torbiel na jajniku objawy fot. Adobe Stock

Torbiel na jajniku - objawy, które powinny cię zaniepokoić

Objawy torbieli na jajniku to ból, kłucie i ciągnięcie w podbrzuszu, parcie na pęcherz, osłabienie, zaburzenia miesiączkowania. Jednak warto wiedzieć, że cysta na jajniku na początku może nie wiązać się z żadnymi dolegliwościami.
Małgorzata Germak / 19.12.2019 13:18
torbiel na jajniku objawy fot. Adobe Stock

Torbiele (cysty) jajnika to powszechna dolegliwość kobiet w każdym wieku. Najczęściej są wykrywane przez przypadek, gdy kobieta zgłasza się rutynowo na badanie do ginekologa lub z jakiejś innej przyczyny. Lekarz może wykryć torbiel jajnika podczas badania ginekologicznego lub podczas USG.

Regularne badania ginekologiczne, czyli USG oraz badanie cytologiczne, pod warunkiem, że są dobrze interpretowane przez lekarza, przynoszą pacjentkom korzyść profilaktyczną. Ale nie są to badania, które są zawsze jednoznaczne. Niemniej nie ma innej szansy na szybkie wykrycie choroby nowotworowej jajnika niż regularne badanie się oraz zwracanie uwagi na objawy, które mogą towarzyszyć tego rodzaju zmianom
– mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz, specjalista ginekologii onkologicznej z krakowskiej SCM clinic.

Na początku, gdy torbiel jest małych rozmiarów, kobieta może nie odczuwać żadnych zmian w swoim stanie zdrowia ani żadnych specyficznych dolegliwości. Z czasem mogą pojawić się objawy, z którymi najlepiej od razu udać się do ginekologa.

Torbiel na jajniku objawy - bóle w podbrzuszu

Mogą przypominać bóle związane z menstruacją. Niektóre kobiety opisują je jako uczucie ciągnięcia, inne mówią, że kłuje je brzuch. Tego typu objawy zwykle pojawiają się, gdy cysta jest już duża.

Zasada jest taka - jeśli odczuwasz jakiekolwiek bóle w okolicy miednicy poza okresem, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. To ważne, bo rosnąca, niezdiagnozowana torbiel na jajniku może pęknąć i wywołać rozległy stan zapalny.

Torbiel na jajniku objawy - ból podczas seksu

Gdy cysta jest na tyle duża, że powoduje ucisk na jajniki, jajowody i macicę, często objawia się odczuwaniem bólu podczas stosunku płciowego. Warto zgłosić tę dolegliwość lekarzowi, bo choć przyczyn bolesnego seksu jest więcej, to warto upewnić się, czy nie stoi za tym torbiel i stan zapalny.

Torbiel na jajniku objawy - zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Zaniepokoić powinny plamienia międzymiesiączkowe i nagła zmiana w miesiączkowaniu, czyli nieregularne cykle.

Torbiel na jajniku objawy - wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej

Brzuch jak balon, uczucie parcia na pęcherz i nieprzyjemnego wypełnienia w jamie brzusznej, to objawy, które mogą sugerować torbiel jajnika. Może też wystąpić obrzęk brzucha.

Torbiel na jajniku objawy - nudności i wymioty

Rosnąca torbiel może wywoływać problemy żołądkowe, w tym właśnie nudności, a nawet wymioty. Te dolegliwości mogą też świadczyć o tym, że doszło do skrętu jajnika.

Torbiel na jajniku objawy - osłabienie

Brak sił, a czasem też współwystępujące bóle głowy są dolegliwościami, które potrafią pojawiać się dodatkowo przy rozwijającej się torbieli jajnika. Ciągłe zmęczenie wywołane jest przede wszystkim zmianami hormonalnymi.

Jeśli ból brzucha jest bardzo silny i nagły, a do tego wystąpiła gorączka i zawroty głowy, mogło dojść do pęknięcia torbieli. Ten stan wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Więcej o chorobach kobiecych:Jak wykryć endometriozę?Bolesny okres - 5 skutecznych sposobów na bolesną miesiączkęHPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)

prof. dr hab. n. med.
Paweł Blecharz
specjalista ginekologii onkologicznej

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym nowotworów żeńskich narządów płciowych oraz prowadzeniem chemioterapii pacjentek z tymi nowotworami. Sekretarz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Ekspert SCM clinic, krakowskiego Centrum Medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!