Glukozamina: brać czy nie?

Znów bolą Cię stawy. Zaczynasz łykać glukozaminę. Czy to na pewno skuteczne lekarstwo i czy złagodzi ból?
/ 21.02.2007 11:44
Problemy ze stawami bardzo często zaczynają się od uszkodzenia chrząstki. Jest to elastyczna tkanka, która pokrywa zakończenia kości tworzących staw. Chroni je w ten sposób przed zderzaniem się, tarciem jedna o drugą. Ale zadanie to chrząstka może spełniać tylko wtedy, gdy jest sprężysta i mocna. Zapewnia to między innymi właśnie glukozamina.

Naturalna odżywka
Glukozaminę wytwarza sam organizm. Wchodzi ona w skład chrząstki oraz mazi stawowej, której zadaniem jest m.in. odżywianie chrząstki. Jeśli substancji tej brakuje, maź stawowa jest bardziej wodnista. Prowadzi to do „niedożywienia” chrząstki. A wówczas traci ona swą sprężystość i staje się coraz cieńsza. W rezultacie kości stawów zaczynają ocierać się o siebie, co powoduje ból i sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych.

Komu brakuje glukozaminy
Ilość tej substancji w organizmie maleje wraz z wiekiem. Dlatego m.in. na kłopoty ze stawami tak często skarżą się ludzie starsi. Jednak glukozaminy może brakować także osobom młodym. Zwłaszcza, jeśli mają nadwagę, intensywnie ćwiczą (np. sportowcy wyczynowi), ciężko pracują fizycznie. Ich stawy są bowiem nadmiernie obciążane, a wtedy ilość glukozaminy wytwarzanej w organizmie bywa niewystarczająca. Braki tej substancji zdarzają się także w przypadku źle wyleczonych uszkodzeń stawów (np. zerwania więzadeł, torebki stawowej).

Wspomaganie z zewnątrz
Niedobór naturalnej glukozaminy można wyrównać, stosując zawierające tę substancję preparaty. W aptekach, a także w sklepach zielarskich pojawia się ich coraz więcej. Sprzedawane są pod różnymi nazwami (np. Artreum, Zdrowit glukozamina, Reumatrix, Bio-Glukozamina, Artresan stawy). Niektóre z nich poza glukozaminą mają w składzie jeszcze inne, cenne dla stawów substancje, np. chondroitynę, mangan, bioswelin, potas (ArtroStop, ArtroStop RAPID, Naturell Glukozamina, Glukozamina Pharma Nord).
Preparaty z glukozaminą można zażywać profilaktycznie. Dotyczy to przede wszystkim osób intensywnie ćwiczących. Pomogą także w leczeniu urazów stawów, przyspieszając naprawę chrząstki. Badania naukowe dowodzą, że substancja ta przyjmowana doustnie chroni przed zmianami zwyrodnieniowymi stawów, hamując proces degeneracji chrząstki.

Mniej bólu
Preparaty z glukozaminą nie działają przeciwbólowo ani przeciwzapalnie. Pobudzają chrząstkę do odbudowy i poprawiają ruchomość stawu. To zaś zmniejsza dolegliwości bólowe. Nie jest to jednak działanie natychmiastowe. W przypadku chorych stawów środki te trzeba brać codziennie i przez długi czas (miesiącami, a nawet latami). Dzięki temu jednak można ograniczyć ilość leków przeciwbólowych, które nie są przecież obojętne dla zdrowia.

Tekst: Emilia Borkowska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!