olejek kamforowy do ucha fot. Adobe Stock

Jak stosować olejek kamforowy do ucha

Olejek kamforowy może być stosowany na problemy z uszami: ból, stan zapalny, przewianie ucha. Jednak jego nieprawidłowe użycie może zaszkodzić. Poniżej przedstawiamy najlepsze (bo bezpieczne) metody zastosowania olejku kamforowego w dolegliwościach uszu.
Marzena Bartoszuk / 05.11.2020 08:28
olejek kamforowy do ucha fot. Adobe Stock

Olejek kamforowy uzyskuje się przez destylację parą wodną drewna i korzeni cynamonowca kamforowego (Cinnamomum Camphora) albo drzewa kamforowego z Borneo. Olejki uzyskiwane z obydwu typów drzew posiadają bardzo podobne właściwości zdrowotne, nieco tylko różnią się aromatem i stężeniem niektórych składników aktywnych.

Zastosowanie olejku kamforowego

Olejek kamforowy ma właściwości antywirusowe, rozgrzewające i przeciwzapalne, ułatwia także oddychanie w przypadku kataru. Łagodzi również bóle mięśni i stawów po treningach lub w czasie choroby. Stosowany jest także w kosmetyce (w peelingach i maseczkach do skóry oraz odżywkach do włosów).

Właściwości znieczulające i przeciwzapalne olejku powodują, że stanowi on dobry środek na ból ucha, np. przy jego przewianiu. Można stosować u osób dorosłych w postaci nierozcieńczonej. 

Olejku kamforowego nie można zakraplać bezpośrednio do kanału słuchowego. Grozi to bowiem uszkodzeniem delikatnej błony bębenkowej. 

3 metody stosowania olejku kamforowego do ucha

Oto dwie bezsporne metody stosowania olejku kamforowego do ucha, oraz jedna polecana tylko przez niektórych lekarzy:

  • Nacieranie skóry wokół ucha. Kilka kropli olejku nałóż na okolice ucha, zwłaszcza jego część z tyłu małżowiny. Aby uniknąć podrażnień, przed zastosowaniem olejku wystarczy posmarować to miejsce odrobiną maści natłuszczającej. 
  • Okłady na ucho. Nasącz watę lub gazę kilkoma kroplami olejku kamforowego i połóż na ucho. Odczekaj kilka minut i zdejmij okład. 
  • Okłady wewnętrzne. To metoda najmniej polecana - część specjalistów jest zdania, że ten sposób warto wypróbować, inni są mu przeciwni. Weź patyczek kosmetyczny, zanurz jego koniec w olejku i włóż do ucha (niezbyt głęboko, by nie dotykać błony bębenkowej). Trzymaj przez kilka minut.

Uwaga! Jeśli ból ucha nie ustępuje po 2-3 dniach, albo nasila się bądź wzrasta gorączka, trzeba skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.04.2018.

Więcej na podobny temat:
Ile trwa zapalenie ucha? Sprawdź sama!
Czosnek do ucha – czy pomaga na ból i zapalenie ucha?
Zapalenie ucha środkowego u dzieci - objawy leczenie i powikłania
Przewiane ucho - objawy i leczenie przewiania ucha
Domowe sposoby na ból ucha - znane i mniej znane

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!