maseczka a objawy alergii fot. Adobe Stock

Maseczka a objawy alergii. Czy łagodzi katar sienny?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że noszenie maseczek stało się naszą codziennością. Grupą, która na tym dodatkowo skorzystała, są alergicy. Osoby uczulone na pyłki roślin i grzyby mikroskopowe mogą odczuć korzyści w postaci złagodzenia objawów alergii dzięki noszeniu maseczek.
/ 06.04.2021 09:28
maseczka a objawy alergii fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czy maseczki zmniejszają objawy alergii?
  2. Jakie maseczki zmniejszają objawy alergii?

Czy maseczki zmniejszają objawy alergii?

Dostępne badania potwierdzają, że noszenie maseczki łagodzi objawy alergii, takie jak katar sienny, świąd nosa, wyciek z nosa, kichanie. W mniejszym stopniu metoda wpływa na objawy ze strony spojówek, jak ich pieczenie czy łzawienie.

Badanie opublikowane w piśmie The Journal of Allergy and Clinical Immunology z udziałem 1824 pielęgniarek wykazało, że u osób z alergią noszenie maseczki znacznie złagodziło objawy uczulenia związane z nieżytem nosa.

Jest to zasługą nie tylko tego, że maseczki nie przepuszczają cząsteczek alergenów, ale również z innego powodu. Zdaniem ekspertów wilgotne i cieplejsze środowisko pod materiałem zmniejsza reakcje nosa na alergeny. Dzięki temu chorzy mogą rzadziej doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości.

Jakie maseczki zmniejszają objawy alergii?

Do określenia stopnia skuteczności filtracyjnej maseczek używa się oznaczeń  FFP1, FFP2 i FFP3 (od najsłabszych do najbardziej chroniących):

  • maseczki klasy FFP1 chronią przed przenikaniem cząsteczek o wielkości powyżej 1 μm (tj. 1 000 nanometrów); do tej grupy należą jednorazowe maseczki chirurgiczne,
  • FFP2 (znane również jako maseczki N95) przed cząsteczkami 0,5–1μm, 
  • FFP3 przed cząsteczkami o wielkości do 0,5 μm. 

Cząsteczki pyłku roślin mają różną wielkość, lecz wiadomo, że są znacznie większe od wirusów i przeważnie większe od bakterii. Wymiary ziaren pyłków wahają się od 15 do 200 μm. Przykładowo ziarno pyłku brzozy brodawkowatej, które jest stosunkowo małe spośród pyłków roślin, ma średnicę ok. 21–24 μm. Podobnych rozmiarów są często uczulające zarodniki grzybów (2–50 μm), a także odchody roztoczy kurzu domowego (10–40 μm).

Dla porównania wirusy mają wielkość od 10 do 400 nm (0,01–0,4 μm). Średnica SARS-CoV-2 mierzona w nanometrach wynosi ok. 60–140 nm (0,06 μm do 0,14 μm), dlatego maseczki mają za zadanie przede wszystkim zatrzymywać wydzielane przez zakażone osoby aerozole z patogenem. Wielkość komórek bakterii to zazwyczaj między 1 a 10 μm, jednak znane są medycynie mniejsze bakterie, ale też gatunek tak duży, że widoczny gołym okiem (Thiomargarita namibiensis).

Można więc podsumować, że każdy rodzaj maseczki w pewnym stopniu chroni przed pyłkami roślin i zarodnikami grzybów. W pewnym stopniu, ponieważ należy brać poprawkę na niedokładne przyleganie brzegów materiału do twarzy, co otwiera drogę cząsteczkom alergenów.

Pomimo zwiększonej niedrożności drobnych cząstek, maseczki N95 nie zapewniły dodatkowej redukcji objawów alergicznego nieżytu nosa w porównaniu ze standardowymi maskami chirurgicznymi.
– napisali naukowcy na łamach The Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Noszenie maseczki przez osobę uczuloną na pyłki jest wskazane szczególnie podczas zwiększonej ekspozycji na alergeny, np. podczas prac w ogrodzie czy spaceru w czasie intensywniejszego pylenia. Niektórzy lekarze jeszcze przed pandemią zalecali pacjentom używanie maseczek w czasie nasilenia objawów alergii. 

Używanie masek w celu złagodzenia objawów alergii może wymagać nieco prób i błędów. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli mniej pyłku dostaje się do nosa i ust, prawdopodobieństwo ataku alergii jest mniejsze
 powiedziała dr Purvi Parikh, alergolog i immunolog z NYU Langone Health dziennikowi The New York Times.

Przeczytaj też: Alergia na pyłki - jak przetrwać okres pylenia (10 sposobów)

Źródła: 
A.A. Dror i inni, Reduction of allergic rhinitis symptoms with face mask usage during the COVID-19 pandemic, The Journal of Allergy and Clinical Immunology, doi: 10.1016/j.jaip.2020.08.035,
Can Wearing a Mask Reduce My Allergy Symptoms?, The New York Times, www.nytimes.com/2021/03/31/well/live/mask-allergy-symptoms.html.

Więcej na podobny temat:
Przeziębienie czy alergia – przyczyny, objawy, leczenie
Alergia pokarmowa może zaatakować cię w każdym wieku. Znamy przyczynę!
Uczulenie na truskawki: objawy alergii, leczenie. Które truskawki nie uczulają?
Uczulenie na słońce u dzieci - objawy i leczenie alergii na słońce

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!