Łupież różowy Giberta - jak wygląda, czy jest zaraźliwy, leczenie

łupież różowy Giberta fot. Adobe Stock
Łupież różowy Giberta to choroba skóry. W niczym nie przypomina tradycyjnego łupieżu na głowie, dziwnie wygląda i po miesiącu sam przechodzi.
Małgorzata Germak / 22.01.2020 11:57
łupież różowy Giberta fot. Adobe Stock

Łupież różowy Giberta ma łagodny przebieg. Przybiera postać małych plamek na ciele. Nie jest groźny i raczej nie wymaga leczenia.

Spis treści:

  1. Co to jest łupież różowy Giberta?
  2. Łupież różowy Giberta - objawy
  3. Łupież różowy Giberta - przyczyny
  4. Łupież różowy Giberta - leczenie
  5. Łupież różowy Giberta w ciąży

Co to jest łupież różowy Giberta?

To choroba skóry dotycząca głównie dzieci i osób do 35. roku życia. Jest łagodna, mało uciążliwa i występuje sezonowo. Nie jest zaraźliwa.

Łupież różowy jest rumieniowo-złuszczającą dermatozą o samoograniczającym się przebiegu, która została po raz pierwszy opisana przez Giberta w 1860 r. Według danych epidemiologicznych choroba występuje u ok. 1-2% pacjentów poradni dermatologicznych
– czytamy w pracy lek. Małgorzaty Dominiak i współtwórców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łupież różowy Giberta występuje na ciele, a nie na twarzy, plamki charakterystyczne dla choroby nie pojawiają się też na owłosionych partiach skóry.

Łupież różowy Giberta - objawy

Różowa plamka na klatce piersiowej, zwana blaszką macierzystą, to pierwszy objaw choroby Giberta. Z czasem zmiana ta zwykle powiększa się i zaczyna łuszczyć.

Po kilku dniach dochodzi do rozsiewu licznych, owalnych, łososiowo-różowych plam z powierzchniowym złuszczaniem, układających się na tułowiu według linii Langera na tzw. wzór drzewka bożonarodzeniowego
– tłumaczy lek. Małgorzata Dominiak i współtwórcy.

Inne objawy łupieżu różowego Giberta, które mogą wystąpić:

Poza świądem powyżej wymienione dolegliwości zdarzają się bardzo rzadko. Są jednak czynniki, które mogą nasilić objawy, należą do nie: intensywne uprawianie sporu (ze względu na pocenie się), używanie drażniących skórę kosmetyków, za ciepłe kąpiele, drapanie skóry, kontakt z wełną i syntetykami.

Łupież różowy Giberta - przyczyny

Niektórzy naukowcy uważają, że nie da się jednoznacznie ustalić, co wywołuje łupież różowy Giberta, ale jest kilka prawdopodobnych teorii.

Za najbardziej prawdopodobny czynnik wywołujący uważa się ludzkie wirusy opryszczki: HHV 6 i HHV 7. Typowo pojawia się częściej w okresie jesienno-ziomowym, dlatego za jego możliwą przyczynę uznajesię opóźnioną reakcję na infekcję wirusową
– tłumaczy M. Dominiak i wsp. z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Łupież różowy Giberta - leczenie

Zmiany skórne towarzyszące łupieżowy różowemu zwykle utrzymują się do 6 tygodni i samoistnie ustępują.

W terapii łupieżu Giberta dla łagodzenia świądu znajdują zastosowanie ogólne leki przeciwhistaminowe, miejscowe glikokortykosteroidy, lotiony z 5% mentolem i naświetlania UV
– czytamy w pracy „Atypowa postać łupieżu różowego Giberta”.

Gdy zauważysz u siebie na skórze objawy, zgłoś się mimo wszystko do lekarza dermatologa, bo łupież różowy należy zróżnicować z:

Łupież różowy Giberta w ciąży

Ta choroba skóry częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Zdarza się, że dotknie kobietę w ciąży. Czy to niebezpieczne?

Wystąpienie łupieżu różowego w ciągu pierwsyzch 15 tygodni ziąży może prowadzić do zwiększonego ryzyka poronienia, przedwczesnego porodu, a nawet śmierci płodu, dlatego w tej grupie pacjentek jest rekomewndowana bardziej wnikliwa obserwacja ciąży
– ostrzega w swojej pracy M. Dominiak i wsp.

Więcej o chorobach skóry:Wszystko, co warto wiedzieć o trądzikuJak zapobiec AZS, czyli atopowemu zapaleniu skóry u dzieci?Nie tylko trądzik i alergia… Jak zwalczyć wysypkę na twarzy?Co to jest łupież pstry i jak się go pozbyć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA