Czerwone plamy na twarzy fot. Adobe Stock

Czerwone plamy na twarzy - przyczyny u dorosłych i dzieci

Czerwone plamy na twarzy to dolegliwość, która może być związana z alergią, przegrzaniem organizmu, podrażnieniem lub reakcją na stres. Zdarza się jednak, że jest również objawem chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, toczeń lub rzadki nowotwór skóry.
/ 12.04.2021 13:24
Czerwone plamy na twarzy fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Czerwone plamy na twarzy - przyczyny
 2. Czerwone plamy na twarzy u dzieci - przyczyny
 3. Czerwone plamy na twarzy - czego unikać?

Czerwone plamy na twarzy - przyczyny

Czerwone plamy na twarzy to dolegliwość występująca zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zmiany mogą mieć różną wielkość i różne zabarwienie - od lekko różowego aż do ognistej czerwieni. Często towarzyszy im przesuszenie, swędzenie lub trądzik. Istnieje wiele możliwych przyczyn czerwonych plam na twarzy.

Trądzik różowaty

Czerwone plamki na twarzy mogą być związane z trądzikiem różowatym. Jest to częsta, zapalna i przewlekła choroba. Pojawia się głównie u kobiet w wieku 30-50 lat. W pierwszej fazie choroby wystąpić może rumień, któremu towarzyszą grudki i krostki. Po jakimś czasie zmiany zaczynają swędzieć i szczypać. Plamy występują najczęściej na czole, policzkach, nosie i brodzie. Rzadziej pojawiają się na skórze owłosionej głowy czy dekolcie. 

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się głównie antybiotyki oraz kwas azelainowy i retinoidy. Chory powinien również unikać słońca i wysokich temperatur. Dużą uwagę należy poświęcić pielęgnacji twarzy, używać naturalnych kosmetyków do cery wrażliwej, które nie zawierają alkoholu.

czerwone plamy trądzik różowaty
fot. Kobieta z trądzikiem różowatym/Adobe Stock

Alergia

To bardzo częsta przyczyna czerwonych plam na twarzy. Uczulenie może być wywołane reakcją alergiczną na składniki zawarte w kosmetykach czy produkty spożywcze. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jedzenia m.in. truskawek, pomidorów czy orzechów. Zmiany mogą występować w postaci rumienia, pokrzywki lub swędzącej wysypki.

Uczulenie zwykle mija po kilku dniach od wykluczenia kosmetyku powodującego plamy lub po wyeliminowaniu pokarmu uczulającego z jadłospisu. 

Wstrząs anafilaktyczny

Groźną formą alergii, której mogą towarzyszyć czerwone plamy na twarzy, jest wstrząs anafilaktyczny. To jedna z najpoważniejszych przyczyn zmian na skórze. Inne objawy to duszność, pocenie się, świszczący oddech, spadek ciśnienia krwi, kaszel.

Gdy występuje podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe oraz podać zastrzyk z adrenaliną, jeśli się ją posiada.

Łojotokowe zapalenie skóry

To bardzo częsta, przewlekła choroba, która powoduje czerwone plamki na twarzy. Istotą choroby jest zaburzona odpowiedź immunologiczna związana z działaniem grzybów z rodzaju Malassezia

Aby wyleczyć zmiany, należy udać się do dermatologa, który zaplanuje terapię dostosowaną do pacjenta. Chorym podaje się przede wszystkim leki przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Łuszczyca

Zdarza się, że czerwonym plamom na twarzy towarzyszy również łuszczenie skóry i grudki. Wówczas prawdopodobne jest to, że chory ma do czynienia z łuszczycą. Poza twarzą, zmiany zaobserwować można również na kolanach, łokciach czy na granicy skóry owłosionej głowy. Wykwity mogą zmieniać kolor z jasnoróżowego na czerwony. Wpływ na przebieg choroby mają stres, stosowanie używek, hormony i czynniki genetyczne.

Łuszczyca leczona jest zewnętrznie i ogólnie. Stosuje się m.in.: preparaty na bazie kwasu salicylowego i mocznika, cygnoliny, dziegci, pochodne witaminy D, retinoidy i fototerapię. Terapia obejmuje również leki immunosupresyjne np. metotreksat i cyklosporynę A i inne.

Celiakia

Czerwone plamy na skórze mogą sygnalizować autoimmunologiczną chorobę charakteryzującą się genetyczną nietolerancją glutenu, czyli celiakię. W trakcie jej przebiegu mogą pojawić się małe pęcherzyki lub grudki na twarzy. 

Nieprzyjemne dolegliwości związane z celiakią zwykle ustępują samoistnie wraz z wyeliminowaniem z diety glutenu, znajdującego się m.in. w pieczywie, płatkach śniadaniowych, mąkach, makaronach i słodyczach.

Przesuszona skóra

Nieodpowiednio nawilżona skóra często objawia się czerwonymi plamami na twarzy. Zdarza się, że towarzyszą im chropowate i przesuszone miejsca oraz łuszczenie. Przesuszona skóra na twarzy pojawia się zwłaszcza jesienią i zimą.

Skuteczna walka z suchością skóry powinna rozpocząć się od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Należy spożywać codziennie minimum 2 litry wody. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć silnie nawilżające kosmetyki np. z kwasem hialuronowym lub mocznikiem. Konieczne jest również wykluczenie produktów do pielęgnacji lub makijażu zawierających alkohol.

Toczeń 

To zapalna choroba autoimmunologiczna, która polega na tym, że układ odpornościowy atakuje własne tkanki. W rezultacie mogą pojawić się intensywne czerwone zmiany na skórze twarzy i obrzęk skóry. Charakterystyczną zmianą na twarzy jest rumień o układzie motyla (czoło, nos, skóra wokół oczu), nasilający się po ekspozycji na światło słoneczne.

Niezbędna jest wizyta u lekarza. Leczenie polega na stosowaniu miejscowo glikokortykosteroidów, takrolimusu, a czasami ogólnie leków immunosupresyjnych. Bardzo ważna jest zmiana nawyków: unikanie słońca, rzucenie palenia, kontrola masy ciała, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz profilaktyka przeciw infekcjom.

Pajączki, cera naczynkowa

Czerwone plamy na skórze twarzy występują u osób z cerą naczynkową. Widoczne są tzw. pajączki na skórze. Leczenie obejmuje najczęściej laseroterapię.

Rzadki rak

Czerwone plamy na twarzy występują w przebiegu tzw. zespołu Sezary'ego, który jest rodzajem chłoniaka skórnego T-komórkowego (CTCL). Leczenie polega na terapii przeciwnowotworowej, m.in. fotochemioterapii.

Alkohol

Czerwone plamy na twarzy mogą pojawić się również nawet po niewielkiej ilości alkoholu. To znak, że należy zaprzestać stosowania tej używki, nawet okazyjne i zgłosić się do lekarza. Plamki na twarzy po alkoholu mogą być związane z poważnymi chorobami wątroby lub nadciśnieniem tętniczym

Jeżeli masz czerwone plany na twarzy, skonsultuj się z lekarzem. On wyjaśni, jaka jest ich przyczyna i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czerwone plamy na twarzy u dzieci - przyczyny

Czerwone plamy na twarzy bardzo często pojawiają się również u dzieci. Zdarza się, że są efektem przegrzania (po zabawie, gorącej kąpieli), zimna, stresu lub wysiłku fizycznego. W takim wypadku zwykle po kilkunastu minutach skóra odzyskuje naturalny kolor.

Inne przyczyny czerwonych plam na twarzy u dzieci:

 • atopowe zapalenie skóry,
 • alergia (np. na jedzenie, leki)
 • gorączka u dziecka,
 • rumień nagły, czyli tzw. trzydniówka. Czerwonym plamom na skórze zwykle towarzyszy gorączka, biegunka, wymioty, ból gardła, kaszel i powiększone węzły chłonne. Nazwa może być nieco myląca, ponieważ choroba trwać może u dziecka nawet 7 dni.
 • rumień zakaźny,
 • szkarlatyna.
 • różyczka.
 • odra.
 • potówki - czyli malutkie pęcherzyki pojawiające się w wyniku nadmiernego pocenia się. Zdarza się, że zmiana jest swędząca.
 • trądzik niemowlęcy - pojawia się zwykle w pierwszych miesiącach życia. Może trwać nawet kilka miesięcy. Nie wymaga leczenia i zwykle ustępuje samoistnie. Wyglądem przypomina trądzik występujący u nastolatków - malutkie krostki z białym lub żółtym punktem.

czerwone plamy atopowe zapalenie skóry
fot. Atopowe zapalenie skóry/Adobe Stock

Czerwone plamy na twarzy - czego unikać?

Nie wszystkie zmiany w postaci czerwonych plam na twarzy wymagają leczenia u specjalisty. Trzeba pamiętać, że najbardziej narażone na wystąpienie zmian na twarzy są osoby cechujące się wrażliwą cerą i jasną karnacją. Aby zminimalizować ryzyko rozwinięcia się dolegliwości, należy zrezygnować z:

 • kosmetyków zawierających alkohol,
 • silnych kwasów do złuszczania skóry,
 • gruboziarnistych peelingów,
 • korzystania z solarium,
 • częstej ekspozycji na słońce.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 05.02.2020.

Więcej artykułów:
Jak pozbyć się pajączków na nogach? Najskuteczniejsze sposoby na naczynka
Wysypka – zdjęcia, rodzaje i przyczyny (wysypka alergiczna, grudkowa, plamista)
Egzema u dorosłych i dzieci. Jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!