Serotoninę potocznie nazywamy hormonem szczęścia. Słusznie, ponieważ jej niedobór prowadzi zarówno do obniżenia nastroju, jak i problemów ze snem oraz zwiększoną agresją.
Spis treści:
Co to jest serotonina?
Serotonina to neuroprzekaźnik wytwarzany w ośrodkowym układzie nerwowym (a dokładniej: w szyszynce), a także błonie śluzowej jelita i płytkach krwi. Serotonina pośredniczy w przekazywaniu informacji pomiędzy komórkami w mózgu.
Noworodki mają najwyższy poziom serotoniny, potem spada podczas okresu dojrzewania, a później ponownie wzrasta. Mężczyźni mają 20-30% większy poziom serotoniny niż kobiety.
Funkcje serotoniny
Serotonina wpływa na nasze samopoczucie, sen i apetyt, a także popęd seksualny, menstruację i dojrzewanie. Jej funkcją jest też regulacja krwi, a także jej krzepnięcia. Serotonina ponadto zwiększa wydzielanie śluzu – zapobiega więc wrzodom żołądka i dwunastnicy. Co więcej, powoduje też skurcz mięśni gładkich i reguluje motorykę przewodu pokarmowego.
Niedobór serotoniny
Objawy niedobory serotoniny są dosyć rozległe. Jeśli mamy za mało serotoniny, to:
- jesteśmy bardziej podatni na odczuwanie bólu, np. częściej cierpimy na migreny,
- jesteśmy rozdrażnieni,
- odczuwamy zmęczenie,
- mamy słabą koncentrację,
- jesteśmy agresywni,
- mamy zły nastrój,
- jesteśmy apatyczni,
- mamy problemy ze snem (zobacz przyczyny bezsenności).
Jednym z poważniejszych skutków niedoboru serotoniny jest depresja.
Jak podnieść poziom serotoniny?
Serotonina powstaje z tryptofanu, czyli aminokwasu egzogennego. Taki aminokwas nie jest wytwarzany w ludzkim organizmie, musimy go więc dostarczać z zewnątrz w postaci odpowiedniej diety. Co więc jeść?
Eksperci polecają produkty bogate w tryptofan:
- banany,
- mięso z kurczaka i indyka,
- ser,
- jajka,
- fasolę.
Tryptofanowi trzeba jednak pomóc, by został wchłonięty i przekazany do krwiobiegu. Wspomaga to zwiększenie produkcji insuliny w organizmie. Tę zaś pobudza zjedzenie węglowodanów, czyli cukrów. Te proste, takie jak słodycze, działają szybko, ale na krótko – najlepiej więc jeść węglowodany złożone, takie jak kasze, otręby, pieczywo razowe czy kukurydzę.
Poza tym warto postawić na pokarmy, które są potrzebne do syntezy serotoniny: kiełki, brokuły, brązowy ryż, kasze i pieczywo razowe.
Na podniesienie poziomu serotoniny dobrze wpływa też:
- bliskość fizyczna i seks,
- jedzenie czekolady,
- regularna aktywność fizyczna.
Więcej o wpływie hormonów na organizm:Jakie działanie ma melatonina?Luteina dopochwowa i doustna. Jaką funkcję pełni ten hormonHormon stresu: objawy działania kortyzolu + jak go obniżyć?Adrenalina – do czego jest nam potrzebna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!