Ze względu na położenie, ból nerek często mylimy z bólem pleców. Jak rozpoznać choroby tego narządu i czym dokładnie są nerki?
Co to są nerki?
Nerki to parzysty narząd, który kształtem przypomina ziarna fasoli. Należą do układu moczowo-płciowego i są umiejscowione niedaleko żołądka i wątroby.
Lewa nerka znajduje się nieco wyżej od prawej. Każda z nich ma około 10-12 cm długości i 5-6 cm szerokości, a waży 120-200 gramów.
Nerki można wyczuć, gdy zegniemy rękę w łokciu i przyłożymy ją powyżej biodra. Ich funkcje w organizmie są nieocenione.
Po co nam nerki, czyli funkcje nerek
Główne zadanie nerek to oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii – filtrowanie osocza i produkowanie moczu. To jednak nie jedyne funkcje nerek – poza tym:
- wpływają na ciśnienie tętnicze,
- regulują objętość płynów ustrojowych,
- wpływają na równowagę kwasowo-zasadową, i układ kostny,
- wpływają na produkcję erytropoetyny.
Choroby nerek
Choroby nerek są na ogół podstępne – zdarza się, że groźne schorzenia tego narządu rozwijają się latami i nie dają wyraźnych objawów.
Naszą czujność powinny wzbudzić zaparcia, senność, apatia, gorączka, bladość skóry, obrzęki nóg, złe samopoczucie, podwyższone ciśnienie krwi i ból w okolicy lędźwiowej, a także nietypowy wygląd moczu: gęsty, nieprzejrzysty, o innym zabarwieniu. Częste oddawanie moczu lub skąpomocz to także znak, że warto odwiedzić specjalistę.
Aby w porę wykryć choroby nerek, powinniśmy raz do roku odwiedzić lekarza i poprosić go o skierowanie na badanie moczu.
A jakie choroby dotyczą nerek? Odnośniki do różnych schorzeń dotyczących tego narządu znajdziecie pod tym artykułem.
Potrafisz rozpoznać ból nerek?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!