Swędzenie łydek – przyczyny i metody leczenia

swędzenie łydek fot. Adobe Stock
Świąd łydek może być objawem różnych problemów zdrowotnych: od wysuszonej skórę po alergię lub cukrzycę. Aby skutecznie złagodzić swędzenie skóry łydek, trzeba rozpoznać przyczynę dolegliwości.
/ 01.03.2021 11:49
swędzenie łydek fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Swędzenie łydek – przyczyny
  2. Cukrzyca 
  3. Sucha skóra
  4. Choroby skóry
  5. Ukąszenia owadów
  6. Czynniki psychologiczne
  7. Niektóre choroby (choroby tarczycy, nowotwory)
  8. Metody na swędzące łydki

Swędzenie łydek – przyczyny

Swędzenie łydek może występować jako samodzielny objaw, ale mogą mu też towarzyszyć inne symptomy: wysypka, obrzęk, ból czy mrowienie. Jeśli dokucza nam świąd nóg i nie wiemy, jaka jest jego przyczyna, to najlepiej zgłosić się do lekarza rodzinnego lub dermatologa.

Swędzenie łydek może być symptomem wielu różnych problemów zdrowotnych. Każdy z nich może wymagać odmiennego postępowania.

Znane są cztery mechanizmy powstawania świądu, który może obejmować skórę łydek:

  • dermatologiczny – stan zapalny lub inne zmiany dotyczące skóry,
  • systemowy – wynikający z choroby innego narządu (np. chorób tarczycy, niewydolności nerek czy uogólnione reakcje uczuleniowe),
  • psychogenny – związany z zaburzeniem psychicznym,
  • neurologiczny – wskutek chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. stwardnienie rozsiane).

Do możliwych przyczyn swędzenia łydek należą:

  • cukrzyca,
  • sucha skóra,
  • choroby skóry: egzema, łojotokowe zapalenie skóry, grzybica skóry, łuszczyca, liszaj, alergia, wyprysk kontaktowy,
  • ukąszenie owadów,
  • czynniki psychologiczne,
  • niektóre choroby (schorzenia tarczycy, nowotwory).

Cukrzyca 

W trakcie cukrzycy dochodzi do nieprawidłowej przemiany cukrów, w rezultacie mogą rozwinąć się uszkodzenia nerwów i objawy takie jak świąd nóg, mrowienie, drętwienie nóg i dłoni. Oprócz tego pojawiają się wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu.

Aby wyleczyć swędzenie łydek, należy w tym przypadku leczyć chorobę podstawową jaką jest cukrzyca. Terapia może obejmować przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych, insuliny oraz dietę.

Czytaj: cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca typu 1

Sucha skóra

Suche powietrze i ogrzewanie sprawiają, że nasza skóra jest bardziej narażona na przesuszenie. Swędzenie łydek może wynikać właśnie ze zwiększonej suchości skóry, która staje się szorstka, biaława, popękana. W takim przypadku należy pamiętać o: odpowiednim nawodnieniu organizmu, nawilżaniu powietrza, unikaniu kąpieli w gorącej wodzie. Pomocne będę kosmetyki naturalne i łagodne, bez alkoholu i perfum. Na skórę łydek należy nakładać krem nawilżający, warto sięgnąć po emolienty, które zatrzymują wodę w naskórku.

Choroby skóry 

Istnieje wiele chorób skóry, które mogą powodować swędzenie łydek. W zależności od przyczyny, stosuje się różne metody leczenia. Powszechnie stosowane w przypadku chorób zapalnych skóry są miejscowe glikokortykosteroidy. Oprócz świądu pojawiają się np.: wysypka, pęcherze, grudki, rumień, łuszczenie lub rogowacenie skóry.

W leczeniu łuszczycy skóry łydek w pierwszej kolejności stosuje się leki złuszczające na bazie kwasu salicylowego i mocznika, następnie inne leki (np. ditranol, retinoidy, glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny). W leczeniu łuszczycy zastosowanie mają też zabiegi fototerapii, a czasami leczenie ogólne (leki doustne). 

Jeśli przyczyną swędzenia łydek jest atopowe zapalenie skóry, stosuje się przede wszystkim emolienty, a także miejscowe glikokortykosteroidy, a także ogólnie leki przeciwhistaminowe.

W przypadku chorób grzybiczych skóry łydek można zastosować ketokonazol lub cyklopiroksolaminę

Swędzenie łydek często jest objawem uczulenia, np. na piankę do golenia, odzież czy balsam. W pierwszej kolejności należy wyeliminować czynnik, który może powodować uczulenie. Na zmiany  nałożyć maść, żel lub krem przeciwuczuleniowy lub przeciwświądowy. Jeśli swędzenie łydek w ciągu kilku dni nie ustąpi, należy zgłosić się do dermatologa. Może być konieczne miejscowe zastosowanie glikokortykosteroidów.

Czytaj też: Egzema - przyczyny i leczenie

Ukąszenia owadów

Swędzenie skóry łydek mogą wywołać tak oczywiste czynniki jak ukąszenia komara. Wówczas pomoże preparat przeciwhistaminowy doustny lub do stosowania miejscowego. Czasami potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie, dlatego jeśli swędzenie nie ustępuje, trzeba zgłosić się do lekarza.

Mniej oczywiste może być swędzenie wywołane przez atak pluskwy domowej. Bardzo swędząca wysypka może umiejscowić się na łydkach. Jeśli zauważasz niewielkie ślady na skórze ułożone w jednej linii, zgłoś się do lekarza i sprawdź jak usunąć pluskwy z domu

Czytaj: Ugryzienie pluskwy - jak wygląda?

Czynniki psychologiczne

Swędzenie skóry łydek (i innych miejsc) miewa podłoże emocjonalne. Nerwica, zaburzenia lękowe czy depresja mogą powodować nietypowe doznania i zachowania, w tym świąd czy drapanie skóry. Leczenie obejmuje w zależności od przyczyny psychoterapię i/lub leczenie farmakologiczne. Należy zgłosić się do lekarza psychiatry, jeśli pojawiają się dodatkowo inne objawy takie jak: przygnębienie, natrętne myśli, bezsenność czy myśli samobójcze.

Niektóre choroby (choroby tarczycy, nowotwory)

​Wiele schorzeń ogólnych może powodować swędzenie nóg. To mogą być choroby tarczycy (występuje też przyrost lub utrata masy ciała, suchość skóry i włosów, stany depresyjne, problemy z wypróżnianiem), nowotwory (np. chłoniak Hodgkina), a także choroby nerek czy schorzenia neurologiczne (np. stwardnienie rozsiane).

Dlatego w przypadku uporczywego swędzenia łydek o niejasnej przyczynie, warto wykonać podstawowe badania i zgłosić lekarzowi wszelkie inne objawy, które nam dokuczają. Na tej podstawie lekarz może zdiagnozować chorobę powodującą świąd i zaplanować leczenie.

Metody na swędzące łydki

Niezależnie od przyczyny swędzenie łydek pomogą ograniczyć: 

  • emolienty - w postaci kremów, mleczek lub maści, zapewniające nawilżanie skóry i naprawę bariery ochronnej,
  • preparaty miejscowe z mentolem, kamforą, pramoksyną lub w przypadku stanu zapalnego: glikokortykosteroidami,
  • kąpiel w chłodnej lub zimnej wodzie z użyciem łagodnych naturalnych mydeł,
  • skrócenie czasu moczenia skóry i ograniczenie liczby kąpieli,
  • unikanie drażniących ubrań (np. wełnianych), wybieranie luźnych delikatnych tkanin, 
  • leki przeciwhistaminowe (np. loratadyna, cetyryzyna),
  • substancje łagodzące, nawilżające i odbudowujące (pantenol, gliceryna, oleje, witamina E).

Więcej na podobny temat:
Ból łydek – przyczyny i sposoby leczenia
Puchnięcie nóg - objawy i przyczyny, sposoby na obrzęki nóg
Opuchnięte kostki – co robić? Sposoby na obrzęki kostek
Parestezje - przyczyny organiczne i psychogenne. Leczenie zaburzeń czucia
Zespół niespokojnych nóg (RLS): objawy, przyczyny, leczenie
Zakrzepica żył: objawy, kto jest narażony, zapobieganie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA