Drętwienie prawej ręki – przyczyny i metody leczenia

drętwienie prawej ręki fot. Adobe Stock
Drętwienie prawej ręki nie jest rzadką dolegliwością. Występuje sporadycznie lub przewlekle. Towarzyszą mu czasami inne objawy, jak ból o różnym nasileniu, odczucie mrowienia, pieczenia, ciepła, zimna lub wrażenie wbijania w skórę małych igieł. Drętwienie ręki prawej niekiedy występuje z trudnością w jej poruszaniu. Może ograniczać się do palców, całej dłoni lub większego fragmentu kończyny.
/ 01.10.2020 09:44
drętwienie prawej ręki fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Drętwienie prawej ręki – przyczyny
  2. Drętwienie prawej ręki – objawy towarzyszące
  3. Kto jest narażony na drętwienie prawej ręki?
  4. Leczenie drętwienia ręki prawej

Drętwienie prawej ręki – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn drętwienia prawej ręki. Nieprzyjemne uczucie mrowienia, cierpnięcia, ucisku, a nawet bólu ręki wynika ze schorzeń neurologicznych, krążeniowych lub zwyrodnieniowych. Tego typu objawy czuciowe są określane również jako parestezje.

Przyczyna drętwienia prawej ręki tkwi czasami w zupełnie niegroźnym ucisku w wyniku przebywania dłużej w niewygodnej pozycji, np. podczas spania. Wówczas dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych, w rezultacie drętwienia ręki prawej. Jeśli dolegliwości są przewlekłe lub pojawiają się inne niepokojące objawy, to wskazuje raczej na poważniejszą przyczynę.

Problemy z kręgosłupem

Bardzo często utrzymujące się drętwienie prawej ręki albo palców (niekiedy połączone z osłabieniem kończyny) jest skutkiem schorzenia kręgosłupa, najczęściej w odcinku szyjnym. Ręka drętwieje, gdy doszło do przesunięcia się krążka międzykręgowego, czyli do tzw. dyskopatii.

Krążek, który zmienił pozycję, uciska naczynia i nerwy, w wyniku czego dochodzi do drętwienia ręki prawej. W przypadku wystąpienia tego schorzenia pacjenci skarżą się również na: ból szyi, barku, trudność w poruszaniu ręką, a także inne odczucia związane z podrażnieniem nerwu: ucisk, mrowienie czy pieczenie ręki. Dyskopatia powodująca drętwienie prawej ręki jest przeważnie zwiastunem rozwijających się zmian zwyrodnieniowych, rzadziej występuje jako efekt pojedynczego urazu.

Inną przyczyną drętwienia prawej ręki jest zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Jednym z typowych objawów są wówczas dolegliwości w obrębie dłoni czy palców – mrowienie, cierpnięcie, osłabienie. Towarzyszą temu m.in. sztywność, ból karku, ból barku.

Osoby, które odczuwają drętwienie prawej ręki wraz z dolegliwościami w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, powinni udać się do neurologa i wykonać badania obrazowe (RTG kręgosłupa, ewentualnie tomografię komputerową). Zwyrodnienie struktur kręgosłupa wynika z naturalnych procesów związanych ze starzeniem się (osteoporozy, obniżenia wytrzymałości chrząstki stawowej, zużywania się tkanek i ich degradacji), ale też nieprawidłowych nawyków dotyczących postawy (np. długotrwała pozycja siedząca przed komputerem). 

Zespół cieśni nadgarstka

Zespołem cieśni nadgarstka określa się grupę objawów wynikających z ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy podstawy dłoni. Często powoduje drętwienie prawej ręki. Problem dotyczy osób używających przez długi czas myszki komputerowej, wykonujących pracę przy komputerze, z chorobą zwyrodnieniową stawów i kobiet w ciąży. Zespół cieśni nadgarstka powoduje drętwienie prawej ręki i inne dolegliwości w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i serdecznego. Oprócz tego pojawiają się nieprzyjemne objawy:

  • zaburzenia czucia powodujące wrażenie dotykania przedmiotów przez cienki materiał,
  • zmniejszenie potliwości palców,
  • ból nadgarstka, który może promieniować do innych części ręki.

Przyczyny mięśniowe i przeciążenia

Drętwienie prawej ręki, dyskomfort czy odczucie napięcia w kończynie, pojawiają się podczas zwiększonego napięcia mięśni (tzw. mialgii) szyi i barku, a także wystąpienia stanu zapalnego w przyczepach mięśni. Dolegliwościom może towarzyszyć ból o różnym nasileniu.  

Przeciążenia mięśni i innych struktur w kończynie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia drętwienia prawej ręki. Powodem nieprzyjemnego mrowienia może być tzw. łokieć tenisisty lub łokieć golfisty.

Łokieć tenisisty to stan zwyrodnieniowy, uszkodzenie lub przeciążenie przyczepów prostowników palców i nadgarstka przy nadkłykciu bocznym. Wbrew pozornej nazwie, nie jest to schorzenie wyłącznie sportowców, dotyczy też pracowników biurowych (piszących na klawiaturze), wbijających gwoździe lub wykonujących robótki ręczne przez długi czas.

Z kolei łokieć golfisty, który też może powodować drętwienie prawej ręki, jest stanem zwyrodnieniowym lub uszkodzeniem przyczepu ścięgna przy nadkłykciu przyśrodkowym poniżej łokcia. W obu przypadkach zalecany jest kontakt z lekarzem, który przepisze leki przeciwzapalne i skieruje do fizjoterapeuty.

Drętwienie prawej ręki występuje również u osób z zespołem kanału nerwu łokciowego (inaczej: zespół rowka nerwu łokciowego) – choroby wynikającej z uszkodzenia nerwu łokciowego w wyniku ucisku. Schorzenie rozwija się wskutek urazu, wad anatomicznych lub nieprawidłowego ułożenia ręki w długim czasie (np. częste zginanie i prostowanie prawej ręki lub długotrwale zgięta ręka w łokciu). Nerw łokciowy przekazuje sygnały czuciowe z palców małego i serdecznego oraz z bocznej części dłoni. W przypadku zespołu kanału nerwu łokciowego pacjenci skarżą się na drętwienie prawej ręki w obrębie małego i serdecznego palca oraz brzegu dłoni. 

Problemy z krążeniem

Drętwienie prawej ręki może wynikać z zaburzeń krążenia i zwężenia światła naczyń krwionośnych. Wśród czynników ryzyka wymienia się: palenie papierosów, wiek powyżej 50 lat, zastój chłonki (np. po wycięciu węzłów pachowych lub wskutek powiększenia węzłów chłonnych), zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność serca oraz intensywna praca rękami. Drętwienie ręki prawej w tych przypadkach występuje często wraz z bólem, bladością palców lub ich zasinieniem, zziębnięciem prawej ręki. 

Choroby neurologiczne

Rzadszymi przyczynami drętwienia prawej ręki są poważne choroby neurologiczne. Prawa ręka drętwieje, gdy doszło do udaru mózgu (czytaj więcej: udar niedokrwienny mózgu). Oprócz tego występują objawy takie jak np.

  • niedowład połowy ciała,
  • opadanie kącika ust,
  • ból głowy,
  • nudności i wymioty,
  • nagłe pogorszenie widzenia,
  • trudność w wypowiadaniu się,
  • rozkojarzenie, zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia zdolności pisania czy liczenia,
  • trudności w oddychaniu, przełykaniu.

W przypadku odnotowania symptomów, które wskazują na udar mózgu, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia. 

Drętwienie prawej ręki pojawia się w niektórych przypadkach guza mózgu. To bardzo poważna przyczyna, której nie należy bagatelizować. Dolegliwości wynikają ze wzrostu ciśnienia środczaszkowego, w wyniku czego pojawiają się nawracające objawy, w tym możliwe drętwienie prawej ręki, jej mrowienie czy osłabienie siły mięśniowej. Symptomy zależą od lokalizacji guza. Innym sygnałem są również nietypowe, nowe bóle głowy.

Inne przyczyny drętwienia prawej ręki

Drętwienie prawej ręki czasami nie ma przyczyny w postaci choroby, a rozwija się na podłożu psychologicznym. Powodem drętwienia palców prawej ręki czy dłoni bywają zaburzenia lękowe, nerwica lub depresja. Jeżeli badania diagnostyczne wykluczą organiczną przyczynę cierpnięcia ręki prawej, a problem jest uciążliwy, warto skonsultować się z psychologiem. W niektórych przypadkach samo zaakceptowanie tego objawu i skoncentrowanie się na innych rzeczach niż odczucia w obrębie ręki, przynoszą korzystny efekt.

Drętwienie ręki jest skutkiem ubocznym działania niektórych leków, takich jak leki przeciwnowotworowe -  mogą powodować mrowienie prawej dłoni. Drętwienie ręki jest zazwyczaj przejściowe i ustępuje po zakończeniu chemioterapii.

Za drętwienie ręki prawej mogą być odpowiedzialne również niedobory żywieniowe, jak niedobór witaminy B1, B12 oraz kwasu foliowego.

Drętwienie prawej ręki – objawy towarzyszące

Drętwienie prawej ręki występuje w zależności od przyczyny z innymi objawami, wśród których wymienia się głównie:

  • ból prawej ręki,
  • inne parestezje: mrowienie, uczucie ciepła, zimna, ucisk, dyskomfort prawej ręki,
  • osłabienie siły mięśniowej prawej ręki (nawet do tego stopnia, że pacjent upuszcza przedmioty lub ma problem z chwytaniem),
  • ból barku,
  • ból szyi,
  • ból głowy,
  • sztywność ręki, trudność w wykonywaniu ruchów prawą kończyną.

Drętwieniu ręki prawej nie muszą towarzyszyć inne objawy. Pełen obraz dolegliwości zależy od przyczyny. 

Kto jest narażony na drętwienie prawej ręki?

Na zaburzenia czucia w postaci drętwienia prawej ręki narażone są szczególnie osoby :

  • wykonujące stałe długotrwałe powtarzalne ruchy prawą ręką, które mogą skutkować podrażnieniem lub uciskiem nerwów i przeciążeniem mięśni (np. muzycy grający na instrumencie, tenisiści, pracownicy biurowi)
  • nadużywające alkoholu,
  • z niedoborami pokarmowymi: niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego,
  • ze schorzeniami prowadzącymi do uszkodzenia nerwów (np. cukrzycę typu 1 i cukrzycą typu 2),
  • cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub neurologiczne.

Leczenie drętwienia ręki prawej

Leczenie drętwienia prawej ręki zależy od przyczyny. Jeśli dolegliwości się powtarzają, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania, w tym obrazowe badanie kręgosłupa. Najczęściej w takich przypadkach konieczna jest rehabilitacja, w tym fizykoterapia. W łagodniejszych przypadkach związanych z przeciążeniem mięśni, zalecany jest odpoczynek, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także oszczędzanie prawej ręki. 

Jeśli występują wraz z drętwieniem ręki prawej alarmujące objawy (ból głowy, niedowład, wymioty, problemy ze wzrokiem) konieczna jest pilna pomoc medyczna. Dlatego w takich przypadkach trzeba wezwać karetkę pogotowia, gdyż stan chorego może się znacznie pogorszyć nawet w ciągu kilku minut. 

Źródła:
Numbness and Tingling, Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Ręki, www.assh.org,
A.Windak (red.), W. Lukas (red.), Medycyna w praktyce, Medicine Today Poland, Warszawa 2010.

Więcej na temat drętwienia kończyn:
Przyczyny drętwienia rąk - neurologiczne, naczyniowe, psychogenne
Drętwienie rąk – przyczyny i leczenie
Drętwienie dłoni – czy to może być powikłanie po złamaniu?
Parestezje - przyczyny organiczne i psychogenne. Leczenie zaburzeń czucia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA