Wzdęty brzuch to jeden z objawów torbieli jajnika. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wzdęty brzuch przy torbieli jajnika fot. Adobe Stock, anut21ng Stock
Torbiel jajnika początkowo nie daje żadnych objawów. W trakcie jej wzrostu mogą pojawić się wzdęcia brzucha, nudności, osłabienie, parcie na pęcherz, uczucie ciągnięcia w dole brzucha, a także zaburzenia miesiączkowania. Dolegliwości nie należy lekceważyć, a lekarz powinien wykluczyć w przypadku każdej zmiany na jajniku poważniejsze przyczyny, takie jak rak jajnika.
Małgorzata Germak / 23.09.2022 13:05
Wzdęty brzuch przy torbieli jajnika fot. Adobe Stock, anut21ng Stock

Spis treści:

  1. Czym są torbiele jajnika
  2. Wzdęty brzuch przy torbieli jajnika
  3. Ból podczas seksu przy torbieli jajnika
  4. Nudności i wymioty przy torbieli jajnika
  5. Torbiel na jajniku objawy - zaburzenia cyklu menstruacyjnego
  6. Torbiel na jajniku objawy - osłabienie

Czym są torbiele jajnika i dlaczego lepiej nie lekceważyć objawów

Torbiele (cysty) jajnika to powszechna dolegliwość kobiet w każdym wieku. Najczęściej są wykrywane przez przypadek, gdy kobieta zgłasza się rutynowo na badanie do ginekologa lub z jakiejś innej przyczyny. Lekarz może wykryć torbiel jajnika podczas badania USG. Każda zmiana powinna być dokładnie oceniona, aby wykluczyć groźnego raka jajnika.

Regularne badania ginekologiczne, czyli USG oraz badanie cytologiczne, pod warunkiem, że są dobrze interpretowane przez lekarza, przynoszą pacjentkom korzyść profilaktyczną. Ale nie są to badania, które są zawsze jednoznaczne. Niemniej nie ma innej szansy na szybkie wykrycie choroby nowotworowej jajnika niż regularne badanie się oraz zwracanie uwagi na objawy, które mogą towarzyszyć tego rodzaju zmianom
– mówi prof. dr hab. n. med. Paweł Blecharz, specjalista ginekologii onkologicznej z krakowskiej SCM clinic.

Na początku, gdy torbiel jest małych rozmiarów, kobieta może nie odczuwać żadnych zmian w swoim stanie zdrowia ani żadnych specyficznych dolegliwości. Z czasem mogą pojawić się objawy, z którymi najlepiej od razu udać się do ginekologa.

Wzdęty brzuch przy torbieli jajnika

Wzdęty brzuch, uczucie parcia na pęcherz i nieprzyjemnego wypełnienia w jamie brzusznej, to objawy, które mogą sugerować torbiel jajnika. Może też wystąpić obrzęk brzucha i powiększenie jego obwodu. Jednym z objawów torbieli jajnika jest uczucie ciągnięcia w podbrzuszu. 

Przy torbieli jajnika mogą pojawiać się bóle w podbrzuszuMogą przypominać bóle związane z menstruacją. Niektóre kobiety opisują je jako uczucie ciągnięcia, inne mówią, że kłuje je brzuch. Tego typu objawy zwykle pojawiają się, gdy cysta jest już duża.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek bóle w okolicy miednicy poza okresem, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem. To ważne, bo rosnąca, niezdiagnozowana torbiel na jajniku może pęknąć i wywołać rozległy stan zapalny.

Ból podczas seksu przy torbieli jajnika

Gdy torbiel jajnika jest na tyle duża, że powoduje ucisk na jajniki, jajowody i macicę, często objawia się odczuwaniem bólu podczas stosunku płciowego. Warto zgłosić tę dolegliwość lekarzowi, bo choć przyczyn bolesnego seksu jest więcej, to warto upewnić się, czy nie stoi za tym torbiel i stan zapalny.

Torbiel na jajniku objawy - nudności i wymioty

Rosnąca torbiel może wywoływać problemy żołądkowe, w tym nudności, a nawet wymioty. Te dolegliwości mogą też świadczyć o tym, że doszło do skrętu jajnika. Głównym objawem skrętu jajnika jest nagły przerywany ból brzucha. 

Torbiel na jajniku objawy - zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Gdy na jajniku pojawia się torbiel, jednym z objawów mogą być plamienia międzymiesiączkowe i nagła zmiana w miesiączkowaniu, czyli nieregularne cykle. Kobiety skarżą się też niekiedy na wyjątkowo obfite miesiączki, które wcześniej nie występowały.

Torbiel na jajniku objawy - osłabienie

Brak sił, zmęczenie, a czasem też współwystępujące bóle głowy są dolegliwościami, które potrafią pojawiać się dodatkowo przy rozwijającej się torbieli jajnika. Ciągłe zmęczenie wywołane jest przede wszystkim zmianami hormonalnymi.

Jeśli ból brzucha jest bardzo silny i nagły, a do tego wystąpiła gorączka i zawroty głowy, mogło dojść do pęknięcia torbieli. Ten stan wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.12.2019.

Czytaj także:
Ból jajnika – przyczyny i leczenie. Co oznacza ból lewego jajnika, prawego jajnika, przed okresem i po okresie?
Bolące jajniki po okresie – przyczyny i badania
Objawy raka jajnika mogą przypominać mniej groźne choroby. Na co zwrócić uwagę?

prof. dr hab. n. med.
Paweł Blecharz
specjalista ginekologii onkologicznej

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym nowotworów żeńskich narządów płciowych oraz prowadzeniem chemioterapii pacjentek z tymi nowotworami. Sekretarz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. Ekspert SCM clinic, krakowskiego Centrum Medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA