Glukozamina: brać czy nie?

Znów bolą Cię stawy. Zaczynasz łykać glukozaminę. Czy to na pewno skuteczne lekarstwo i czy złagodzi ból?
/ 21.02.2007 11:44
Problemy ze stawami bardzo często zaczynają się od uszkodzenia chrząstki. Jest to elastyczna tkanka, która pokrywa zakończenia kości tworzących staw. Chroni je w ten sposób przed zderzaniem się, tarciem jedna o drugą. Ale zadanie to chrząstka może spełniać tylko wtedy, gdy jest sprężysta i mocna. Zapewnia to między innymi właśnie glukozamina.

Naturalna odżywka
Glukozaminę wytwarza sam organizm. Wchodzi ona w skład chrząstki oraz mazi stawowej, której zadaniem jest m.in. odżywianie chrząstki. Jeśli substancji tej brakuje, maź stawowa jest bardziej wodnista. Prowadzi to do „niedożywienia” chrząstki. A wówczas traci ona swą sprężystość i staje się coraz cieńsza. W rezultacie kości stawów zaczynają ocierać się o siebie, co powoduje ból i sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych.

Komu brakuje glukozaminy
Ilość tej substancji w organizmie maleje wraz z wiekiem. Dlatego m.in. na kłopoty ze stawami tak często skarżą się ludzie starsi. Jednak glukozaminy może brakować także osobom młodym. Zwłaszcza, jeśli mają nadwagę, intensywnie ćwiczą (np. sportowcy wyczynowi), ciężko pracują fizycznie. Ich stawy są bowiem nadmiernie obciążane, a wtedy ilość glukozaminy wytwarzanej w organizmie bywa niewystarczająca. Braki tej substancji zdarzają się także w przypadku źle wyleczonych uszkodzeń stawów (np. zerwania więzadeł, torebki stawowej).

Wspomaganie z zewnątrz
Niedobór naturalnej glukozaminy można wyrównać, stosując zawierające tę substancję preparaty. W aptekach, a także w sklepach zielarskich pojawia się ich coraz więcej. Sprzedawane są pod różnymi nazwami (np. Artreum, Zdrowit glukozamina, Reumatrix, Bio-Glukozamina, Artresan stawy). Niektóre z nich poza glukozaminą mają w składzie jeszcze inne, cenne dla stawów substancje, np. chondroitynę, mangan, bioswelin, potas (ArtroStop, ArtroStop RAPID, Naturell Glukozamina, Glukozamina Pharma Nord).
Preparaty z glukozaminą można zażywać profilaktycznie. Dotyczy to przede wszystkim osób intensywnie ćwiczących. Pomogą także w leczeniu urazów stawów, przyspieszając naprawę chrząstki. Badania naukowe dowodzą, że substancja ta przyjmowana doustnie chroni przed zmianami zwyrodnieniowymi stawów, hamując proces degeneracji chrząstki.

Mniej bólu
Preparaty z glukozaminą nie działają przeciwbólowo ani przeciwzapalnie. Pobudzają chrząstkę do odbudowy i poprawiają ruchomość stawu. To zaś zmniejsza dolegliwości bólowe. Nie jest to jednak działanie natychmiastowe. W przypadku chorych stawów środki te trzeba brać codziennie i przez długi czas (miesiącami, a nawet latami). Dzięki temu jednak można ograniczyć ilość leków przeciwbólowych, które nie są przecież obojętne dla zdrowia.

Tekst: Emilia Borkowska

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/12.03.2016 09:50
Miałem ten sam problem jak "gruba baba" długo szukałem odpowiedniego preparatu, tabletek nie chciałem, bo przeważnie 1 tabletka zawiera ok 500mg soli siarczanu glukozaminy, a znalazłem czysty siarczan glukozaminy w proszku na e-natura.pl. Po 2 tygodniach stosowania bóle ustały i znowu jestem aktywnym człowiekiem.
/13.12.2014 15:46
myślałam że przestanę chodzić , tak bolały mnie kolana , przed każdym wyjściem musiałam w domu najpierw "rozchodzić nogi" :D a dopiero później wyjść. Odkąd zaczęłam brać preparat z glukozaminą nie mam żadnych problemów, chodzę jak strzała, wstaję i nic mnie nie boli. Wstaję i wychodzę to wszystko. Gadajcie że nie pomaga, mnie pomaga i brać będę dalej. Jestem po przeszczepie nerki , lekarz powiedział mi że mogę zażywać to bez problemu. dziękuję za uwagę. Pa.
/10.10.2012 12:08
Na necie można znaleść przedruk z gazety: Glukozamina i chondroityna nieskuteczne? Jeśli przyjmujesz preparaty z glukozaminą lub chondroityną z powodu bólów stawów, możesz odstawić leki. Artykuł zawarty w czołowym piśmie medycznym British Medical Journal udowadnia, że te dwie substancje nie działają lepiej niż placebo. Suplementy diety z glukozaminą i chondroityną należą do najczęściej przyjmowanych preparatów, a lekarze pierwszego kontaktu oraz reumatolodzy coraz częściej przepisywali te preparaty w leczeniu pacjentów z problemami stawowymi. Zgodnie ze swoim zastosowaniem powinny one hamować proces zapalny w obrębie stawów. Do tej pory dane płynące z różnych badań nad ich skutecznością były jednak sprzeczne. Z tego powodu potrzebne było zebranie wszystkich informacji w całość, by ostatecznie rozprawić się z tą kwestią. Zadania tego podjął się profesor Peter Jüni wraz z zespołem z Uniwersytety w Bernie. Jego metaanaliza obejmuje 10 wcześniejszych prac badawczych i 3803 pacjentów cierpiących z powodu stanu zapalnego stawów biodrowego lub kolanowego. W tej grupie poddano ocenie zmianę odczuwania bólu po zastosowaniu preparatów z glukozaminą i/lub chondroityną w porównaniu z placebo. Wyniki wskazują jednoznacznie, że pacjenci leczeni suplementami diety z glukozaminą lub chondroityną nie stwierdzali w większości ulgi w swoich dolegliwościach, a osiągany efekt nie różnił się od tego uzyskiwanego przy podawaniu placebo. Stan zapalny stawów jest chorobą przewlekłą leczoną głównie lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Przy dłuższym stosowaniu mogą one powodować wiele działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego i serca. Chondroityna z glukozaminą były nadzieją na prostą i pozbawioną efektów ubocznych terapię. Niestety nie sprawdziły się w tej roli. Profesor Jüni podkreśla jednak, że nie widzi nic złego w kontynuowaniu przez pacjentów kuracji tymi preparatami. Pod warunkiem jednak, że odczuwają oni poprawę i sami pokrywają koszty leczenia. Jednak świat medyczny nie powinien więcej polegać na tych substancjach w leczeniu stanów zapalnych stawów. Źródło: Focus/kp/pk Artykuł z dnia: 2010-12-31
POKAŻ KOMENTARZE (2)