Kamica nerkowa – co to za choroba?

Ból pleców kojarzy nam się przede wszystkim z bólem kręgosłupa. Tymczasem, okresowe pobolewanie lędźwi, może być pierwszym sygnałem kamicy nerkowej. Czy są jeszcze jakieś inne objawy tej choroby? Jakie są przyczyny powstawania kamieni w nerkach?
/ 03.06.2013 10:14

Kamica nerkowa – co to takiego?

Kamica nerkowa to choroba, w której dochodzi do powstawania kamieni w drogach moczowych. Kamienie nerkowe to nierozpuszczalne złogi, które powstają przez odkładanie się substancji chemicznych w drogach moczowych. Do odkładania złogów dochodzi, gdy stężenie danej substancji znacznie przekroczy normę i dojdzie do wysycenia moczu danym związkiem chemicznym. Związki chemiczne, które najczęściej tworzą kamienie nerkowe to: szczawian wapnia, szczawian magnezu, cystyna, struwit i kwas moczowy.

Chociaż nazwa sugeruje, że kamienie odkładają się w samych nerkach, jest zupełnie na odwrót. Do powstawania złogów dochodzi już poza miąższem nerek, począwszy od kielichów nerkowych, miedniczek nerkowych i idąc coraz niżej w moczowodach i pęcherzu moczowym. Kamienie rosną systematycznie i w zależności od swojej wielkości mogą swobodnie przedostawać się do pęcherza lub zostają uwięzione w układzie kielichowym nerek. Wtedy ich koncentryczny kształt może zostać zmieniony. Kamienie, które wypełniają całą miedniczkę nerek dostosowując się do jej kształtu nazywane są kamieniami odlewowymi, ponieważ wyglądają jak „odlew” miedniczki nerki.

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Do powstania kamieni moczowych potrzebna jest przynajmniej jedna z trzech głównych przyczyn powstawania kamicy nerkowej, jednak najczęściej obserwuje się ich współwystępowanie w różnym nasileniu. Do czynników sprzyjających powstawaniu kamicy zaliczamy:

  • zwiększone stężenie w moczu określonych substancji chemicznych (szczawianów, wapnia, fosforanów, kwasu moczowego, cystyny),
  • zastój moczu,
  • zakażenie układu moczowego.

Zobacz także: Leczenie kamicy nerek - na czym polega zabieg ESWL?

Jakie są objawy kamicy nerkowej?

W większości przypadków kamica nerkowa ma przebieg bezobjawowy. Pojedyncze lub nieliczne, niewielkie kamienie wytworzy większość z nas do 60 roku życia. Ci, którzy nie będą mieli jednak tyle szczęścia, a ich kamienie ulokują się w moczowodzie, mogą mieć objawową kamicę nerkową. Głównym objawem jest napad kolki nerkowej.

Jak wygląda diagnostyka kamicy nerkowej?

Często kamicę nerkową można rozpoznać przypadkowo, wykonując badania obrazowe jamy brzusznej (usg, rentgen, tomografię). W przebiegu klasycznym same objawy kamicy nerkowej są na tyle charakterystyczne, że badania obrazowe są jedynie uzupełnieniem diagnostyki. Dodatkowo można wykonać badanie ogólne moczu, badanie krwi. Jeżeli wszystkie badania laboratoryjne i obrazowe zawiodą, w ostateczności można wykonać inwazyjne badanie obrazowe – urografię.

Zobacz także: Jak powinna wyglądać dieta osoby z kamicą nerkową?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/23.05.2018 07:48
Chyba nie znam osoby, która miała problemy z kamieniami nerkowymi lub chociaż z piaskiem a nie stosowała fitolizyny. U mnie od babci po mnie (wnuczkę) wszyscy mamy problemy z układem moczowym i trzymamy fitolizynę w apteczce i stosujemy systematycznie. A dlaczego? bo jest skuteczna, i bezpieczna, bo ziołowa.
/15.05.2018 23:57
ja też lecę na Fitolizynie. Lepiej zabezpieczać i dbać o swoje nerki. Kiedyś miałam problem to Fitolizyna też mi pomogła. teraz działam bardziej profilaktycznie.
/29.04.2018 23:38
Choroba jest bolesna i męcząca, a dodatkowo nawraca. Dlatego profilaktyka jest bardzo ważna :) zmieniłam dietę, piję dużo wody i staram się nie przetrzymywać siku, tylko szybko korzystać z toalety. A niedawno, za namową mamy, która z kamicą ma problem od dawna, stosuję doustną fitolizynę w paście. Jest naturalna, bo zawiera wyciąg z 9 ziół, a dzięki działaniu moczopędnemu i przeciwzapalnemu ułatwia wydalenie złogów z dróg moczowych i łagodzi infekcje.
POKAŻ KOMENTARZE (6)