Ból hemoroidów
Ból jest jednym z głównych objawów związanych z hemoroidami. Do jego zwalczenia zazwyczaj wystarczą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty lub stosowanie okładów z lodu na okolicę odbytu.
Świąd i pieczenie
Te dolegliwości bywają bardzo uciążliwe, jednak i tutaj z reguły do ich opanowania wystarczają domowe sposoby na hemoroidy w postaci nasiadówek czy okładów.
Objawy te można także skutecznie zlikwidować stosując różne maści na hemoroidy, kremy, żele czy czopki. Należy jednak pamiętać, że są to tylko środki doraźne i stosowanie ich dłużej niż tydzień bez porozumienia z lekarzem może być ryzykowne. Leki te stosowane przez dłuższy czas mogą powodować podrażnienia skóry wokół odbytu, która jest dość delikatna i wrażliwa.
Szczególnie uważać trzeba na kremy zawierające hydrokortyzon lub inne sterydy. Stosowane przez dłuższy czas powodują ścieńczenie skóry. Tak więc jeżeli po kilku dniach stosowania powyższych specyfików nie ma poprawy i dolegliwości utrzymują się, warto udać się do lekarza.
Jak zdiagnozować hemoroidy? Badania żylaków odbytu
Krwawienie przy hemoroidach
Krwawienie z odbytu to dla wielu osób najbardziej niepokojący objaw choroby. Żylaki odbytu są często przyczyną niewielkiego krwawienia, widocznego w postaci smug na stolcu lub na papierze toaletowym. Jednak czasem krwawienie to może być bardziej nasilone.
Zdarza się również, że długo trwające, nawet niewielkie podkrwawianie, prowadzi w końcu do powstania niedokrwistości. Objawów anemii, takich jak osłabienie, męczliwość, bladość, przyspieszone tętno, łamliwość włosów i paznokci nie należy lekceważyć i jak najszybciej trzeba udać się do lekarza.
Po stwierdzeniu stopnia niedokrwistości i wykluczeniu innych jej przyczyn zaleci on odpowiednie leczenie. Krwawienie z odbytu bywa także symptomem innej groźnej choroby – raka jelita grubego.
Podsumowując – niewielkie krwawienie pojawiające się od czasu do czasu nie powinno nas niepokoić. Natomiast jeśli występuje często, jego nasilenie jest spore, a w rodzinie występowały przypadki nowotworów koniecznie należy zgłosić się do specjalisty.
Jak odczytywać wynik badania krwi?
Wypadanie hemoroidów
W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej guzki krwawnicze wypadają podczas wysiłku czy wypróżniania i nie cofają się samoistnie, a wymagają ręcznego odprowadzenia. Czasem trwale pozostają poza odbytem. Jeżeli zauważymy takie objawy, nie należy zwlekać z wizytą u proktologa.
W tym stadium choroby leczenie zachowawcze jest nieskuteczne i zachodzi konieczność postępowania zabiegowego. Istnieje wiele metod leczenia hemoroidów (operacyjnych lub tzw. mało inwazyjnych). Ich wybór podyktowany jest stopniem zaawansowania choroby, doświadczeniem lekarza, dostępnością specjalistycznej aparatury oraz preferencjami samego pacjenta.
Dowiedz się więcej:
Wszystko o gumkowaniu hemoroidów
Czy tabletki pomagają na hemoroidy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!