nadżerka objawy fot. Adobe Stock

Nadżerka - objawy, z którymi lepiej iść do lekarza

Objawy nadżerki to krwawienia między miesiączkami lub podczas stosunku, upławy, świąd i pieczenie miejsc intymnych. Nie bagatelizuj ich, bo nadżerka może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy.
Marta Słupska / 03.02.2020 10:05
nadżerka objawy fot. Adobe Stock

Nadżerka to ubytek nabłonka. Najczęstszymi są nadżerki szyjki macicy, zdarzają się także nadżerki żołądka. Warto znać objawy i zgłosić się wcześnie do lekarza, bo powikłania bywają groźne.

W skrócie:

  1. Czym jest nadżerka szyjki macicy?
  2. Objawy nadżerki szyjki macicy
  3. Nadżerka w ciąży - objawy
  4. Nadżerka żołądka -  objawy

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka szyjki macicy pojawia się u co trzeciej lub co czwartej kobiety. Gdy ją zaniedbamy, może przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy. Nie wiadomo dokładnie, jakie są przyczyny powstawania nadżerek.

Lekarze podkreślają, że większe ryzyko ich wystąpienia mają panie, które zaniedbują stany zapalne pochwy i sromu, mają infekcje bakteryjne, przeżyły poronienie, doznały urazu mechanicznego w trakcie stosunku, używają domacicznej antykoncepcji, bądź mają za sobą wiele porodów.

Nadżerka szyjki macicy - objawy

Objawy nadżerki szyjki macicy nie są jednoznaczne. Możemy zaliczyć do nich:

Wszystkie te problemy wymagają konsultacji ginekologicznej. Leczenie nadżerki ustala lekarz, jednak często nie wymagają one leczenia, lecz obserwacji.

Do metod leczenia nadżerek zaliczamy: elektrokoagulację, koagulację chemiczną, fotokoagulację, zamrażanie, a także używanie odpowiednich globulek lub tabletek przeciwzapalnych (jeśli nadżerka jest mała).

Nadżerka w ciąży - objawy

Nadżerka w ciąży nie stanowi zazwyczaj zagrożenia dla matki ani dziecka. Często nie daje żadnych objawów, mogą się jednak pojawić:

  • plamienia,
  • ból w czasie stosunku,
  • zielonkawe lub żółte upławy,
  • ból w dolnej części pleców,
  • ból w podbrzuszu.

Z leczeniem takiej nadżerki czeka się do porodu. Wielkość i stan nadżerki ocenia się poprzez badanie cytologiczne i kolonoskopię.

Nadżerka żołądka - objawy

Nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka powstaje z powodu płaskiego ubytku w błonie śluzowej żołądka. Objawami nadżerki żołądka mogą być:

Nadżerkę żołądka często myli się z wrzodami żołądka – nadżerka ma jednak łagodniejszy przebieg. Nie wolno jej bagatelizować, ponieważ problem może postępować.

Nadżerka żołądka powstaje z powodu infekcji bakteryjnej lub na skutek działania toksycznych substancji drażniących błonę śluzową (np. alkohol, niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak aspiryna).

Leczenie nadżerki żołądka układa się w zależności od jej przyczyny, np. jeśli przyczyną jest infekcja bakteryjna, dąży się do jej usunięcia. Ważna jest też dieta, która powinna być lekka i łagodna, bez potraw ciężkostrawnych i mocno przyprawionych.

Więcej o chorobach intymnych:Jak można się zarazić chlamydią trachomatis?Brązowe plamienie – co może oznaczać?Plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarzaZespół policystycznych jajników - co warto o nim wiedzieć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!