POChP objawy - jak rozpoznać przewlekłą obturacyjną chorobę płuc?

POCHP objawy fot. Adobe Stock
POChP objawia się porannym kaszlem, postępującą dusznością, odkrztuszaniem wydzieliny. Chory nie może złapać oddechu nawet podczas niewielkiego wysiłku. W opanowaniu choroby niezbędne jest jej wczesne wykrycie.
Małgorzata Germak / 30.12.2019 16:19
POCHP objawy fot. Adobe Stock

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc jest w większości przypadków wywołana długoletnim paleniem papierosów. W POChP przepływ powietrza w drogach oddechowych jest ograniczony i dochodzi do nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Choroba często mylona jest z astmą (zobacz, jak rozpoznać astmę u dzieci).

Objawy POChP

W początkowym stadium choroba może nie dawać żadnych objawów. Lekarz jest wtedy w stanie zdiagnozować POChP jedynie poprzez spirometrię. Z czasem przewlekła obturacyjna choroba płuc zaczyna dawać szereg dolegliwości. Do najpowszechniejszych należą:

Problemy z oddychaniem

Na początku będzie to zadyszka podczas wysiłku fizycznego, nawet niewielkiego. Z czasem rozwinie się w duszności uniemożliwiające funkcjonowanie. Do tego może pojawić się zmęczenie. Gdy choroba rozwinie się, dojdzie ucisk w klatce piersiowej i świszczący oddech.

Kaszel

Charakterystyczne dla kaszlu w POChP jest:

  • czas trwania - ma on charakter przewlekły i może męczyć chorego nawet kilka miesięcy,
  • nie działają na niego standardowe leki przeciwkaszlowe.

Na początku będzie pojawiał się sporadycznie - rano, podczas wysiłku fizycznego. Z czasem stanie się codzienny i bardzo uporczywy. Choć to jeden z pierwszych widocznych dla chorego objawów POChP, to często jest on bagatelizowany. Palacze sądzą, że to kaszel palacza i nie zgłaszają się do lekarza.

Odkrztuszanie wydzieliny

To objawy połączony z kaszlem - chory najintensywniej kaszle po obudzeniu się, czemu zwykle towarzyszy właśnie odkrztuszenie plwociny (zwykle jest gęsta i zalegająca). Po tym przez jakiś czas może być spokój, ale w miarę rozwoju choroby nawet odkrztuszanie nie przynosi ulgi, a kaszel uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie.

POChP charakteryzuje się fazami zaostrzenia choroby, kiedy powyższe objawy nasilają się. Często związane to jest z infekcją bakteryjną lub wirusową (zobacz najczęstsze choroby infekcyjne płuc).

Nieleczona przewlekła obturacyjna choroba płuc w zaawansowanym stadium może skończyć się niewydolnością oddechową i takim uszkodzeniem miąższu płucnego, że niezbędna jest operacja.
Ponieważ POChP jest nieuleczalne, kluczowe jest wczesne wykrycie choroby. Wtedy możliwe jest spowolnienie jej postępu.

Więcej o chorobach płuc:Bezobjawowe zapalenie płuc – jak je rozpoznać i leczyć?Co warto wiedzieć o grzybiczym zapaleniu płuc?Zapalenie oskrzeli – kiedy konieczny jest antybiotyk?Zaburzenia funkcji poznawczych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA