Swędzące plecy – przyczyny i metody leczenia

swędzące plecy fot. Adobe Stock
Skóra pleców może swędzieć z wielu różnych przyczyn: uczulenia, łuszczycy, chorób zakaźnych, ale też utraty wody związanej z wiekiem. Wspomagająco na swędzące plecy można zastosować domowe metody: odpowiednią pielęgnację, kąpiele i preparaty miejscowe łagodzące uczucie świądu.
/ 08.03.2021 15:48
swędzące plecy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Swędzące plecy – przyczyny
  2. Choroby skóry
  3. Alergia
  4. Choroby zakaźne
  5. Inne przyczyny swędzenia pleców
  6. Domowe sposoby na swędzenie pleców

Swędzące plecy – przyczyny

Świąd jest głównym objawem zgłaszanym dermatologom. Jednak nie zawsze przyczyną są choroby skóry. Czasami powodują go schorzenia innych narządów albo czynniki psychologiczne.

Swędzenie pleców, podobnie jak w ogóle skóry, może mieć wiele możliwych przyczyn. Może powstawać w samej skórze pleców, najczęściej w wyniku zapalenia lub innych zmian skórnych, może powstawać w wyniku uszkodzenia nerwów obwodowych, w ośrodkowym układzie nerwowym (mózgu) lub towarzyszyć zaburzeniom psychicznym.

Swędzące plecy zawsze warto pokazać lekarzowi. Nie należy ich drapać, ponieważ może dojść do nadkażenia bakteryjnego i wówczas konieczne jest przyjmowanie antybiotyków.

Plecy mogą swędzieć w różnych miejscach lub całe. Świądowi towarzyszą niekiedy: zaczerwienienie, łuszczenie skóry, pęcherze, ból, pieczenie albo zaburzenie czucia. Wszelkie symptomy należy zgłosić lekarzowi. Mogą być ważne dla właściwego rozpoznania.

Przeczytaj też: Swędzenie skóry głowy

Choroby skóry powodujące swędzące plecy

W wielu przypadkach za objawem w postaci swędzących pleców stoją choroby skórne, np. egzema lub łuszczyca i wiele innych. Często świąd w tych stanach występuje z pęcherzami, łuszczeniem skóry i zaczerwienieniem. Z wiekiem skóra może też naturalnie tracić wodę i reagować przesuszeniem i swędzeniem.

Co robić? Należy zgłosić się do lekarza rodzinnego albo dermatologa. Leczenie zależy od przyczyny. Terapia łuszczycy obejmuje leki złuszczające z mocznikiem, leki przeciwzapalne, a także glikokortykosteroidy. Jeśli swędzące plecy są objawem egzemy, stosuje się emolienty (środki nawilżające, które zapobiegają utracie wody), glikokortykosteroidy stosowane miejscowo (np. klobetazol, mometazon), maści przeciwzapalne oraz inhibitory kalcyneuryny.

Wiele zmian skórnych, które powodują świąd pleców, można leczyć również za pomocą fototerapii. Leczenie zawsze powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty.

Przeczytaj też: Swędzenie stóp

Alergia a swędzące plecy

Uczulenie także może powodować silny świąd skóry pleców. Alergenami mogą być: składniki kosmetyków (mydła, płynu do mycia), niektóre tkaniny, metale, ale także żywność. Swędzące plecy są wówczas czerwone, mogą pojawiać się też strupy.

Co robić? Należy wyeliminować czynnik, który mógł wywołać reakcję alergiczną na skórze pleców. Następnie można użyć dostępnego w aptece bez recepty preparatu przeciwhistaminowego i przeciwświądowego (np. w maści lub żelu). Jeśli w ciągu kilku dni takiej terapii nie będzie poprawy, powinniśmy udać się do lekarza.

Choroby zakaźne a świąd pleców

Swędzące plecy bywają objawem chorób zakaźnych wywołanych przez wirusy, bakterie i grzyby. Jeśli w obrębie pleców pojawiła się jednostronnie bolesna wysypka, to można podejrzewać półpasiec – jest to zakaźna choroba wywołana wirusem ospy. Na skórze pojawiają się wówczas swędzące pęcherze wypełnione płynem, które w ciągu kilku dni pękają, wysychają i zmieniają się w strupy.

Co robić? Swędzące wysypki pleców w przebiegu infekcji często ustępują samoistnie. Jeśli świąd i wysypka trwają długo, powinniśmy odwiedzić lekarza. W przypadku półpaśca, który jest dolegliwy i często wyjątkowo bolesny, należy jak najszybciej przyjąć leki przeciwwirusowe w tabletkach (np. acyklowir, walacyklowir) – złagodzą swędzenie pleców i inne objawy choroby. Na świąd przy półpaścu stosuje się też leki przeciwhistaminowe. Łagodząco może zadziałać też kąpiel owsiana.

Inne przyczyny swędzenia pleców

Świądem skóry, również w obrębie pleców, objawiają się niektóre choroby i stany ogólne, np. cukrzyca, choroby nerek, tarczycy, wątroby. Może im towarzyszyć również wysypka. Swędzenie pleców mogą też powodować schorzenia takie jak stwardnienie rozsiane, niedokrwistość, chłoniak lub białaczka - występują bez wysypki. Zaalarmować powinny takie objawy jak nieplanowane chudnięcie, zmęczenie i przedłużające się infekcje. Na swędzenie pleców można zastosować leki przeciwhistaminowe i przeciwświądowe, jednak przede wszystkim trzeba rozpoznać i leczyć chorobę podstawową.

Domowe sposoby na swędzenie pleców

By złagodzić swędzenie pleców, można wspomóc się domowymi sposobami:

  • Dbaj o odpowiednią higienę i nawilżenie – skóra pleców z racji utrudnionego dostępu do niej jest często pomijana w codziennej pielęgnacji, do tego celu najlepiej stosować preparaty bezzapachowe, hipoalergiczne, testowane dermatologicznie.
  • Używaj emolientów.
  • Zastosuj preparaty chłodzące z mentolem lub kalaminą - złagodzą odczucie swędzenia.
  • Weź kąpiel z dodatkiem płatków owsianych – możesz kupić gotowy preparat do kąpieli lub przygotować samodzielnie ze zmielonych płatków owsianych. Ulgę przyniesie zwłaszcza przy świądzie z pęcherzami, sączącymi się bąblami, np. przy ospie lub oparzeniu słonecznym.
  • Zakładaj luźne bawełniane ubrania. Szorstkie tkaniny podrażniają skórę i nasilają swędzenie.
  • Kąp się w letniej wodzie, a nie gorącej.
  • Unikaj alergenów – sztuczne tkaniny, wełna, składniki proszku do prania lub płynu do płukania mogą powodować uczulenie. Jeśli mamy skłonność do uczuleń, najlepiej zgłosić się do alergologa i wykonać test alergiczny oraz stosować kosmetyki hypoalergiczne.

Źródła:
American Academy of Dermatology, www.aad.org/public/everyday-care/itchy-skin/itch-relief/relieve-itchy-skin,
L. Garibyan i inni, Understanding the pathophysiology of itch, doi:10.1111/dth.12025.

Więcej na podobny temat:Wysypka – przyczyny wysypki, rodzaje + zdjęciaWysypka bostońska – jak wygląda? (zdjęcia)Wysypka jak kaszka – skąd się bierze?Domowe sposoby na wysypkę. Jak leczyć uczulenie skórne i inne zmiany?Wysypka na twarzy - najczęstsze przyczyny, wysypka na twarzy u dzieckaKoronawirus objawy skórne – wysypka, pokrzywka, palce covidoweSwędzenie skóry - przyczyny i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA