Co warto wiedzieć o owulacji?

Czy owulacja może być podwójna?

Zmiany dotyczące jajeczkowania mogą spowodować nie tylko jego zanik, ale także wystąpienie podwójnej owulacji. Kiedy do niej dochodzi? Co dzieje się w organizmie podczas owulacji? Czy kobieta może odczuwać jajeczkowanie? Sprawdź w poniższym artykule.
/ 16.08.2017 14:17
Co warto wiedzieć o owulacji?

Jak dochodzi do owulacji?

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Dochodzi do niej w wyniku działania hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) wpływa na dojrzewanie komórki jajowej, a produkowane przez organizm estrogeny  oddziałują na ilość wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego). Gdy pęcherzyk jest  dojrzały (a wraz z nim komórka jajowa), następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika.

Czy liczba komórek jajowych jest z góry określona?

Liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Ponieważ część z nich ulega zwyrodnieniu, z mniej więcej 700 tysięcy w życiu płodowym, w jajniku  kobiety dojrzałej występuje tylko około 40 tysięcy komórek jajowych. Są one uwalniane w każdym cyklu od momentu uzyskania dojrzałości płciowej do menopauzy.

Czy może wystąpić podwójna owulacja?

Podwójna owulacja może wystąpić, kiedy dwa pęcherzyki dojrzewają w tym samym czasie w dwóch jajnikach. Zdarza się, że pęcherzyki znajdują się nawet w jednym jajniku. Ich dojrzewanie nie musi wtedy występować synchronicznie – mogą osiągnąć dojrzałość w różnych momentach.

Dlaczego po owulacji następuje wzrost temperatury?

„Za skok temperatury odpowiedzialny jest progesteron wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski. „Pęknięty pęcherzyk tworzy gruczoł zwany ciałkiem żółtym, który wydziela progesteron. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeżeli zatem wykształciło się ciałko żółte, to możemy zaobserwować skok temperatury”.

Polecamy: Objawy owulacji - jak ją rozpoznać?

Kiedy można zajść w ciążę?

Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona przez około 18 godzin. Jednakże po stosunku seksualnym plemniki są ruchliwe i zdolne do zapłodnienia komórki jajowej przez nawet 120 godzin (5 dni). Zatem w każdym cyklu kobiety jest około 6-8 dni płodnych, czyli takich, w trakcie których stosunek seksualny może skutkować zapłodnieniem. Przez pozostałe dwadzieścia dni cyklu można kochać się bez obawy zajścia w niepożądaną ciążę. U kobiet regularnie miesiączkujących wskazywanie dni płodnych i niepłodnych nie stanowi żadnego problemu.

Czy kobieta może czuć owulację?

Część kobiet cierpi z powodu bólów okołoowulacyjnych -  nagły ostry ból wywołany jest znacznym rozciągnięciem ściany jajnika. Bywa także, że występuje niewielkie plamienie okołoowulacyjne.

Co się dzieje w przypadku, gdy nie wystąpi owulacja?

„Istnieje takie zjawisko jak luteinizacja niepękniętego pęcherzyka, z którym spotykamy się w przypadku nie wystąpienia owulacji.” mówi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski. „Są różne przyczyny tego zjawiska, a sposób jego leczenia jest zależny od postawionej diagnozy”. W  przypadku braku owulacji, miesiączka może wystąpić w planowanym terminie lub z przesunięciem. Cykle bezowulacyjne zdarzają się także u zdrowych kobiet. Jeśli występują raz czy dwa razy w roku, nie należy się martwić. Częstsze cykle bezowulacyjne wymagają wizyty u lekarza specjalisty i podjęcia leczenia.

Jakie mogą być przyczyny braku owulacji?

Niektóre z przyczyn braku owulacji to zespół policystycznych jajników, choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość, znaczna niedowaga, nadmiar prolaktyny czy inne zaburzenia hormonalne. Znaczący jest także styl życia i stres. Z cyklami bezowulacyjnymi spotykają się często kobiety po porodzie, po ukończeniu 35 roku życia oraz  po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej opartej o długodziałające gestageny.

Przeczytaj też: Testy owulacyjne jako metoda antykoncepcji

Źródło: Informacja prasowa / ab

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!