Czerwone plamy na twarzy fot. Adobe Stock

Czerwone plamy na twarzy - przyczyny u dorosłych i dzieci

Czerwone plamy na twarzy to dolegliwość, która może być związana z niegroźną alergią czy przegrzaniem organizmu. Zdarza się jednak, że jest również objawem poważnych chorób, jak wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.
/ 05.02.2020 13:24
Czerwone plamy na twarzy fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Czerwone plamy na twarzy - przyczyny
 2. Czerwone plamy na twarzy u dzieci - przyczyny


Czerwone plamy na twarzy to dolegliwość występująca u dorosłych, a także i u dzieci. Mogą mieć różną wielkość i różne zabarwienie - od lekko różowego aż do ognistej czerwieni. Często towarzyszy im przesuszenie, swędzenie lub trądzik. Przyczyn czerwonych plam na twarzy może być wiele.

Nie wszystkie z nich wymagają wizyty u dermatologa. Trzeba również pamiętać, że najbardziej narażone na wystąpienie plam na twarzy są osoby cechujące się wrażliwą cerą i bardzo jasną karnacją. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości, należy zrezygnować z:

 • kosmetyków zawierających alkohol,
 • silnych kwasów do złuszczania skóry,
 • gruboziarnistych peelingów,
 • korzystania z solarium,
 • częstej ekspozycji na słońce.

Czerwone plamy na twarzy - przyczyny

Trądzik różowaty

Czerwone plamy na twarzy mogą być związane z trądzikiem różowatym. Pojawia się on głównie u kobiet w wieku 30-50 lat. W pierwszej fazie choroby wystąpić może rumień, któremu towarzyszą grudki i krostki. Po jakimś czasie zmiany zaczynają swędzieć i szczypać.

W leczeniu trądziku stosuje się głównie antybiotyki oraz kwas azelinowy i retinoidy. Chory powinien również unikać słońca i wysokich temperatur. Dużą uwagę należy poświęcić również pielęgnacji twarzy. Należy używać naturalnych kosmetyków do cery wrażliwej, które nie zawierają alkoholu.

Łuszczyca

Zdarza się, że czerwonym plamom na twarzy towarzyszy również łuszczenie skóry. Wówczas niezwykle prawdopodobne jest to, że chory ma do czynienia z łuszczycą. Poza twarzą, zmiany zaobserwować można również na kolanach, łokciach czy skórze głowy. Pod wpływem stresu zmieniają kolor z jasnoróżowego na czerwony.

Łuszczyca leczona jest zewnętrznie, jak i doustnie. Stosuje się m.in.: maści - cygnolinę, dziegcię oraz pochodne witaminy D i naświetalnia. Doustnie pacjentowi podaje się leki immunosupresyjne - np. Metotreksat i Cyklosporynę A.

Celiakia

Celiakia, czyli autoimmunologiczna choroba charakteryzująca się nietolerancją glutenu. W trakcie jej przebiegu mogą pojawić się m.in. czerwone plamy na twarzy. Zwykle są to małe pęcherzyki lub grudki. Nieprzyjemne dolegliwości związane z celiakią zwykle ustępują samoistnie wraz z wyeliminowaniem z diety glutenu, znajdującego się m.in. w płatkach śniadaniowych, mąkach, makaronach i słodyczach.

Rumień

Czerwone plamy związane z rumieniem zwykle pojawiają się na twarzy w wyniku silnych emocji, wysiłku fizycznego, wstydu czy stresu. W takim przypadku zwykle po jakimś czasie skóra samoistnie odzyskuje swój naturalny koloryt. Tego typu schorzenie nie jest uważane za chorobę. Rumień może mieć jednak również zakaźną odmianę, której towarzyszy m.in. gorączka czy swędzenie. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Uczulenie

To chyba najczęstsza przyczyna czerwonych plam na skórze. Uczulenie może być wywołane reakcją alergiczną na składniki zawarte w używanych przez nas kosmetykach do makijażu lub pielęgnacji. Bardzo często towarzyszy mu swędzenie, przesuszenie lub bolące ropne wypryski. Uczulenie zwykle mija po kilku dniach od wykluczenia kosmetyku powodującego plamy. Aby uniknąć nieprzyjemnych zmian na skórze, należy wybierać przede wszystkim naturalne kosmetyki niezawierające alkoholu.

Zdarza się również, że czerwone plamy (często w formie tzw. pokrzywki)  pojawiają się po zjedzeniu produktu, na który jesteśmy  uczuleni. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jedzenia m.in. truskawek, pomidorów czy orzechów.

Przesuszona skora

Nieodpowiednio nawilżona skóra bardzo często objawia się czerwonymi plamami na twarzy. Zdarza się, że towarzyszą im chropowate i przesuszone miejsca oraz tzw. suche skórki, czyli nieestetycznie wystające lub łuszczące się fragmenty skóry, których w żaden sposób nie da się zakamuflować makijażem. Przesuszona skóra na twarzy pojawia się zwłaszcza jesienią i zimą.

Skuteczna walka z przesuszeniem powinna rozpocząć się od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Należy spożywać codziennie minimum 2 litry wody. Do codziennej pielęgnacji należy włączyć silnie nawilżające kosmetyki z kwasem hialuronowym lub mocznikiem. Konieczne jest również wykluczenie produktów do pielęgnacji lub makijażu zawierających alkohol.

Alkohol

Czerwone plamy na twarzy mogą pojawić się również w wyniku wypicia nawet niewielkiej ilości alkoholu. To znak, że należy zaprzestać picie alkoholu, nawet okazyjne i zgłosić się do lekarza. Plamy po alkoholu mogą być bowiem związane z poważnymi chorobami wątroby lub nadciśnieniem tętniczym.

Wstrząs anafilaktyczny

Inaczej anafilaksja. To jedna z najpoważniejszych przyczyn czerwonych plam na skórze. Chory, u którego występuje podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego, powinien zostać niezwłocznie przewieziony na pogotowie ratunkowe.

To stan bezpośredniego zagrożenia życia, którego przyczyną jest nadwrażliwość np. na spożyty pokarm czy użądlenie pszczoły lub osy. Poza czerwonymi plamami na twarzy, które są jednym z objawów choroby, występuje również: silne kołatanie serca, nudności i wymioty, zawroty głowy, uczucie braku powietrza, a nawet utrata przytomności.

Jeżeli masz czerwone plany na twarzy, skonsultuj się z lekarzem. On wyjaśni, jaka jest ich przyczyna i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Czerwone plamy na twarzy u dzieci - przyczyny

Czerwone plamy na twarzy bardzo często pojawiają się również u dzieci. Zdarza się, że są efektem przegrzania, stresu lub wysiłku fizycznego. W takim wypadku zwykle po kilkunastu minutach skóra odzyskuje naturalny kolor.

Inne przyczyny czerwonych plam na twarzy u dzieci:

 • Alergia.
 • Gorączka.
 • Skutek uboczny przyjmowanych leków.
 • Za gorąca kąpiel.

 • Reakcja na zimno.
 • Rumień nagły - czyli tzw. trzydniówka. Czerwonym plamom na skórze zwykle towarzyszy gorączka, biegunka, wymioty, ból gardła, kaszel i powiększone węzły chłonne. Nazwa może być nieco myląca ponieważ choroba trwać może u dziecka nawet 7 dni.
 • Szkarlatyna.
 • Różyczka.
 • Odra.
 • Potówki - czyli malutkie pęcherzyki pojawiające się w wyniku nadmiernego pocenia się. Zdarza się, że zmiana jest swędząca.
 • Trądzik niemowlęcy - pojawia się zwykle w pierwszych miesiącach życia. Może trwać nawet kilka miesięcy. Nie wymaga leczenia i zwykle ustępuje samoistnie. Wyglądem przypomina trądzik występujący u nastolatków - malutkie krostki z białym lub żółtym punktem.

Więcej na temat zmian skórnych:
Świerzb - objawy, leczenie, jak wygląda zakażenie
Łojotokowe zapalenie skory (ŁZS) - jak leczyć
Swędzenie skóry - przyczyny i leczenie
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!