Lamblia fot. Adobe Stock

Lamblia - objawy, drogi zakażenia, leczenie, profilaktyka

Lamblia to pasożyt, którym zarazić się można np. poprzez picie niezdatnej do spożycia wody. Roznoszą go głównie zwierzęta, np. bobry i muchy. Nie należy go bagatelizować, ponieważ może doprowadzić do poważnego odwodnienia organizmu.
/ 04.02.2020 09:56
Lamblia fot. Adobe Stock

Spis treści: 

 1. Lamblia - objawy zarażenia
 2. Lamblia - drogi zakażenia
 3. Lamblia - leczenie
 4. Lamblia - profilaktyka

Lamblia to pasożyt wywołujący lambliozę, inaczej giardiozę. To choroba, która pojawia się u osób w każdym wieku. Nie ma jednak wątpliwości, że najczęściej (w 25%-50% przypadków) dotyka dzieci. Pasożyt może ulokować się w różnych częściach naszego organizmu. Najczęściej wybiera jednak takie miejsca, jak: 

 • w drogach żółciowych,
 • w dwunastnicy,
 • w pęcherzyku żółciowym,
 • w kosmkach jelitowych.

Lamblie - objawy

Lamblioza jest niezwykle trudna do zdiagnozowania. Początkowo może przebiegać bezobjawowo. Szacuje się, że jakiekolwiek dolegliwości towarzyszące chorobie dotyczą zaledwie 10% pacjentów. Są one jednak tak mało charakterystyczne, że niewielu chorych jest w stanie na ich podstawie podejrzewać, że w ich organizmie zagościł pasożyt.

Lamblia daje następujące objawy: 

 • biegunka
 • uczucie zmęczenia i senność, 
 • ból brzucha, najczęściej po prawej stronie,
 • bardzo nieprzyjemnie pachnące stolce, 
 • wzdęcia,
 • nagły spadek wagi (od 10% do 20% masy ciała),
 • brak apetytu,
 • niedorozwój fizyczny, 
 • zaparcia,
 • niedobór żelaza,
 • nudności. 

Dużo rzadziej występuje gorączka, swędząca wysypka, trądzik oraz podwyższone ciśnienie tętnicze. U dzieci zarażonych lamblią (zwłaszcza u tych, które do tej pory niezbyt chętnie sięgały po słodycze) pojawić się może apetyt na czekoladę i inne łakocie. 

Lamblia - drogi zarażenia

Lamblia należy do pasożytów z rodziny wiciowców. Ma 4 pary wici, dzięki którym ma możliwość bardzo szybkiego poruszania się. Występuje u niej również przyssawka, która powoduje dobrą przyczepność do błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Pasożyt bardzo szybko się rozmnaża i co najważniejsze, ma dużą żywotność - zwłaszcza w wodzie, a to właśnie tam najczęściej dochodzi do zarażenia. W jeziorze o temperaturze 18 stopni Celsjusza lamblia jest w stanie przetrwać nawet 3 miesiące.

Chorobę przede wszystkim przenoszą zwierzęta, głównie bobry i muchy. Dzięki tym drugim pasożyt znaleźć się może nie tylko w akwenach, ale także i w piaskownicach, parkach czy na owocach i warzywach. Do zarażenia lamblią dochodzi drogą pokarmową. Najczęściej poprzez: 

 • Kąpiel w zakażonym jeziorze lub rzece, podczas której dojdzie do wypicia wody.
 • Zjedzenie niemytych owoców lub warzyw. 
 • Przeniesienie lamblii na brudnych rękach do ust.
 • Korzystanie z publicznych toalet i niezachowywanie odpowiedniej higieny.

Lamblia - leczenie

Lambliozę diagnozuje się na podstawie badania kału. Aby wynik badania był jak najbardziej miarodajny należy zbierać próbki kału nawet przez 10 dni. Zdarza się, że konieczne jest również przeprowadzenie dodatkowych badań serologicznych.

Leczenie lamblii odbywa się za pomocą leków przeciwpasożytniczych. Najczęściej są to: albendazol, metronidazol i tinidazol. U dzieci zwykle podaje się furazolidon. 

Leczenie lamblii nie należy do najprostszych, ponieważ pasożyt jest mało wrażliwy na leki. W przypadku chorego dziecka niezwykle prawdopodobne jest to, że zarażeni lamblią będą również jego rodzice. Wówczas należy pamiętać, że ewentualne leczenie powinno obejmować całą rodzinę

Nie należy bagatelizować choroby, ponieważ jej skutki mogą być bardzo poważne, zwłaszcza u dzieci. Nieleczona lamblia doprowadzić może do znacznego odwodnienia i wyczerpania organizmu, związanego z dużą utratą masy ciała.

Lamblia - profilaktyka

Aby uniknąć lamblii przede wszystkim należy zachować podstawy higieny osobistej. Konieczne jest częste mycie rąk mydłem lub płynem antybakteryjnym, zwłaszcza po wizycie w publicznej toalecie czy po kontakcie ze zwierzęciem. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dużą rolę w kształtowaniu dobrych nawyków u dzieci odgrywają rodzice. To właśnie ich zadaniem jest zadbanie o to, aby maluchy nie wkładały rączek do buzi czy dokładnie myły je przed jedzeniem. 

Dodatkowo w przypadku lamblii przede wszystkim należy unikać spożywania wody z podejrzanych i niezdatnych do picia źródeł. Podczas kąpieli w jeziorze lub rzece warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby woda nie dostała się do przewodu pokarmowego. Z kolei po kąpieli należy dokładnie umyć ciało mydłem. Zabrania się również spożywania niemytych owoców i warzyw, ponieważ na nich znajdować mogą się pasożyty. 

Więcej na temat pasożytów: 
Bąblowica - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie 
Włosogłówka - objawy, zakażenie, leczenie, profilaktyka

Pasożyty - objawy, jak dochodzi do zakażenia, leczenie, zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!