obfite miesiączki fot. fot. Adobe Stock, gballgiggs

Obfite miesiączki - jak je rozpoznać i co zrobić, gdy się pojawią?

Za obfite miesiączki uznaje się utratę co najmniej 80 ml krwi podczas całego okresu. Nadmierne krwawienia można rozpoznać po częstotliwości wymienianych podpasek lub tamponów. Z problemem obfitych miesiączek należy udać się do lekarza.
/ 19.08.2021 06:50
obfite miesiączki fot. fot. Adobe Stock, gballgiggs

Spis treści:

 1. Obfite miesiączki - definicja
 2. Obfite miesiączki - przyczyny
 3. Obfite miesiączki po 40
 4. Obfity okres - jakie badania wykonać?
 5. Leczenie w przypadku obfitej miesiączki
 6. Skutki obfitego miesiączkowania

Obfite miesiączki - definicja

Obfite miesiączki (menorrhagia) to nasilone przedłużające się krwawienia z macicy w terminie miesiączki. Szacuje się, że ciężkie obfite miesiączki to utrata co najmniej 80 ml krwi w każdym okresie albo miesiączki trwające dłużej niż 7 dni. Obfite miesiączki mogą również oznaczać jednoczesne wystąpienie zarówno dłuższego krwawienia, jak i nadmiernej utraty krwi. 

Fizjologicznie, każdego miesiąca, kobieta może utracić około 30-80 ml krwi (od 6 do 16 łyżeczek krwi). Taka utrata krwi jest szybko kompensowana przez naturalne mechanizmy naszego ustroju. Gdy utrata krwi przez drogi rodne podczas menstruacji jest znacznie większa, wtedy nietrudno o zauważalne problemy z ogólnym funkcjonowaniem organizmu kobiety.

Obfite miesiączki może zaobserwować każda kobieta i rozpoznać je na podstawie ilości, częstotliwości zmian i stopnia nasączenia zużytych tamponów lub podpasek (np. kiedy musisz wymieniać je co 1-2 godziny, zmieniać je w nocy lub gdy przesiąkają podczas snu).

Dodatkowo, trzeba zwrócić uwagę na inne objawy, które pomogą ustalić, czy na pewno mamy do czynienia z większym niż dotychczas krwawieniem. Zaliczamy do nich:

 • przedłużające się w liczbie dni krwawienie miesiączkowe,
 • odczuwalna i widoczna utrata wody (kobieta „czuje” nadmierną utratę krwi przez drogi rodne),
 • ból w podbrzuszu i w okolicy krocza,
 • szybsze męczenie się i zła tolerancja wysiłku fizycznego (możliwe duszności),
 • nawracające bóle głowy, zaburzenia koncentracji i omdlenia.

Obfite miesiączki - przyczyny

Nadmierna utrata krwi podczas miesiączki może być spowodowana zbytnim wysiłkiem fizycznym, ciężką pracą, wysoką temperaturą otoczenia i gorącymi kąpielami – dlatego są one niezalecane podczas menstruacji. Stosowanie wkładek antykoncepcyjnych wewnątrzmacicznych wiąże się z występowaniem bardziej intensywnych krwawień.

Bardzo obfite miesiączki mogą występować również w przypadku mięśniaków macicy, polipów, infekcji intymnych, zespołu policystycznych jajników i endometriozy. Przyczyną może być również rak endometrium (rak macicy).

Przeczytaj też: Mięśniaki macicy 

Do zwiększenia krwawienia menstruacyjnego przyczyniają się też inne stany, jak sterylizacja kobiet (usunięcie gonad, czyli jajników), guzy jajnika wydzielające estrogeny oraz choroby tarczycy.

Przeczytaj też: Podwiązanie jajowodów

Istnieją też dwa etapy w życiu każdej z kobiet, w których przebiegu obserwuje się zaburzenia miesiączkowania. Zwykle jest to zwiększenie ilości krwawień, które ma miejsce w okresie dojrzewania – czyli wtedy gdy dziewczynka dorasta i staje się dojrzałą fizycznie kobietą, a jej cykl miesiączkowy dopiero się kształtuje, oraz w czasie menopauzy – gdy funkcje jajników zaczynają wygasać.

Przeczytaj też: Menopauza

Innym wytłumaczeniem przedłużających się i obfitych miesiączek, są zaburzenia hematologiczne, czyli te dotyczące zmian w obrazie morfologii krwi. Zwykle jest to obniżenie płytek krwi, ilości czerwonych krwinek, a także choroba, zwana hemofilią, charakteryzująca się skłonnością do krwawień i krwotoków. Inne schorzenia, podczas których obserwuje się zaburzenia krzepnięcia, to np. białaczka, małopłytkowość i niedokrwistość.

Obfite miesiączki często współwystępują u kobiet zmagających się z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą. Ma to związek z przepływem krwi pod wyższym ciśnieniem i związaną z tym większą utratą krwi przez krwawiącą błonę śluzową macicy.

Do przyczyn nadmiernej utraty krwi wraz z pojawieniem się miesiączki, zalicza się również zaburzenia psychiczne. Najczęściej w przebiegu depresji. Niekiedy obfite i bolesne miesiączki mogą być oznaką depresji maskowanej lub zaburzeń somatyzacyjnych.

Obfite miesiączki po 40

Obfite miesiączki po 40. roku życia są częstym zjawiskiem i wynikają z zaburzeń hormonalnych oraz ze zbliżającej się menopauzy. Cykle menstruacyjne mogą stać się najpierw krótsze, a potem wydłużone, a miesiączki inne niż wcześniej. Nadmiernego krwawienia w tym wieku nie powinno się bagatelizować, ponieważ może świadczyć również o stanach chorobowych. Niejednokrotnie pojawia się przy mięśniakach macicy. 

Obfity okres - jakie badania wykonać?

W przypadku obfitych miesiączek należy zgłosić się do lekarza, ponieważ przedłużające się krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości. Mogą być też objawem choroby. Badania, które lekarz może zlecić w przypadku nadmiernych krwawień miesięcznych, to:

Leczenie w przypadku obfitej miesiączki

Leczenie obfitych miesiączek zależy od ustalonej przyczyny. Możliwe formy terapii obejmują:

 • leki hormonalne,
 • wkładka domaciczna,
 • leki przeciwzapalne,
 • miomektomia - usuniecie mięśniaków macicy,
 • suplementy żelaza,
 • leki przeciwfibrynolityczne,
 • histeroskopia operacyjna,
 • łyżeczkowanie,
 • ablacja,
 • histerektomia, czyli usunięcie macicy.

Skutki obfitego miesiączkowania

Każda utrata krwi może powodować niedokrwistość z niedoboru żelaza. Obfite miesiączki z silnymi bólami podbrzusza stanowią częsty objaw niedokrwistości u kobiet.

Oprócz tego obserwuje się szybszą męczliwość, bóle głowy, senność, osłabienie, bladą skórę, matowe włosy, suche śluzówki i skórę, łuszczenie się skóry, wypadanie włosów, pieczenie języka i przełyku, problemy z połykaniem, zajady (owrzodzenia) w kącikach ust, łamliwość paznokci oraz spadek ogólnej odporności organizmu i związane z tym częste infekcje.

Zdarza się również, że osoba z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza, odczuwa apetyt na to co niejadalne, np. kredę, glinę.

Leczenie polega na właściwej modyfikacji diety oraz suplementowaniu żelaza w formie doustnej lub w zastrzykach. Pamiętajmy, że wyżej wymienione objawy muszą być omówione z lekarzem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.08.2012.

Czytaj także:
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Spóźniający się okres - przyczyny. Ile może spóźniać się okres?
Pierwsza miesiączka (menarche) - kiedy się pojawia i jakie są jej objawy?
Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!