Spis treści:
- Co jest źródłem zakażenia brucelozą?
- Jaki jest przebieg brucelozy?
- Jak rozpoznać brucelozę?
- Leczenie brucelozy
Co jest źródłem zakażenia brucelozą?
Bruceloza jest chorobą wywoływaną przez wewnątrzkomórkowe bakterie z rodzaju Brucella: B. melitensis, B. abortus, B. suis. Jej epidemie zostały wyeliminowane w latach 70. , jednak nadal spotyka się izolowane przypadki brucelozy u człowieka.
W Polsce i całej Europie choroba szerzy się wśród zwierząt domowych, a przede wszystkim wśród bydła, kóz, owiec, świń i rzadko psów. Dlatego też do grup najbardziej narażonych na zakażenie należą hodowcy, weterynarze i pracownicy rzeźni. Człowiek z reguły zakaża się poprzez uszkodzoną skórę, spojówki, zdecydowanie rzadziej drogą pokarmową przez spożycie produktów zakażonych bakterią Brucella.
Jaki jest przebieg brucelozy?
Na początku warto podkreślić, że charakterystyczny dla tej choroby jest jej bardzo różnorodny przebieg. Wynika to między innymi z odmiennej zjadliwości poszczególnych gatunków bakterii Brucella. Typowy dla B. melitensis jest ciężki przebieg choroby, często w postaci posocznicy, zaś zakażenie B. abortus zwykle przebiega łagodniej.
Bruceloza może przebiegać w trzech różnych postaciach:
- ostrej – typowe są takie objawy, jak: gorączka o charakterze falistym, dreszcze, skrajne osłabienie, zlewne poty oraz silne bóle głowy, mięśni i stawów. Towarzyszyć temu może zapalenie jąder oraz objawy żołądkowo-jelitowe. Może dojść do powiększenia wątroby, śledziony i węzłów chłonnych. W najcięższych przypadkach ma miejsce zakażenie ogólnoustrojowe, zapalenie opon mózgowych i mózgu oraz wsierdzia, skutkujące niewydolnością narządową,
- podostrej – występują objawy charakterystyczne dla postaci ostrej, jednak są one słabiej wyrażone,
- przewlekłej – dość częsta w naszym kraju i może być zejściem obu powyższych postaci zakażenia, ale możliwy jest także jej pierwotny długotrwały charakter.
Z reguły pierwszymi objawami brucelozy przewlekłej są bóle w okolicy kręgosłupa, głównie w zakresie odcinka krzyżowo-lędźwiowego. Jednak z biegiem czasu zajmowane są także inne stawy, a także okoliczne tkanki miękkie. Wówczas bólom stawowym towarzyszą bóle mięśniowe. Niestety równolegle może także dojść do uszkodzenia mięśnia sercowego.
Do kolejnej grupy objawów należą dolegliwości z zakresu autonomicznego układu nerwowego – zlewne poty, zmęczenie, szybka męczliwość oraz uporczywe bóle głowy. Typowe są także zaburzenia psychoorganiczne, jak na przykład zespoły nerwicowe.
Nierzadko spotykane są problemy z płodnością u mężczyzn, wynikające z zapalenia jąder i uszkodzeń w obrębie układu nerwowego. Upośledzona może zostać także percepcja słuchowa w zakresie wysokich tonów. U większości chorych na przewlekłą postać brucelozy stwierdza się różnego stopnia zaburzenie funkcji wątroby.
Jak rozpoznać brucelozę?
Z uwagi na bardzo liczne objawy choroby i możliwość ich różnorodnych konfiguracji bruceloza może w swoim przebiegu upodabniać się do wielu innych schorzeń.
Dlatego rozpoznanie tej choroby nie jest dla klinicysty prostą sprawą. Dużą wartość diagnostyczną ma wywiad z chorym, wskazujący na przykład na jego kontakt z bydłem. Poza tym wykonuje się testy serologiczne, których wynik jest decydujący dla pewnej diagnozy.
Leczenie brucelozy
Terapia ostrej i podostrej postaci brucelozy polega na przyjmowaniu antybiotyku z grupy tetracyklin (np. doksycykliny) średnio przez 10-14 dni. Z kolei leczenie brucelozy przewlekłej przeważnie jest już zadaniem dla kilku specjalistów i wymaga indywidualnego rozpatrzenia formy terapii.
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 01.02.2011.
Więcej na podobny temat:
Choroby zakaźne w ciąży - 5 najczęstszych
Toksoplazmoza – objawy i leczenie
Toksoplazmoza ukryta w oku
Jak rozpoznać choroby zakaźne u dziecka?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!