból kolana?
 4. Ćwiczenia na ból kolana przy zginaniu
 5. Leczenie bólu kolana

Ból kolana a staw kolanowy

Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Jest też bardzo złożony i podatny na urazy, a tym samym ból w kolanie.

W stawie kolanowym łączą się kość udowa, kość piszczelowa i rzepka (czyli spłaszczona kość chroniąca staw kolanowy z przodu). Bardzo ważne zadanie pełnią w kolanie łąkotki – elastyczne struktury, które zmieniają swój kształt i położenie w zależności od ruchów stawu, amortyzują i wypełniają luki. W obrębie stawu kolanowego znajduje się wiele ważnych struktur i w zasadzie w każdej może dojść do uszkodzenia powodującego ból.

Do urazów i przeciążeń stawu kolanowego dochodzi najczęściej w wyniku nadmiernych rotacji kolana albo przy wymuszaniu ruchu w płaszczyźnie czołowej.

Ból kolana przy zginaniu – przyczyny

Ze względu na swoją złożona budowę, istnieje wiele możliwych przyczyn powodujących ból w kolanie przy zginaniu. To mogą być:

 • tzw. kolano biegacza – wynika z podrażnienia pasma biodrowo-piszczelowego, ból przeważnie odczuwany z boku kolana (z zewnątrz lub wewnątrz), czasami w rzepce lub w jej okolicy, sprzyja mu szpotawość kończyn,
 • zapalenie ścięgna rzepki – powoduje ból i pieczenie w obrębie rzepki (z przodu kolana) lub jej podstawy,
 • zespół pasma biodrowo-piszczelowego(ITBS) – ból kolana po zewnętrznej stronie, promieniujący w kierunku biodra,
 • torbiel Bakera – ból za kolanem przy zginaniu, może też pojawić się obrzęk,
 • zapalenie kaletki – ból podczas zginania, może być nad kolanem albo z tyłu kolana, poza tym obrzęk, zaczerwienienie, ograniczenie ruchów,
 • zapalenie ścięgna podkolanowego – ból za kolanem i udem,
 • zapalenie ścięgna mięśnia czworogłowego – ból ponad kolanem albo z przodu kolana,
 • choroba zwyrodnieniowa – zwykle odczuwana poranna sztywność stawu, która ustępuje wraz z poruszeniem kolana,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • uraz kolana – ostry ból, trudność w poruszaniu stawem,
 • zakrzepica żył lub inne problemy z krążeniem – może wystąpić ból pod kolanem promieniujący do łydki i nasilający się podczas chodzenia, dodatkowo noga może być cieplejsza lub zimna, często występuje obrzęk.

Jak leczyć w domu ból kolana przy zginaniu?

Leczenie domowe jest w wielu przypadkach pomocne, gdy pojawił się ból kolana. Jeśli poprzedziła go jakaś aktywność, należy jej unikać przez 1-2 tygodnie. Dać odpocząć nodze i oszczędzać staw (nie przeciążać go). Jeżeli ból kolana występuje po bieganiuwarto spróbować innych form ruchu: jazdy na rowerze, pływania, spacerów, które w mniejszym stopniu oddziałują na staw kolanowy.

Dobrym domowym sposobem na ból kolana przy zginaniu jest zasada RICE ( ang. rest, ice, compress, elevation), czyli odpoczynek, lód (okład na kolano), ucisk (np. opaską elastyczną) i uniesienie. Metoda jest dobra przy lekkich urazach. Przy poważniejszych dolegliwościach, należy udać się do lekarza.

Ćwiczenia na ból kolana przy zginaniu

Aby złagodzić dolegliwości w obrębie kolana, można wypróbować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które usprawniają pracę struktur podtrzymujących kolano. Dzięki nim staw będzie odciążony i łatwiej poradzi sobie z bodźcami z zewnątrz.

Ważne, aby przy ćwiczeniach unikać gwałtownych ruchów lub powodujących ból. W przypadku bólu należy od razu przerwać trening.

Tu znajdziesz przykłady ćwiczeń: Jak wzmocnić kolano? 

Leczenie bólu kolana przy zginaniu

Jeśli ból kolana przy zginaniu trwa długo, nie pomagają domowe sposoby lub jest silny i towarzyszy mu problem z ruchomością stawu, trzeba udać się do lekarza.

Diagnostyka może obejmować badania obrazowe (RTG kolana albo rezonans magnetyczny), badania krwi (np. w celu oznaczenia czynników zapalnych i reumatycznych).

Ból kolana przy zginaniu leczy się w zależności od przyczyny. W terapii stosuje się:

 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. żele/maści stosowane miejscowo z etofenamatem, naproksenem lub diklofenakiem),
 • leki sterydowe,
 • fizykoterapię,
 • nakłucia kolana,
 • zabieg chirurgiczny,
 • zimne okłady,
 • ortezę (aparat stabilizujący staw).

Jednak pierwszym krokiem w leczeniu bólu kolana powinno być odciążenie stawu i unikanie przez co najmniej kilka dni aktywności obciążających staw (jak długotrwałe klękanie, bieganie). Na obrzęk najlepsze są zimne okłady oraz uniesienie kończyny. Taki odpoczynek warto powtarzać w ciągu dnia kilka razy.

Więcej na podobny temat:
Problemy z kolanem
Choroby kolan – leczenie i rekonwalescencja
Stabilizator na kolano - jak działa i kiedy stosować?
Ścięgna kolana - jak leczyć nadwyrężone ścięgna
Skręcenie kolana – sprawdź, jakie są jego przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie
Kolano skoczka lub biegacza - jak wygląda rehabilitacja?
„Woda w kolanie” – jak poradzić sobie z opuchlizną i bólem?
Koślawość kolan - na czym polega? Konsekwencje zdrowotne, ćwiczenia i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA