Co to jest stulejka? Sprawdź, co warto wiedzieć o tej dolegliwości!

Lekarz fot. Fotolia
Stulejka to dolegliwość polegająca na zwężeniu otworu napletka. Może mieć różne przyczyny i postaci (stulejka wrodzona, nabyta, częściowa, całkowita) i występować zarówno u niemowląt i dzieci, jak i u dorosłych. Czy leczenie domowe jest skuteczne?
Marta Wilczkowska / 29.01.2019 14:54
Lekarz fot. Fotolia

Co to jest stulejka?

Stulejka polega na zwężeniu otworu napletka (fałdu skórnego okrywającego żołądź prącia), przez co utrudnione (stulejka częściowa) lub niemożliwe (stulejka całkowita) jest ściągnięcie napletka. Stulejka może być wrodzona lub nabyta, powstająca na skutek m.in infekcji napletka, cukrzycy (zwykle u dorosłych) lub nieprawidłowej higieny miejsc intymnych.

Problem może dotyczyć również kobiet, u których czasem występuje stulejka łechtaczki.

Stulejka, czyli męski problem. Czy wymaga leczenia?

Stulejka u dzieci

O stulejce u dzieci można mówić u chłopców, którzy ukończyli 3. rok życia. U niemowląt przyleganie napletka do żołędzi jest stanem fizjologicznym i nie powinno budzić niepokoju. U 2-letniego dziecka napletek powinien stopniowo zacząć się odklejać, jednak pod żadnym pozorem nie wolno odsuwać go na siłę.

Na czym polega leczenie i zabieg poszerzenia stulejki?

U dzieci leczenie polega na zwalczaniu stanu zapalnego i przestrzeganiu zasad higieny. W niektórych przypadkach konieczne może być operacyjne poszerzenie otworu napletka lub jego całkowite usunięcie (obrzezanie). Nie wolno próbować zsuwać napletka na siłę, ponieważ może prowadzić to do powstawania ranek, które zabliźniając się, mogą pogłębiać problem.

U dorosłych leczenie stulejki zazwyczaj polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym. Podczas operacji stulejki poszerza się otwór napletka poprzez usunięcie jego fragmentu (w niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie całego napletka). Rehabilitacja po zabiegu trwa ok. 2 tygodni.

Nieleczona stulejka może prowadzić do wielu powikłań i chorób - od utrudnionego pożycia seksualnego począwszy, na infekcjach dróg moczowych, stanach zapalnych narządów rozrodczych oraz raku i martwicy prącia kończąc.

Zobacz także:6 sposobów, dzięki którym unikniesz infekcji intymnych5 wstydliwych pytań o infekcje intymne

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA