Koronawirus bez gorączki fot. Adobe Stock

Czy można mieć koronawirusa (COVID-19) bez gorączki?

Zakażenie koronawirusem bez gorączki występuje u około połowy pacjentów z łagodną infekcją. Niektóre osoby są bardziej narażone na przebieg COVID-19 bez gorączki. Jednak jeśli gorączka już się pojawia, to przeważnie jako pierwszy objaw koronawirusa.
/ 07.10.2020 11:49
Koronawirus bez gorączki fot. Adobe Stock

Gorączka jest jednym z objawów koronawirusa (COVID-19). Może być też jedynym objawem infekcji. I odwrotnie - chory może mieć wszystkie objawy typowe dla koronawirusa (kaszel, utratę węchu, osłabienie), ale bez gorączki. Może też nie mieć żadnych objawów, a przy tym nadal zarażać.

Spis treści:

  1. Czy wszyscy zakażeni koronawirusem mają gorączkę?
  2. Kto może być zakażony koronawirusem bez gorączki?
  3. Jak często występuje koronawirus bez gorączki?
  4. Czy można zarażać koronawirusem, nie mając gorączki?
  5. Wczesne objawy koronawirusa (kiedy występuje gorączka?)
  6. Jak długo trwa gorączka w przypadku koronawirusa?

Czy wszyscy zakażeni koronawirusem mają gorączkę?

Odpowiedź jest prosta. Nie. Gorączka (temperatura > 38°C) jest częstym objawem COVID-19, jednak ludzie mogą być zarażeni koronawirusem i nie mieć gorączki. Zdarza się też, że początkowo pacjenci mają niską gorączkę lub stan podgorączkowy, a później temperatura rośnie, albo mają wahania temperatury. Gorączka może się też pojawić i zniknąć po kilku godzinach. Możliwe jest również, że osoba z koronawirusem nie będzie miała żadnych objawów i będzie przenosić wirusa na innych.

Kto może być zakażony koronawirusem bez gorączki?

Każdy może zarazić się koronawirusem i nie mieć gorączki. Jednak lekarze szczególnie zwracają uwagę na osoby przyjmujące leki immunosupresyjne

Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii wydali komunikat, w którym podkreślili, że pacjenci z zapalnymi chorobami stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej, będący w trakcie leczenia immunosupresyjnego, w tym w trakcie leczenia biologicznego oraz inhibitorami kinaz janusowych, mają potencjalnie zwiększone ryzyko zakażeń. Jednocześnie ze względu na leczenie immunosupresyjne niektóre objawy infekcji, zwłaszcza gorączka, mogą u tych osób nie wystąpić. Alarmującymi symptomami w tej grupie pacjentów będą kaszel i duszność

Jak często występuje koronawirus bez gorączki?

Niektóre osoby z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2 nie mają podwyższonej temperatury. W zależności od źródeł szacunki się różnią. Badanie opublikowane w JAMA przeprowadzone z udziałem osób przechodzących zakażenie łagodnie (pacjenci skierowani do leczenia domowego) wykazało, że 55% osób z koronawirusem ma gorączkę, zatem pozostałe 45% jej nie ma.

Częściej występował suchy kaszel (ok. 60% przypadków), utrata zapachu lub węchu (ok. 64%) i ogólne zmęczenie (ok. 68%). Zakażenie koronawirusem bez gorączki jest zatem możliwe i dotyczy około połowy pacjentów. Te dane mogą być wyższe w przypadku pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19.

Czy można zarażać koronawirusem, nie mając gorączki?

Jest możliwa transmisja zakażenia na inne osoby również, gdy gorączka nie występuje, a nawet wtedy, gdy nie ma żadnych objawów. Należy pamiętać, że koronawirus przenosi się nie tylko podczas kasłania czy kichania, ale też przebywania blisko siebie, w czasie bliskiej rozmowy, oddychania lub dotykania tych samych przedmiotów.

Wczesne objawy koronawirusa (kiedy występuje gorączka?)

Jeśli gorączka występuje przy zakażeniu koronawirusem, to ma ona duże znaczenie. Według ekspertów pomiar temperatury jest dobrym narzędziem do oddzielania zakażonych od zdrowych.

Naukowcy pod kierunkiem dr. Josepha Larsena z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) opracowali model prawdopodobnych początkowych objawów koronawirusa.

Nasz model przewiduje, że grypa zaczyna się od kaszlu, podczas gdy COVID-19, podobnie jak inne choroby związane z koronawirusami, rozpoczynają się od gorączki. Jednak COVID-19 różni się od SARS i MERS kolejnością objawów żołądkowo-jelitowych. Nasze wyniki potwierdzają pogląd, że gorączka powinna być wykorzystywana do badań przesiewowych
– pisze na łamach „Frontiers in Public Health” zespół ekspertów kierowany przez dr. Josepha Larsena.

Powyższe wnioski sugerują, że choć gorączka występująca jako pierwszy objaw powinna wskazywać, że możemy mieć do czynienia z koronawirusem, to jednak należy pamiętać, że wiele osób choruje bez podwyższonej temperatury.

Na postawie analizy danych w naszym modelu u osób zarażonych COVID-19 objawy wystąpią najprawdopodobniej w takiej kolejności: gorączka, kaszel, nudności/wymioty, a następnie biegunka. Najmniej prawdopodobna ścieżka zaczyna się od biegunki i nudności/wymiotów, po których następuje kaszel, a na końcu gorączka
– tłumaczą naukowcy.

Jak długo trwa gorączka w przypadku koronawirusa?

Długość trwania gorączki w przebiegu COVID-19 zależy od stopnia ciężkości infekcji. Podczas leczenia na oddziale zakaźnym gorączka trwa średnio 7 dni od przyjęcia do szpitala, dopiero po tym czasie obserwuje się poprawę. Często jest pierwszym objawem choroby, ale niekiedy rozwija się po kilku dniach. Może też nawracać.

Zdrowienie w przypadku zakażenia koronawirusem trwa od kilku dni do 2 tygodni, a w cięższych przypadkach nawet do 3-6 tygodni. Jeżeli mieliśmy koronawirusa, najlepiej odczekać trzy doby od ustąpienia gorączki, zanim zaczniemy spotykać się z innymi ludźmi.

Źródła: G. Spinato i inni, Alterations in Smell or Taste in Mildly Symptomatic Outpatients With SARS-CoV-2 Infection, JAMA [online], https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2765183, [dostęp:] 07.10.2020,
Joseph R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health [online], https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2020.00473/full, [dostęp:] 07.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!