Co wyciąga ropę z zęba? Nic skuteczniej niż prawdziwe leczenie. W przypadku pojawienia się ropy w zębie należy udać się do stomatologa. Wizyty lepiej nie odkładać, ponieważ infekcja może się rozprzestrzenić i zaatakować inne narządy. W pełni bezpieczne leczenie ropnia może przeprowadzić tylko dentysta. Domowe metody pomogą ci zmniejszyć dolegliwości występujące przy ropniu, takie jak ból, stan zapalny czy obrzęk, w czasie oczekiwania na wizytę.
Spis treści:
Skąd się bierze ropa w zębie?
Ropa w zębie najczęściej gromadzi się z powodu zaawansowanej próchnicy. Rozwija się ropień zęba, czyli stan zapalny spowodowany zakażeniem bakteriami obszaru między zębem a dziąsłem. Pierwotna infekcja rozprzestrzenia się w stronę kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołokorzeniowych. Prowadzi to do uszkodzenia tkanek otaczających ząb, nagromadzenia się martwych komórek i bakterii, które tworzą ropną wydzielinę.
Cechą charakterystyczną jest zbieranie się ropy wokół korzenia zęba, możliwy jest wypływ wydzieliny. Jest to bardzo bolesny i uciążliwy problem, który wymaga pomocy lekarza. Pacjenci opisują ból jako silny, pulsujący, nasilający się pod wpływem ucisku. Towarzyszy mu obrzęk dziąsła, zaczerwienienie, a czasami też gorączka. Ropa jest sygnałem rozprzestrzenienia się infekcji bakteryjnej, dlatego trzeba ją leczyć.
Rzadszymi przyczynami pojawienia się ropy w zębie są uraz, nieprawidłowe wyrzynanie się zęba, powikłania leczenia kanałowego, działanie czynników chemicznych lub termicznych.
Co wyciąga ropę z zęba?
Oczyszczanie zęba z ropy najlepiej zostawić dentyście. Do czasu zaplanowanej wizyty możemy skorzystać z domowych sposobów, które zmniejszą dolegliwości związane z ropniem. Oto kilka polecanych środków, które możemy wykorzystać samodzielnie:
- Woda z solą. Taka mieszanka działa antyseptycznie, usuwa bakterie i wirusy, zmniejsza obrzęk, przyciąga wodę (działa higroskopijnie). Dodaj 2 łyżeczki soli do szklanki ciepłej wody, wymieszaj i płucz usta takim roztworem kilka razy dziennie.
- Napar z rumianku. Płukanie ust rumiankiem zmniejsza stan zapalny i uśmierza ból. Możesz to robić kilka razy dziennie.
- Płyn antybakteryjny do płukania ust. W aptece dostaniesz płyn o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, który złagodzi dolegliwości i pomoże w leczeniu zakażenia. Wybierz ten bez alkoholu, aby nie podrażniał chorego miejsca.
- Soda oczyszczona. Wymieszaj 1/2 łyżki sody z 1/2 szklanki wody i odrobiną soli kuchennej. Płucz usta miksturą do jej zużycia. Soda ma właściwości bakteriostatyczne i bakteriobójcze, działa też przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
- Zimny okład. Aby zmniejszyć ból i obrzęk, możesz przyłożyć do zewnętrznej strony policzka zawinięte w folię i ściereczkę kostki lodu lub wykorzystać dostępny w aptekach żelowy kompres chłodzący. Przytrzymaj okład przez 15 minut. Powinien zmniejszyć ból. Aby uniknąć podrażnienia skóry, możesz posmarować ją wcześniej tłustym kremem.
- Dbanie o higienę jamy ustnej. By nie pogarszać stanu uzębienia (ale też zapobiegać kolejnym infekcjom zębów i dziąseł), pamiętaj o codziennym dokładnym szczotkowaniu zębów rano i wieczorem oraz nitkowaniu.
Nie wyciskaj, nie drap i nie nacinaj samodzielnie ropnia zębowego. To niebezpieczne i może wydłużyć powrót do zdrowia. Stomatolog znieczuli bolące miejsce i w zależności od objawów oraz rodzaju zęba może usunąć ząb, po dostaniu się do kanału zęba odprowadzić ropną wydzielinę albo naciąć zgrubienie wypełnione ropą. Stosuje się też leczenie kanałowe, a czasem antybiotykoterapię.
Podsumowując, w przypadku ropy w zębie możemy samodzielnie łagodzić dolegliwości spowodowane przez ropień, jednak nie wyleczymy przyczyny problemu. Konieczna jest wizyta u stomatologa.
Czytaj także:
Jak zatruć zęba w domu
9 domowych sposobów na ból zęba. Jak sobie poradzić naturalnie?
Goździki na ból zębów - jak działają i jak stosować?
Amol na ból zęba - jak go używać? Czy jest bezpieczny w ciąży?
Ten tani środek jest polecany na ból zęba. Prawie każdy ma go w domu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!